En kvinna i 23-årsåldern är misstänkt för en rad brott efter ett drama som utspelade sig på Rådmansgatan i lördags. Bland annat misstänks hon för våld mot tjänsteman och skadegörelse. Detta efter att ha varit mer eller mindre okontrollerbar då polisen skulle gripa henne. En polispatrull kallades till platsen efter att en ung man ringt efter hjälp. Det var den misstänktes fästman som ringt. Misstanke finns om att hon ska ha misshandlat honom. Uppgifterna står på svag grund beroende på att mannen var kraftigt berusad vid tillfället. Han kunde inte själv bekräfta att han blivit slagen.
–Han hade massor av skärsår i ansiktet, men det är oklart om det är kvinnan som orsakat dessa sår. Han kan även ha ramlat omkull i det glassplitter som låg i lägenheten efter att kvinnan slagit sönder rutorna, uppger polisen.
När kvinnan skulle gripas blev stämningen mycket hotfull.
-Hon var tvungen att gripas med ”hårdhandskarna på”. Detta efter att bland annat försökt att bussa sin hund på poliserna. Därefter hotade hon att döda poliserna som grep henne och spränga hela polishuset. ”Jag har kontakter”, sade hon, säger Bengt Ericsson.
Polisen tar dock det sistnämnda hotet med en nypa salt.
-Det är ganska vanligt förekommande att det uttalas sådana här hot mot poliser. Men det förändrar ändå inte brottsrubriceringen. Hon är misstänkt för våld mot tjänsteman, hot och skadegörelse. Sen får vi se vad utredningen kommer fram till om hon även gjort sig skyldig till misshandel, kommenterar Anders Nohlgren, förundersökningsledare.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.