Sedan den 18:e september har Lindesbergs närpolisstation bemannats med en biträdande närpolischef. Thomas Jäderqvist heter den blott 30 år gamle, men väl insatta, biträdande näpochefen. Sedan 10 år tillbaka har Jäderqvist jobbat som polis både i Nora och Lindesberg. Hans låga ålder är något som gett honom många fördelar i polisarbetet. Och det hoppas han nu få nyttja vidare i arbetet i Lindesberg.
-När man jobbar med ungdomar har man betydligt lättare att sätta sig in i deras tankegångar just för att man själv är ung. Man får lätt kontakt med individen och skapar en relation som är mycket viktig, säger han. En av hans uppgifter blir därför att jobba med Lindeskolans elever och lärare.
Exakt hur arbetsschemat kommer att läggas upp är ännu inte fastställt.
Men att hans intresse för narkotika, ungdomar och Internet kommer att ingå i arbetet är ett önskemål från hans sida som gärna får uppfyllas. Polisens hemsida är alltså något som lockar den unge biträdande polischefen, precis som den något äldre herren närpolischef Lars Törnqvist. Ett samarbete dem emellan skulle kunna ta sajten till nya höjder och göra deras arbete effektivare. Redan idag får man mycket tips via Internet, men det finns mer att göra för att förbättra samarbetet med invånarna via Internet, menar Thomas.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.