Kallblod har gjort sig kända inom travet men visas upp på ett annat sätt på lördag. Arkivbild, foto: Timmy Lundegård.
Unga kallblod visas upp på Fornaboda
På lördag har man chansen att kolla på fina kallblod. Då arrangerar kallblodföreningen Sleipner en utställning på Fornaboda Travbana, där hela sexton unga kallblod kommer att visas upp.
– Fornaboda har aldrig haft någon utställning, så vi testar i år, säger Anders Järnerot.
Kallblodstraven används flitigt inom travsporten. Ju längre upp i landet du kommer, desto vanligare blir dem. Med sin långa man och sina olika färgkombinationer, så sticker hästrasen alltid ut på travbanorna och är lite av en publikfavorit till utseendet.
På lördag kommer flertalet kallblod i unga åldrar att visas upp på Fornaboda. Kallblodsutställningar är inget nytt då många travbanor och utställningsklubbar årligen arrangerar utställningar, där de finaste hästarna från varje utställning går till en landsfinal på Wången i Östersund.
Foto: Privat
På grund av pandemin så har många utställningar ställts in, vilket öppnar dörrarna för Fornaboda.
– Nu i pandemitider så har det varit väldigt få utställningar, plus att den stora landsfinalen har ställts in, vilket har ställt in ännu fler utställningar. Då tänkte vi att ”Fornaboda har aldrig haft någon utställning”, så vi testar i år. Trots några snabba ryck så verkar det som att det kan bli lyckat, vi har fått ihop sexton hästar från olika delar av Mellansverige, berättar Anders Järnerot som är en av initiativtagarna till helgens utställning.
Kallblodsföreningen Sleipner i Lindesberg är huvudansvariga för arrangemanget, där de är långt ifrån ensamma för att se till att utställningen kommer bli av.
– Det är som sagt Sleipner som är huvudansvariga för det hela. Sedan är det samarbete med flera hästinvolverade privatpersoner och Fornabodas Travamatörklubb. Vi hade ett möte i förra veckan där det var det många som dök upp, både aktiva och icke aktiva, där alla ville hjälpa till med utställningen, berättar Anders som gärna ser att regnet håller dig borta.
– Vi hoppas såklart på fint väder, det gör mycket när allt sker utomhus. I övrigt så hoppas jag att det kommer anhöriga till de deltagande hästarna nu när restriktionerna är lättade. Sedan är folk är hjärtligt välkomna hit till Fornaboda, inte bara anhöriga utan även folk utifrån. Det är fri entré om man vill söka sig ut hit och man kommer att få se fina hästar, berättar Anders.
Utställningen kommer att ta sin början med ett körprov klockan 9.30, för att sedan följa upp med uppvisningar strax innan klockan elva.
Med sexton hästar på plats så beräknas utställningen att ha sin slutbedömning och prisutdelning, så sent som klockan 14.15.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...