302 ungdomar svarade på den ”ungdomsenkät” som kommunens utvecklingsenhet och Studiefrämjandet tagit fram. Som vi tidigare berättat, är syftet med enkäten att få svar på vad ungdomarna saknar i Lindesbergs kommun samt att lyckas omvandla dessa brister till vår styrka istället.-Det är ju inte upp till oss gamlingar att säga vad ungdomarna vill och ska göra. Det är bara något som ungdomarna själva kan svara på, förklarar Christer Kallin på utvecklingsenheten som är delaktig i ungdomsenkäten.
Vad vill unga kommunbor göra på fritiden? Vad saknar de egentligen? Svaren finns i den stora högen av enkätsvar som landat på utvecklingsenhetens bord. Bland annat önskas fler konserter och satsningar inom musik genom t ex en hiphop-skola och en ungdomskör. En sommarfestival i stil med Augustibuller. Mötesplatser av olika slag, som exempelvis en fritidsgård och ett kvällsöppet kafé. Möjlighet att arrangera fotbollskvällar för alla åldrar. Prova på olika jobb. Aktiviteter som att prata med gamla människor. Lära sig matlagning. Väcka liv i Folkets Park i Storå/Guldsmedshyttan med mera.
Christer Kallin blev mycket positivt överraskad av det stora intresset och engagemanget. Totalt 302 personer har svarat – och då bör tilläggas att enkäten inte var nätbaserad och tillgänglig på Internet.
-Det är fantastiskt bra att så många tog chansen, ett tydligt tecken på att ungdomarna faktiskt vill vara med och påverka. Man ser också att spridningen är mycket god, det har kommit svar från kommunens alla hörn, berättar han.
Christer Pilblad, Studiefrämjandet, är också mycket överraskad över att så många unga verkligen visar framfötterna på det här sättet.
-Det finns en kraft och energi hos ungdomarna och det tycker jag är jätteviktigt att vi tar vara på också. Nu gäller det att vi sätter igång med nästa fas i det här, för att komma igång med det arbete som krävs för att uppnå våra ungdomars önskemål, förklarar Christer Pilblad.
Det första steget sker redan ikväll (fredag 15 okt). Klockan 18 kommer en fullständig presentation av enkätsvaren att göras på Kultur & Musikhuset Hillstreet på Kullgatan.
-Nu hoppas vi naturligtvis att så många som möjligt kommer till oss och med detta visar att man verkligen vill åstadkomma saker och ting, att man är redo att ställa upp hela vägen, säger Pilblad.
Kortfattat kan sägas att kvällen handlar om att lägga en grund för det kommande arbetet. Vidare kommer underlaget att bli en del i den lokala handlingsplanen för landsbygdsutveckling. Delar av ungdomarnas förslag skall sjösättas redan innan årsskiftet.
Fotnot: Kvällen på Hillstreet avslutas med en konsert där totalt sex band förnöjer kvällen för publiken.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.