302 ungdomar svarade på den ”ungdomsenkät” som kommunens utvecklingsenhet och Studiefrämjandet tagit fram. Som vi tidigare berättat, är syftet med enkäten att få svar på vad ungdomarna saknar i Lindesbergs kommun samt att lyckas omvandla dessa brister till vår styrka istället.-Det är ju inte upp till oss gamlingar att säga vad ungdomarna vill och ska göra. Det är bara något som ungdomarna själva kan svara på, förklarar Christer Kallin på utvecklingsenheten som är delaktig i ungdomsenkäten.
Vad vill unga kommunbor göra på fritiden? Vad saknar de egentligen? Svaren finns i den stora högen av enkätsvar som landat på utvecklingsenhetens bord. Bland annat önskas fler konserter och satsningar inom musik genom t ex en hiphop-skola och en ungdomskör. En sommarfestival i stil med Augustibuller. Mötesplatser av olika slag, som exempelvis en fritidsgård och ett kvällsöppet kafé. Möjlighet att arrangera fotbollskvällar för alla åldrar. Prova på olika jobb. Aktiviteter som att prata med gamla människor. Lära sig matlagning. Väcka liv i Folkets Park i Storå/Guldsmedshyttan med mera.
Christer Kallin blev mycket positivt överraskad av det stora intresset och engagemanget. Totalt 302 personer har svarat – och då bör tilläggas att enkäten inte var nätbaserad och tillgänglig på Internet.
-Det är fantastiskt bra att så många tog chansen, ett tydligt tecken på att ungdomarna faktiskt vill vara med och påverka. Man ser också att spridningen är mycket god, det har kommit svar från kommunens alla hörn, berättar han.
Christer Pilblad, Studiefrämjandet, är också mycket överraskad över att så många unga verkligen visar framfötterna på det här sättet.
-Det finns en kraft och energi hos ungdomarna och det tycker jag är jätteviktigt att vi tar vara på också. Nu gäller det att vi sätter igång med nästa fas i det här, för att komma igång med det arbete som krävs för att uppnå våra ungdomars önskemål, förklarar Christer Pilblad.
Det första steget sker redan ikväll (fredag 15 okt). Klockan 18 kommer en fullständig presentation av enkätsvaren att göras på Kultur & Musikhuset Hillstreet på Kullgatan.
-Nu hoppas vi naturligtvis att så många som möjligt kommer till oss och med detta visar att man verkligen vill åstadkomma saker och ting, att man är redo att ställa upp hela vägen, säger Pilblad.
Kortfattat kan sägas att kvällen handlar om att lägga en grund för det kommande arbetet. Vidare kommer underlaget att bli en del i den lokala handlingsplanen för landsbygdsutveckling. Delar av ungdomarnas förslag skall sjösättas redan innan årsskiftet.
Fotnot: Kvällen på Hillstreet avslutas med en konsert där totalt sex band förnöjer kvällen för publiken.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.