Bygg om Kristinaskolan till bostäder för 55-plussare! Flytta barnen till Brotorpskolan. Det föreslår Centerpartiet i ett remissvar på de fördjupade översiktsplan för Lindesbergs stad som var ute på samråd fram till helgen.- Vilken utmaning och vilket lyft för centrum! skriver oppositionsrådet Jonas Kleber m.fl. centerpartister.
Kristinaskolan bör avvecklas. Det känns inte meningsfullt att lägga pengar på en redan länge föråldrad skola menar centerpartisterna. Varken skollokalerna eller utemiljön fungerar optimalt för eleverna. Det är bättre för dem med nya lokaler i Brotorpsområdet och en ny förskola bör få plats på Brodalsområdet, menar C.

– Det kommer att betala sig att bygga bostäder i Kristinaskolan. Det är en fin byggnad och med en park här kommer det att bli ett otroligt vackert boende. Det är ett svårslaget läge, säger Kurt Scharnke.
Han säger att förslaget kommer för att rädda den vackra byggnad som Kristinaskolan är, när det inte längre duger som skola. Det är inte för att bostäder här skulle ersätta något annat boende som är på gång eller finns som idé i den föreslagna översiktsplanen.
Men var ska de unga hitta bostäder, som de har råd med? Ja det är inte lätt, inser Kurt Scharnke, och han säger att Kristinaskolan kanske skulle kunna ha plats också för andra än 55-plussarna.
Centern har också åsikter i andra planfrågor. Ett nytt högstadium bör byggas där Stadsskogsskolan ligger. Då kan man utnyttja den idrottshall som finns där. Om det blir ett nytt centralkök, så kan det också ligga där. Kommunen skulle tjäna många miljoner på en sådan lösning.
Partiet passar också på att återigen ta upp några tidigare förslag – en camping nära golfbanan, ett tempererat utomhusbad på Loppholmen och bättre belysning efter Kungsgatan.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.