Vinnarna av årets Rotarystipendium är utsedda och presenterades igår på Rotarylunchen. Det blev ”två ungdomar med framåtanda och driv”, sägs det i ett pressmeddelande från Rotary om stipendiaterna Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18.
Lindesberg Rotaryklubb delar en gång om året ut RYLA-stipendiet (Rotary Youth Leadership Award), vilket innebär att mottagarna får delta i Rotarys ledarskapsutbildning för ungdomar mellan 18-30 år, en utbildning som Rotary bekostar. Och året RYLA-stipendiater blev Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18. Christoffer flyttade till Lindesberg som femtonåring för att gå på judogymnasiet och har sedan dess lagt mycket tid och energi på judons ungdomssatsning, både för egen men också för andras del. Förutom judon jobbar han också på en av stans skolor:
– Jag jobbar med ungdomar på Stadsskogsskolan, tjejer och killar med dolda funktionshinder, berättar Christoffer.
Enligt Rotarys pressmeddelande går Ellen Arrestad på Lindeskolan, arbetar extra i Titt-ins klädbutik och sköter även om konferensanläggningen Råsvalslund. ”Ellen är en naturlig ledare med full fokus på livet och mycket goda betyg i skolan”, sa motiveringen.
Christoffers motivering löd likt följande: ”Christoffer är en tydlig förebild och ledare för barn och ungdomar – och en ´stor´ tillgång för judon i Lindesberg”.
– Det är kul att man uppskattas, det är jag väldigt glad över. Det är alltid kul att få utbildas och lära sig mer. Det ska bli riktigt intressant att se vad det är, jag är nyfiken, det känns sjukt bra!, säger Christoffer nöjt.
Förra årets stipendiater var Carolina Berg och Hanna Jansson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.