Vinnarna av årets Rotarystipendium är utsedda och presenterades igår på Rotarylunchen. Det blev ”två ungdomar med framåtanda och driv”, sägs det i ett pressmeddelande från Rotary om stipendiaterna Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18.
Lindesberg Rotaryklubb delar en gång om året ut RYLA-stipendiet (Rotary Youth Leadership Award), vilket innebär att mottagarna får delta i Rotarys ledarskapsutbildning för ungdomar mellan 18-30 år, en utbildning som Rotary bekostar. Och året RYLA-stipendiater blev Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18. Christoffer flyttade till Lindesberg som femtonåring för att gå på judogymnasiet och har sedan dess lagt mycket tid och energi på judons ungdomssatsning, både för egen men också för andras del. Förutom judon jobbar han också på en av stans skolor:
– Jag jobbar med ungdomar på Stadsskogsskolan, tjejer och killar med dolda funktionshinder, berättar Christoffer.
Enligt Rotarys pressmeddelande går Ellen Arrestad på Lindeskolan, arbetar extra i Titt-ins klädbutik och sköter även om konferensanläggningen Råsvalslund. ”Ellen är en naturlig ledare med full fokus på livet och mycket goda betyg i skolan”, sa motiveringen.
Christoffers motivering löd likt följande: ”Christoffer är en tydlig förebild och ledare för barn och ungdomar – och en ´stor´ tillgång för judon i Lindesberg”.
– Det är kul att man uppskattas, det är jag väldigt glad över. Det är alltid kul att få utbildas och lära sig mer. Det ska bli riktigt intressant att se vad det är, jag är nyfiken, det känns sjukt bra!, säger Christoffer nöjt.
Förra årets stipendiater var Carolina Berg och Hanna Jansson.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.