Vinnarna av årets Rotarystipendium är utsedda och presenterades igår på Rotarylunchen. Det blev ”två ungdomar med framåtanda och driv”, sägs det i ett pressmeddelande från Rotary om stipendiaterna Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18.
Lindesberg Rotaryklubb delar en gång om året ut RYLA-stipendiet (Rotary Youth Leadership Award), vilket innebär att mottagarna får delta i Rotarys ledarskapsutbildning för ungdomar mellan 18-30 år, en utbildning som Rotary bekostar. Och året RYLA-stipendiater blev Christoffer Johansson, 26, och Ellen Arrestad, 18. Christoffer flyttade till Lindesberg som femtonåring för att gå på judogymnasiet och har sedan dess lagt mycket tid och energi på judons ungdomssatsning, både för egen men också för andras del. Förutom judon jobbar han också på en av stans skolor:
– Jag jobbar med ungdomar på Stadsskogsskolan, tjejer och killar med dolda funktionshinder, berättar Christoffer.
Enligt Rotarys pressmeddelande går Ellen Arrestad på Lindeskolan, arbetar extra i Titt-ins klädbutik och sköter även om konferensanläggningen Råsvalslund. ”Ellen är en naturlig ledare med full fokus på livet och mycket goda betyg i skolan”, sa motiveringen.
Christoffers motivering löd likt följande: ”Christoffer är en tydlig förebild och ledare för barn och ungdomar – och en ´stor´ tillgång för judon i Lindesberg”.
– Det är kul att man uppskattas, det är jag väldigt glad över. Det är alltid kul att få utbildas och lära sig mer. Det ska bli riktigt intressant att se vad det är, jag är nyfiken, det känns sjukt bra!, säger Christoffer nöjt.
Förra årets stipendiater var Carolina Berg och Hanna Jansson.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.