Under onsdagskvällen var det dags igen. Lindeskolans Idrottscollage årliga gala där man prisar de ungdomar som nått framgång eller på annat sätt tagit stora steg i sitt idrottsutövande under året. Många fina prestationer prisades inom alla de sporter idrottscollage har att erbjuda.
Det är inte många gånger man ser de vanligtvis hårt tränande atleterna som finns på Lindeskolans Idrottscollage i långklänning eller kostym. Befann man sig dock i Lindesberg Arena under onsdagskvällen så var det precis det man fick uppleva.
Galan i sig startade med att kvällens konferencierer Peter Göttinger och Sandra Hoikkala presenterade sig följt av sång från två av estetprogrammets mycket duktiga sångare. Sedan äntrade idrottscollages samordnare Mikael Martinsson scenen och höll ett tal till alla på och runtom om idrottscollage som ser till att eleverna får de förutsättningarna de behöver för att lyckas med sitt idrottande.
Därefter inleddes trerättersmiddagen där alla 200 idrottare som närvarande på galan bjöds på mat från de duktiga kockarna på restaurangprogrammet. Efter förrätten var det dags för den första prisutdelningen som var årets rookie som går till de som gjort mest framsteg under det första året på idrottscollage. Därefter fortsatte middagen med varmrätt där man delade ut priset årets unga ledare i respektive idrott och sedan fick vi lyssna på ett tal från gymnasiechefen Staffan Hörnberg.
Innan middagen avrundades delades även priset årets prestation ut till en i varje idrott. Kvällens stora priser var som inte helt oväntat sist ut innan det var dags för dans. Det var årets manliga idrottare samt årets kvinnliga idrottare. Dessa priser gick till Alexander Dahlin och Tove Hansen båda för sina insatser på judomattan.
En lista på samtliga pristagare under kvällen finns nedan:
Årets rookie: Ella Andersson (judo), Amanda Holmberg (handboll), Zita Kelecsényi (volleyboll), Lukas Jönsson (fotboll), Nathalie Bolmberg (innebandy), Anna Jäderqvist (dans), Viktoria Christov (rytmisk gymnastik), Albin Sjölin (ishockey)
Årets unga ledare: Karin Magnusson (judo), Philip Sjöberg (handboll), Sofia Larsson (volleyboll), Emmie Kling Vieweg (fotboll), Wilma Sjöberg (innebandy), Dalin Ali (dans), Polina Golikova (rytmisk gymnastik), Wilhelm Ekblom (ishockey)
Årets prestation: Matilda Nilsson (judo), Asso Eliassi (handboll), Merta Sjögren (volleyboll), Elin Hellsten (inviduella idrotter), Jacob Lihagen (innebandy) Julia Olsson (dans), Polina Golikova (rytmisk gymnastik), Andreas Andersson (ishockey)
Årets manliga idrottare: Alexander Dahlin (judo)
Årets kvinnliga idrottare: Tove Hansen (judo) nominerad till detta pris var också Merta Sjögren (volleyboll)
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.