Under onsdagskvällen var det dags igen. Lindeskolans Idrottscollage årliga gala där man prisar de ungdomar som nått framgång eller på annat sätt tagit stora steg i sitt idrottsutövande under året. Många fina prestationer prisades inom alla de sporter idrottscollage har att erbjuda.
Det är inte många gånger man ser de vanligtvis hårt tränande atleterna som finns på Lindeskolans Idrottscollage i långklänning eller kostym. Befann man sig dock i Lindesberg Arena under onsdagskvällen så var det precis det man fick uppleva.
Galan i sig startade med att kvällens konferencierer Peter Göttinger och Sandra Hoikkala presenterade sig följt av sång från två av estetprogrammets mycket duktiga sångare. Sedan äntrade idrottscollages samordnare Mikael Martinsson scenen och höll ett tal till alla på och runtom om idrottscollage som ser till att eleverna får de förutsättningarna de behöver för att lyckas med sitt idrottande.
Därefter inleddes trerättersmiddagen där alla 200 idrottare som närvarande på galan bjöds på mat från de duktiga kockarna på restaurangprogrammet. Efter förrätten var det dags för den första prisutdelningen som var årets rookie som går till de som gjort mest framsteg under det första året på idrottscollage. Därefter fortsatte middagen med varmrätt där man delade ut priset årets unga ledare i respektive idrott och sedan fick vi lyssna på ett tal från gymnasiechefen Staffan Hörnberg.
Innan middagen avrundades delades även priset årets prestation ut till en i varje idrott. Kvällens stora priser var som inte helt oväntat sist ut innan det var dags för dans. Det var årets manliga idrottare samt årets kvinnliga idrottare. Dessa priser gick till Alexander Dahlin och Tove Hansen båda för sina insatser på judomattan.
En lista på samtliga pristagare under kvällen finns nedan:
Årets rookie: Ella Andersson (judo), Amanda Holmberg (handboll), Zita Kelecsényi (volleyboll), Lukas Jönsson (fotboll), Nathalie Bolmberg (innebandy), Anna Jäderqvist (dans), Viktoria Christov (rytmisk gymnastik), Albin Sjölin (ishockey)
Årets unga ledare: Karin Magnusson (judo), Philip Sjöberg (handboll), Sofia Larsson (volleyboll), Emmie Kling Vieweg (fotboll), Wilma Sjöberg (innebandy), Dalin Ali (dans), Polina Golikova (rytmisk gymnastik), Wilhelm Ekblom (ishockey)
Årets prestation: Matilda Nilsson (judo), Asso Eliassi (handboll), Merta Sjögren (volleyboll), Elin Hellsten (inviduella idrotter), Jacob Lihagen (innebandy) Julia Olsson (dans), Polina Golikova (rytmisk gymnastik), Andreas Andersson (ishockey)
Årets manliga idrottare: Alexander Dahlin (judo)
Årets kvinnliga idrottare: Tove Hansen (judo) nominerad till detta pris var också Merta Sjögren (volleyboll)
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.