Under måndagen publicerade LindeNytt en insändare undertecknad fem personer som arbetar vid Lindbackaskolan samt två av kommunens fritidsgårdar. Man ställde där frågan varför kommunen skulle ta de pengar som ungdomarna gemensamt arbetat ihop under året, något man fått förmedlat till sig från kommunens sida. Nu meddelar Barn- och utbildningsnämnden att det hela bygger på ett missförstånd, och att inga pengar kommer att tas från ungdomarnas kassa.
– Det har aldrig varit vår avsikt att ta ungdomarnas pengar, säger Thomas Lindberg, förvaltningschef.
 
            Personalen vid fritidsgårdarna i Lindesberg fick besked från kommunen tidigare under månaden att de pengar som fanns kvar i kassan från högstadieskolornas och fritidsgårdarnas kioskverksamhet skulle försvinna vid årsskiftet, något som fick pedagogerna att se rött.
Under tisdagen träffades parterna för att gemensamt gå igenom vad som egentligen har hänt, och man kom fram till att det hela handlade om ett missförstånd. Hur missförståndet har uppstått vet man inte exakt, men man tror att det handlar om en kommunikationsmiss.
– Vi tror att det grundar sig i att man har ställt en fråga om det gick att spara intjänade pengar till nästa år, då man ville avvakta med att göra vissa inköp till exempel på Lindbackaskolan. Personen som har svarat har antagligen trott att det handlade om budgeterade pengar och då meddelat att det inte var möjligt. Men vi hade ett bra möte, där alla blev nöjda till slut, säger Thomas Lindberg, förvaltningschef.
 
	    
    
        Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
    
 
    
        Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
    
 
    
        Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
    
 
    
        Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
    
 
    
        I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
    
 
    
        Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
    
 
    
        Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
    
 
    
        Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.