Under måndagen publicerade LindeNytt en insändare undertecknad fem personer som arbetar vid Lindbackaskolan samt två av kommunens fritidsgårdar. Man ställde där frågan varför kommunen skulle ta de pengar som ungdomarna gemensamt arbetat ihop under året, något man fått förmedlat till sig från kommunens sida. Nu meddelar Barn- och utbildningsnämnden att det hela bygger på ett missförstånd, och att inga pengar kommer att tas från ungdomarnas kassa.
– Det har aldrig varit vår avsikt att ta ungdomarnas pengar, säger Thomas Lindberg, förvaltningschef.
Personalen vid fritidsgårdarna i Lindesberg fick besked från kommunen tidigare under månaden att de pengar som fanns kvar i kassan från högstadieskolornas och fritidsgårdarnas kioskverksamhet skulle försvinna vid årsskiftet, något som fick pedagogerna att se rött.
Under tisdagen träffades parterna för att gemensamt gå igenom vad som egentligen har hänt, och man kom fram till att det hela handlade om ett missförstånd. Hur missförståndet har uppstått vet man inte exakt, men man tror att det handlar om en kommunikationsmiss.
– Vi tror att det grundar sig i att man har ställt en fråga om det gick att spara intjänade pengar till nästa år, då man ville avvakta med att göra vissa inköp till exempel på Lindbackaskolan. Personen som har svarat har antagligen trott att det handlade om budgeterade pengar och då meddelat att det inte var möjligt. Men vi hade ett bra möte, där alla blev nöjda till slut, säger Thomas Lindberg, förvaltningschef.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.