En handfull ungdomar i åldrarna 13-16 år har orsakat ett växande obehag i Lindesbergs centrum hos bland annat butiksägare och anställda samt fastighetsägare och deras hyresgäster. Detta då man systematiskt lever rövare på ett gruvligt manér utan eftertanke.-Det är jätteviktigt att fånga upp det här problemet innan det blir mycket värre än vad det är, berättar Henrik Andersson på Lindesbergspolisen, som tillsammans med kollegan Lena Fändrik arbetar med ungdomsbrottslighet i yttre tjänst.
Polis, väktare, socialtjänst, skola och föräldrar är sedan en tid tillbaka medvetna om utvecklingen i denna konstellation unga och försöker nu förhindra situationen från att eskalera till det värre. Dessvärre ser man just nu ingen, eller mycket liten, förbättring inom tonårsgänget som håller samman och uppehåller sig i centrum. Enligt polisen har det gått från en något tillspetsad rebellisk tonårsgrej till att utvecklas till ett samhällsproblem där alltså polisen tvingats ingripa. Senast var i måndags då det uppstod en situation i centrum. Det krävdes då både väktare och polis närvarande för att situationen skulle lugna ner sig.
-Det här handlar om ungdomar som har kommit på glid och det är jätteviktigt att vi når fram till dem på rätt sätt, för då kan vi hjälpa dem på rätt köl igen, säger Henrik Andersson vid polisen i Lindesberg.
Henrik har känt till ”problemgruppen” sedan ungefär ett år tillbaka. Eftersom i stort sett samtliga är under 15 år, så har ärendet hamnat hos socialtjänsten, skolan och föräldrarna i det första skedet. Men Henrik med övriga kollegor har dessvärre sett att tendenserna är illavarslande.
-Man har dragit på sig ett par anmälningar om skadegörelser och ofredande på senare tid. Det har också förekommit snatteri, säger Henrik.
Det senaste bekräftade snatteriet var i onsdags och då stals två knivar från en butik på Kristinavägen.
Henrik menar att mönstret är ganska tydligt, att man hela tiden tänjer på gränserna och därför riskerar att hamna riktigt snett tidigt i livet.
-Vi har koll på det här gänget och försöker prata med dem ofta. Naturligtvis har vi frågat dem varför de håller på så här. Anledningen är tydligen ”att man inte har något annat att göra”, berättar Henrik.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.