En handfull sökande hörde av sig till Lindesbergs kommun när man sökte en entreprenör att driva Café Oscar sommaren 2013. I torsdags eftermiddag hade man bestämt sig – och valet föll på Svenska Kyrkan som därmed gör sitt andra år som kaféaktör nere vid Lindessjön.
Det blev alltså Svenska Kyrkan som fick fortsatt förtroende att driva Café Oscar. En av anledningarna är att man även i år är redo att ta emot ett stort antal sommarjobbare. I fjol tog man emot totalt 14 ungdomar – och det blir ingen större förändring för i år, berättar diakon Anna Andersson som ansvarar för kaféet.
– Vi räknar med att kunna ta emot ett tiotal under sommarmånaderna, säger hon.
Med anledning av deras satsning blir det ingen alkoholservering i år heller.
– Nej, vi anser att det är viktigare att satsa på att ta emot sommarjobbare och då kan vi ju inte servera någon alkohol, förklarar Anna Andersson.
Anne Resare på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling är mycket nöjd med lösningen.
– Kyrkan hade den bästa presentationen, men jag måste ändå påpeka att alla övriga sökande inte var dåliga på något sätt. Det är faktiskt första gången vi får så många bra sökande så det var inte helt lätt att välja. Det avgörande var Kyrkans ambition att ta emot många sommarjobbare, säger Anne Resare.
Verksamheten kommer att smygstarta i samband med Valborgsfirandet den sista april. Sedan håller man öppet lite mer sporadiskt under maj månad, mycket utifrån hur väderleken ser ut.
– Men från och med juni är vi igång för fullt och har öppet varje dag precis som i fjol. Vi hade öppet 100 dagar i streck förra året, säger Anna Andersson.
Fotnot: Svenska Kyrkan är öppen för ett samarbete med SHRA för att kunna arrangera motorträffar i sommar.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.