En handfull sökande hörde av sig till Lindesbergs kommun när man sökte en entreprenör att driva Café Oscar sommaren 2013. I torsdags eftermiddag hade man bestämt sig – och valet föll på Svenska Kyrkan som därmed gör sitt andra år som kaféaktör nere vid Lindessjön.
Det blev alltså Svenska Kyrkan som fick fortsatt förtroende att driva Café Oscar. En av anledningarna är att man även i år är redo att ta emot ett stort antal sommarjobbare. I fjol tog man emot totalt 14 ungdomar – och det blir ingen större förändring för i år, berättar diakon Anna Andersson som ansvarar för kaféet.
– Vi räknar med att kunna ta emot ett tiotal under sommarmånaderna, säger hon.
Med anledning av deras satsning blir det ingen alkoholservering i år heller.
– Nej, vi anser att det är viktigare att satsa på att ta emot sommarjobbare och då kan vi ju inte servera någon alkohol, förklarar Anna Andersson.
Anne Resare på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling är mycket nöjd med lösningen.
– Kyrkan hade den bästa presentationen, men jag måste ändå påpeka att alla övriga sökande inte var dåliga på något sätt. Det är faktiskt första gången vi får så många bra sökande så det var inte helt lätt att välja. Det avgörande var Kyrkans ambition att ta emot många sommarjobbare, säger Anne Resare.
Verksamheten kommer att smygstarta i samband med Valborgsfirandet den sista april. Sedan håller man öppet lite mer sporadiskt under maj månad, mycket utifrån hur väderleken ser ut.
– Men från och med juni är vi igång för fullt och har öppet varje dag precis som i fjol. Vi hade öppet 100 dagar i streck förra året, säger Anna Andersson.
Fotnot: Svenska Kyrkan är öppen för ett samarbete med SHRA för att kunna arrangera motorträffar i sommar.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.