En handfull sökande hörde av sig till Lindesbergs kommun när man sökte en entreprenör att driva Café Oscar sommaren 2013. I torsdags eftermiddag hade man bestämt sig – och valet föll på Svenska Kyrkan som därmed gör sitt andra år som kaféaktör nere vid Lindessjön.
Det blev alltså Svenska Kyrkan som fick fortsatt förtroende att driva Café Oscar. En av anledningarna är att man även i år är redo att ta emot ett stort antal sommarjobbare. I fjol tog man emot totalt 14 ungdomar – och det blir ingen större förändring för i år, berättar diakon Anna Andersson som ansvarar för kaféet.
– Vi räknar med att kunna ta emot ett tiotal under sommarmånaderna, säger hon.
Med anledning av deras satsning blir det ingen alkoholservering i år heller.
– Nej, vi anser att det är viktigare att satsa på att ta emot sommarjobbare och då kan vi ju inte servera någon alkohol, förklarar Anna Andersson.
Anne Resare på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling är mycket nöjd med lösningen.
– Kyrkan hade den bästa presentationen, men jag måste ändå påpeka att alla övriga sökande inte var dåliga på något sätt. Det är faktiskt första gången vi får så många bra sökande så det var inte helt lätt att välja. Det avgörande var Kyrkans ambition att ta emot många sommarjobbare, säger Anne Resare.
Verksamheten kommer att smygstarta i samband med Valborgsfirandet den sista april. Sedan håller man öppet lite mer sporadiskt under maj månad, mycket utifrån hur väderleken ser ut.
– Men från och med juni är vi igång för fullt och har öppet varje dag precis som i fjol. Vi hade öppet 100 dagar i streck förra året, säger Anna Andersson.
Fotnot: Svenska Kyrkan är öppen för ett samarbete med SHRA för att kunna arrangera motorträffar i sommar.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.