En handfull sökande hörde av sig till Lindesbergs kommun när man sökte en entreprenör att driva Café Oscar sommaren 2013. I torsdags eftermiddag hade man bestämt sig – och valet föll på Svenska Kyrkan som därmed gör sitt andra år som kaféaktör nere vid Lindessjön.
Det blev alltså Svenska Kyrkan som fick fortsatt förtroende att driva Café Oscar. En av anledningarna är att man även i år är redo att ta emot ett stort antal sommarjobbare. I fjol tog man emot totalt 14 ungdomar – och det blir ingen större förändring för i år, berättar diakon Anna Andersson som ansvarar för kaféet.
– Vi räknar med att kunna ta emot ett tiotal under sommarmånaderna, säger hon.
Med anledning av deras satsning blir det ingen alkoholservering i år heller.
– Nej, vi anser att det är viktigare att satsa på att ta emot sommarjobbare och då kan vi ju inte servera någon alkohol, förklarar Anna Andersson.
Anne Resare på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling är mycket nöjd med lösningen.
– Kyrkan hade den bästa presentationen, men jag måste ändå påpeka att alla övriga sökande inte var dåliga på något sätt. Det är faktiskt första gången vi får så många bra sökande så det var inte helt lätt att välja. Det avgörande var Kyrkans ambition att ta emot många sommarjobbare, säger Anne Resare.
Verksamheten kommer att smygstarta i samband med Valborgsfirandet den sista april. Sedan håller man öppet lite mer sporadiskt under maj månad, mycket utifrån hur väderleken ser ut.
– Men från och med juni är vi igång för fullt och har öppet varje dag precis som i fjol. Vi hade öppet 100 dagar i streck förra året, säger Anna Andersson.
Fotnot: Svenska Kyrkan är öppen för ett samarbete med SHRA för att kunna arrangera motorträffar i sommar.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.