Kommunalrådet Anders Ceder, kommunchef Peter Bring och ekonomichef Lennart Jansson har idag hållit sammanträde och påbörjat planeringen och upplägget av ett strategiseminarium som ska hållas under två dagar i början av september.
-Det här är unikt, jag känner inte till att Lindesbergs kommun gjort något liknande tidigare, kommenterar Anders Ceder.
På seminariet ska samtliga ledamöter i kommunfullmäktige deltaga. Syftet är att arbeta fram en strategi, ett underlag, för hur kommunen ska utvecklas till det bättre under en tioårsperiod. Bland annat ska Lindesbergs förutsättningar och eventuella hotbilder studeras och diskuteras. En annan del i seminariet handlar om budget och ekonomi. Ekonomin har ju varit farligt nära en katastrof och för att inte hamna i samma situation igen kommer denna punkt vara en av de viktigaste som tas upp.
Ekonomisaneringen har påbörjats och redan 2006 förutsätter man att kommunen ska ha ett överskott på cirka 30 miljoner kronor.
-Det kommer att bli tufft, men det känns ändå som att alla som arbetar med det här vill göra något åt situationen. Det känns betryggande, menar Anders Ceder.
Om tio år ska Lindesbergs kommun ha ett överskott på 40-50 miljoner kronor till investeringar, enligt kommunalrådet.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.