Arkivfoto: Hasse Persson

Uppåtgående form trots en ny förlust

Det blev en tuff match som väntade Linde Volley när tabellfyran Sollentuna gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. Efter en förlust i det första setet under lördagens match mot tabellfyran Sollentuna så jämnade matchen ut sig när hemmalaget Linde Volley såg ut att gå mot årets första setseger.

Av de två kvarvarande hemmamatcherna av säsongen så fick Linde Volley ta sig an det tabellmässigt ”lättare” motståndet i form av tabellfyran Sollentuna innan nästa motståndarlag, det obesegrade, Engelholm besöker Lindesberg om två veckor.

En nyhet inom laget var att poänggöraren Katrina ”Kat” Janssen närmar sig sin ordinarie position i laguppställningen men fick på grund av fortsatta känningar i foten ingripa som libero tillsammans med lagets ordinarie libero Merta Sjögren.

Med matchen igång spelade bortalaget Sollentuna sig till en tidig ledning där Linde senare tog matchens första time-out med 1-8 på poängtavlan.
Trots ett bra försvar hos hemmalaget där den unga spelaren Zita Kelecsényi fick visa upp sig både inom försvaret med även som poänggörare inför hemmapubliken så fortsatte Sollentuna sin poängskörd och utökade sin ledning vilket gjorde att Linde fick svårt att komma ikapp.

Det andra setet inleddes som det förra slutade, Sollentuna tog en tidig ledning och trots en poäng till Linde-laget via Laura Reeks så var det ett till synes liknande set som skulle spelas där bortalaget inledde i ledning med 1-4.

Med ett nytt underläge på sin sida så började Linde Volley att spela tillbaka där hemmalaget plockade fyra raka poäng där Linnea Skogsberg, Antonia Babic och Braedyn Tutton spelade in varsin anfallspoäng där den sistnämnda lyckades med en fin servepoäng.

Sollentuna lämnade in setets första time-out och med det så var matchen igång på riktigt, efter ett tufft spel från motståndarlaget lyckades de spela upp sig till 8-12 där Linde via fina servar från Sofie Fahlin och ett snabbt anfall från Laura Reeks spelade tillbaka laget i matchen till 12-12.

Motståndarlaget gjorde därefter ett nytt försök att hålla avstånd från Linde Volley men 12-16 på poängtavlan så lyckades hemmalaget åter igen spela sig till kvittering där Emilia Johansson fick igenom bollen vid dubbla tillfällen, med 17-17 lyckades Linde ta över ledningen efter en blockering från Braedyn Tutton.

Med den knappa ledningen så gjorde Linde ett försök att hålla den hela vägen till den 25:e setpoängen men med två anfallsmissar mot slutet så lyckades Sollentuna att ta över ledningen på nytt och avgjorde setet med det jämna resultatet 21-25.

– Det känns mycket som ett mentalt spel just nu, vi har en bra mentalitet i laget men vi måste hitta ett sätt att hålla upp det genom alla 25 setpoängen istället för att hålla det för några poäng här och där, menar ”Matchens Lirare” Braedyn Tutton efter lördagens match.

Trots att hemmalaget inte har vunnit en match sedan november så har Linde Volley siktet inställt på att göra sig så bra som möjligt inför SM-slutspelen i slutet av månaden och trots en ny förlust och bara någon tabellpoäng ifrån att missa en kvartsfinalplats så ser lagets poänggörare Braedyn Tutton inga problem med en ny förlust bakom sig.

– Förlusterna tar såklart en del på självförtroendet men laget består av tuffa tjejer som ständigt gör det de ska, samtidigt vet vi att varje match är en ny match där det är att släppa det gamla, lära dig av misstagen, ta med dig de positiva och röra sig framåt så förhoppningsvis kommer självförtroendet vara på topp när vi når slutspelen som är vårat stora mål, menar Braedyn som även kommenterar lagets nuvarande placering i tabellen.

– Skulle Lund gå om oss i tabellen så innebär det att vi kommer få spela några extra matcher för att ta oss till kvartsfinalen, jag tror inte att det kommer att vara några problem för oss eftersom vi vid det tillfället bör spela med full styrka då alla viktiga spelare borde vara tillbaka efter säsongens skador.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (13-25, 21-25, 14-25)
Publik: 83 personer

Poänggörare: Emilia Johansson (8), Braedyn Tutton (8), Antonia Babic (5), Laura Reeks (5), Linnea Skogsberg (3), Sofie Fahlin (3), Zita Kelecsényi (1)

Matchens Lirare: Braedyn Tutton

Nästa hemmamatch: Söndagen 23:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 8 februari 2020 klockan 19:26

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.

11 maj 2026 klockan 16:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Camilla Lagerman

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

7 maj 2026 klockan 17:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
1 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-05-15 01:39