Arkivfoto: Hasse Persson

Uppåtgående form trots en ny förlust

Det blev en tuff match som väntade Linde Volley när tabellfyran Sollentuna gästade Lindesberg Arena under lördagseftermiddagen. Efter en förlust i det första setet under lördagens match mot tabellfyran Sollentuna så jämnade matchen ut sig när hemmalaget Linde Volley såg ut att gå mot årets första setseger.

Av de två kvarvarande hemmamatcherna av säsongen så fick Linde Volley ta sig an det tabellmässigt ”lättare” motståndet i form av tabellfyran Sollentuna innan nästa motståndarlag, det obesegrade, Engelholm besöker Lindesberg om två veckor.

En nyhet inom laget var att poänggöraren Katrina ”Kat” Janssen närmar sig sin ordinarie position i laguppställningen men fick på grund av fortsatta känningar i foten ingripa som libero tillsammans med lagets ordinarie libero Merta Sjögren.

Med matchen igång spelade bortalaget Sollentuna sig till en tidig ledning där Linde senare tog matchens första time-out med 1-8 på poängtavlan.
Trots ett bra försvar hos hemmalaget där den unga spelaren Zita Kelecsényi fick visa upp sig både inom försvaret med även som poänggörare inför hemmapubliken så fortsatte Sollentuna sin poängskörd och utökade sin ledning vilket gjorde att Linde fick svårt att komma ikapp.

Det andra setet inleddes som det förra slutade, Sollentuna tog en tidig ledning och trots en poäng till Linde-laget via Laura Reeks så var det ett till synes liknande set som skulle spelas där bortalaget inledde i ledning med 1-4.

Med ett nytt underläge på sin sida så började Linde Volley att spela tillbaka där hemmalaget plockade fyra raka poäng där Linnea Skogsberg, Antonia Babic och Braedyn Tutton spelade in varsin anfallspoäng där den sistnämnda lyckades med en fin servepoäng.

Sollentuna lämnade in setets första time-out och med det så var matchen igång på riktigt, efter ett tufft spel från motståndarlaget lyckades de spela upp sig till 8-12 där Linde via fina servar från Sofie Fahlin och ett snabbt anfall från Laura Reeks spelade tillbaka laget i matchen till 12-12.

Motståndarlaget gjorde därefter ett nytt försök att hålla avstånd från Linde Volley men 12-16 på poängtavlan så lyckades hemmalaget åter igen spela sig till kvittering där Emilia Johansson fick igenom bollen vid dubbla tillfällen, med 17-17 lyckades Linde ta över ledningen efter en blockering från Braedyn Tutton.

Med den knappa ledningen så gjorde Linde ett försök att hålla den hela vägen till den 25:e setpoängen men med två anfallsmissar mot slutet så lyckades Sollentuna att ta över ledningen på nytt och avgjorde setet med det jämna resultatet 21-25.

– Det känns mycket som ett mentalt spel just nu, vi har en bra mentalitet i laget men vi måste hitta ett sätt att hålla upp det genom alla 25 setpoängen istället för att hålla det för några poäng här och där, menar ”Matchens Lirare” Braedyn Tutton efter lördagens match.

Trots att hemmalaget inte har vunnit en match sedan november så har Linde Volley siktet inställt på att göra sig så bra som möjligt inför SM-slutspelen i slutet av månaden och trots en ny förlust och bara någon tabellpoäng ifrån att missa en kvartsfinalplats så ser lagets poänggörare Braedyn Tutton inga problem med en ny förlust bakom sig.

– Förlusterna tar såklart en del på självförtroendet men laget består av tuffa tjejer som ständigt gör det de ska, samtidigt vet vi att varje match är en ny match där det är att släppa det gamla, lära dig av misstagen, ta med dig de positiva och röra sig framåt så förhoppningsvis kommer självförtroendet vara på topp när vi når slutspelen som är vårat stora mål, menar Braedyn som även kommenterar lagets nuvarande placering i tabellen.

– Skulle Lund gå om oss i tabellen så innebär det att vi kommer få spela några extra matcher för att ta oss till kvartsfinalen, jag tror inte att det kommer att vara några problem för oss eftersom vi vid det tillfället bör spela med full styrka då alla viktiga spelare borde vara tillbaka efter säsongens skador.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (13-25, 21-25, 14-25)
Publik: 83 personer

Poänggörare: Emilia Johansson (8), Braedyn Tutton (8), Antonia Babic (5), Laura Reeks (5), Linnea Skogsberg (3), Sofie Fahlin (3), Zita Kelecsényi (1)

Matchens Lirare: Braedyn Tutton

Nästa hemmamatch: Söndagen 23:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 8 februari 2020 klockan 19:26

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-04-26 03:43