DEBATTSVAR: Om jag ska avgå avgör varken Liberalerna eller Nils! Däremot gör väljarna och medlemmarna i mitt parti det utifrån det valresultat som blir den 9/9.
Mitt parti gör inte personliga påhopp på andra politiker men vi berättar gärna med stolthet vad vi gjort.
Om Liberalerna varit närvarande på budgetmötet den 27/8 hade dom fått en redovisning av det ekonomiska läget och informationen om avskrivningar som gjorts, men dom valde att inte komma.
De senaste åren har det skett en medveten satsning på att bygga nya bostäder i det kommunala fastighetsbolaget LIBO. Det negativa resultat som redovisas helt öppet, är kopplat till de bokföringsmässiga nedskrivningarna som LIBO tvingas göra för de nyproducerade bostäderna och för bostäder som ROT renoverats. Det negativa resultat som nedskrivningarna inneburit för det egna kapitalet i bolaget, har kompenserats med att andra fastigheter värderats upp med motsvarande belopp. Det egna kapitalets värde i bolaget påverkas ej, det förblir intakt. Allt enligt gällande regelverk som säger att de bokförda värdena inte får överstiga marknadsvärdet. Man kan uttrycka detta som att produktionskostnaderna är högre än vad som dessa bostäder värderas till i Lindesberg. De kommunala bolagens bokföring och kommunens bokföring läggs ihop och redovisas i en sammanställd redovisning, allt enligt god redovisningssed.
2015 var resultatet i kommunen, utan de kommunala bolagen, +86,5 Mnkr, 2016 +56,3 , 2017 +36 Mnkr och årets resultat visar på +19 Mnkr vet inte om jag tycker vi misskött ekonomin!
I svenskt näringslivs ranking framgår det att företagarna i Lindesberg är minst nöjda med frågor som rör service, information och attityder från tjänstemännen. Detta är något som kommunstyrelsen tar på största allvar.
Under 2018 har kommunen gjort ett kompetenslyft och en rad strategiska nyanställningar just för att öka servicenivån och flödet av information från kommunens olika funktioner till medborgare. Näringslivsenheten har exempelvis under en längre period varit underbemannad och utan chef. Det påverkar givetvis möjligheterna att löpande ha en dialog med företag och företagare samt bedriva näringslivsutveckling. Nu är de tjänsterna tillsatta sedan i somras.
Inom den kommunala organisationen pågår ständigt ett förbättringsarbete ifråga om bemötandet gentemot medborgare.
Ingen kan väl missa det som skett i vår kommun under denna mandatperiod. Vi har byggt bostäder, ny skola på gång, medarbetare har fått ökad sysselsättningsgrad, arbetslösheten minskar, fritidssektorn har utvecklats med bland annat ute gym, spontanidrottsplatser och en ishall har fått en ny is aggregat. En ny ridskola är på snart färdig. Listan kan göras lång…
Att måluppfyllelsen i skolan inte är tillfredställande är nog alla partier överens om! Och barn och utbildningsnämnden jobbar tillsammans med förvaltningen med åtgärder.
Tillsättning av rektorer har jag ingen som helst inblandning i. Det sker på förvaltningsnivå.
Jag hoppas att det bra samtalsklimat som vi haft under lång tid inom politiken i Lindesbergs kommun ska fortsätta. Och att vi tillsammans fortsätter utveckla vår kommun och är stolta ambassadörer.
Jag är oerhört stolt över våra medarbetare, dom gör ett fantastiskt arbete.
Irja Gustavsson
Kommunstyrelsens Ordförande
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.