DEBATTSVAR: Om jag ska avgå avgör varken Liberalerna eller Nils! Däremot gör väljarna och medlemmarna i mitt parti det utifrån det valresultat som blir den 9/9.
Mitt parti gör inte personliga påhopp på andra politiker men vi berättar gärna med stolthet vad vi gjort.
Om Liberalerna varit närvarande på budgetmötet den 27/8 hade dom fått en redovisning av det ekonomiska läget och informationen om avskrivningar som gjorts, men dom valde att inte komma.
De senaste åren har det skett en medveten satsning på att bygga nya bostäder i det kommunala fastighetsbolaget LIBO. Det negativa resultat som redovisas helt öppet, är kopplat till de bokföringsmässiga nedskrivningarna som LIBO tvingas göra för de nyproducerade bostäderna och för bostäder som ROT renoverats. Det negativa resultat som nedskrivningarna inneburit för det egna kapitalet i bolaget, har kompenserats med att andra fastigheter värderats upp med motsvarande belopp. Det egna kapitalets värde i bolaget påverkas ej, det förblir intakt. Allt enligt gällande regelverk som säger att de bokförda värdena inte får överstiga marknadsvärdet. Man kan uttrycka detta som att produktionskostnaderna är högre än vad som dessa bostäder värderas till i Lindesberg. De kommunala bolagens bokföring och kommunens bokföring läggs ihop och redovisas i en sammanställd redovisning, allt enligt god redovisningssed.
2015 var resultatet i kommunen, utan de kommunala bolagen, +86,5 Mnkr, 2016 +56,3 , 2017 +36 Mnkr och årets resultat visar på +19 Mnkr vet inte om jag tycker vi misskött ekonomin!
I svenskt näringslivs ranking framgår det att företagarna i Lindesberg är minst nöjda med frågor som rör service, information och attityder från tjänstemännen. Detta är något som kommunstyrelsen tar på största allvar.
Under 2018 har kommunen gjort ett kompetenslyft och en rad strategiska nyanställningar just för att öka servicenivån och flödet av information från kommunens olika funktioner till medborgare. Näringslivsenheten har exempelvis under en längre period varit underbemannad och utan chef. Det påverkar givetvis möjligheterna att löpande ha en dialog med företag och företagare samt bedriva näringslivsutveckling. Nu är de tjänsterna tillsatta sedan i somras.
Inom den kommunala organisationen pågår ständigt ett förbättringsarbete ifråga om bemötandet gentemot medborgare.
Ingen kan väl missa det som skett i vår kommun under denna mandatperiod. Vi har byggt bostäder, ny skola på gång, medarbetare har fått ökad sysselsättningsgrad, arbetslösheten minskar, fritidssektorn har utvecklats med bland annat ute gym, spontanidrottsplatser och en ishall har fått en ny is aggregat. En ny ridskola är på snart färdig. Listan kan göras lång…
Att måluppfyllelsen i skolan inte är tillfredställande är nog alla partier överens om! Och barn och utbildningsnämnden jobbar tillsammans med förvaltningen med åtgärder.
Tillsättning av rektorer har jag ingen som helst inblandning i. Det sker på förvaltningsnivå.
Jag hoppas att det bra samtalsklimat som vi haft under lång tid inom politiken i Lindesbergs kommun ska fortsätta. Och att vi tillsammans fortsätter utveckla vår kommun och är stolta ambassadörer.
Jag är oerhört stolt över våra medarbetare, dom gör ett fantastiskt arbete.
Irja Gustavsson
Kommunstyrelsens Ordförande
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.