DEBATTSVAR: Om jag ska avgå avgör varken Liberalerna eller Nils! Däremot gör väljarna och medlemmarna i mitt parti det utifrån det valresultat som blir den 9/9.
Mitt parti gör inte personliga påhopp på andra politiker men vi berättar gärna med stolthet vad vi gjort.
Om Liberalerna varit närvarande på budgetmötet den 27/8 hade dom fått en redovisning av det ekonomiska läget och informationen om avskrivningar som gjorts, men dom valde att inte komma.
De senaste åren har det skett en medveten satsning på att bygga nya bostäder i det kommunala fastighetsbolaget LIBO. Det negativa resultat som redovisas helt öppet, är kopplat till de bokföringsmässiga nedskrivningarna som LIBO tvingas göra för de nyproducerade bostäderna och för bostäder som ROT renoverats. Det negativa resultat som nedskrivningarna inneburit för det egna kapitalet i bolaget, har kompenserats med att andra fastigheter värderats upp med motsvarande belopp. Det egna kapitalets värde i bolaget påverkas ej, det förblir intakt. Allt enligt gällande regelverk som säger att de bokförda värdena inte får överstiga marknadsvärdet. Man kan uttrycka detta som att produktionskostnaderna är högre än vad som dessa bostäder värderas till i Lindesberg. De kommunala bolagens bokföring och kommunens bokföring läggs ihop och redovisas i en sammanställd redovisning, allt enligt god redovisningssed.
2015 var resultatet i kommunen, utan de kommunala bolagen, +86,5 Mnkr, 2016 +56,3 , 2017 +36 Mnkr och årets resultat visar på +19 Mnkr vet inte om jag tycker vi misskött ekonomin!
I svenskt näringslivs ranking framgår det att företagarna i Lindesberg är minst nöjda med frågor som rör service, information och attityder från tjänstemännen. Detta är något som kommunstyrelsen tar på största allvar.
Under 2018 har kommunen gjort ett kompetenslyft och en rad strategiska nyanställningar just för att öka servicenivån och flödet av information från kommunens olika funktioner till medborgare. Näringslivsenheten har exempelvis under en längre period varit underbemannad och utan chef. Det påverkar givetvis möjligheterna att löpande ha en dialog med företag och företagare samt bedriva näringslivsutveckling. Nu är de tjänsterna tillsatta sedan i somras.
Inom den kommunala organisationen pågår ständigt ett förbättringsarbete ifråga om bemötandet gentemot medborgare.
Ingen kan väl missa det som skett i vår kommun under denna mandatperiod. Vi har byggt bostäder, ny skola på gång, medarbetare har fått ökad sysselsättningsgrad, arbetslösheten minskar, fritidssektorn har utvecklats med bland annat ute gym, spontanidrottsplatser och en ishall har fått en ny is aggregat. En ny ridskola är på snart färdig. Listan kan göras lång…
Att måluppfyllelsen i skolan inte är tillfredställande är nog alla partier överens om! Och barn och utbildningsnämnden jobbar tillsammans med förvaltningen med åtgärder.
Tillsättning av rektorer har jag ingen som helst inblandning i. Det sker på förvaltningsnivå.
Jag hoppas att det bra samtalsklimat som vi haft under lång tid inom politiken i Lindesbergs kommun ska fortsätta. Och att vi tillsammans fortsätter utveckla vår kommun och är stolta ambassadörer.
Jag är oerhört stolt över våra medarbetare, dom gör ett fantastiskt arbete.
Irja Gustavsson
Kommunstyrelsens Ordförande
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.