Privata mark- och fastighetsägare längs Lindesbergs farvatten, uppmanas nu att sätta nät runt de träd man är rädd om och vill bevara på tomten. Detta sedan en bävers närvaro blivit mycket tydlig längs Bottenån, ända ner till området kring Gröna bron.
Nyligen kontaktades Lindesbergs kommun av en privat fastighetsägare med anledning av att färskt bävergnag upptäckts i anslutning till båtplatserna vid Gröna bron. Flera mindre träd hade fällts, varav ett föll över en fastighets mur. Bävern hade även gått hårt åt ett lite större träd på samma plats, men inte fullföljt avverkningen.
Med anledning av den aktivitet man har sett längs ån, uppmanar kommunen nu berörda fastighetsägare att skydda de träd man har på sin tomt.
– Vi har uppmanat att sätta nät runt träden, för att hindra bävern att fälla eller skada träden, uppger Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Att bävern rör sig i områden nära centrum är absolut inget nytt fenomen. Med några års mellanrum dyker det upp ”visitkort” som tydligt påvisar bäverns närvaro och under åren har kommunen även vidtagit åtgärder som att sätta nät runt träd, men också att bedriva regelrätt skyddsjakt på djuren.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.