Att samla på sig onödigt mycket prylar – vars syfte efter ett tag endast är att samla damm – är vi människor generellt sett duktiga på. Desto sämre är vi dock på att göra oss av med prylarna. Med detta i bakhuvudet har aktivitetsgruppen inom hockeyföreningen Lindlöven nu valt att satsa på loppislördagar i ishallen.-Det huvudsakliga syftet är ju naturligtvis att skapa aktiviteter som ger föreningen ekonomiskt stöd tillbaka, förklarar Kalle Eriksson.
Aktivitetsgruppen består av en handfull idékläckare vars arbetsuppgift är att anordna utåtriktade arrangemang av olika slag. Dessa inslag kan exempelvis vara dansaftnar eller visning av större sporthändelser på storbildsskärm.
-Vi har ju en period på fem månader utan is inne i hallen. Och det är under denna tid vi försöker arrangera olika inslag och nu ska vi alltså ge oss på ännu ett: loppis, förklarar Kalle.
I slutet av varje månad fram till i juli ska hallen fyllas med loppisbord för folket att botanisera i. Och det är alltså även ”folket” som står för utbudet.
-Alla som vill är välkomna att boka ett bord. Vi kommer att ha plats för sammanlagt 50 bord – och borden ingår i avgiften vid bokning. Det är bara att rensa vinden, garaget och förråden på sånt som inte längre används, poängterar han.
Den första loppislördagen kommer att arrangeras den 21 mars mellan kl 10-15. Deadline för bordsbokning (Lindlövens kansli) är satt 19 mars och för avgiften 200 kr får man ett bord uppställt i hallen.
-Det här med loppis är ju lite i ropet nu också, det verkar åtminstone finnas ett väldigt stort intresse för det. Därför tror vi att det här kan bli riktigt trevliga lördagar i hallen, att det även blir ett sätt för folk att komma ut och träffas på, avslutar Kalle Eriksson.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.