Att samla på sig onödigt mycket prylar – vars syfte efter ett tag endast är att samla damm – är vi människor generellt sett duktiga på. Desto sämre är vi dock på att göra oss av med prylarna. Med detta i bakhuvudet har aktivitetsgruppen inom hockeyföreningen Lindlöven nu valt att satsa på loppislördagar i ishallen.-Det huvudsakliga syftet är ju naturligtvis att skapa aktiviteter som ger föreningen ekonomiskt stöd tillbaka, förklarar Kalle Eriksson.
Aktivitetsgruppen består av en handfull idékläckare vars arbetsuppgift är att anordna utåtriktade arrangemang av olika slag. Dessa inslag kan exempelvis vara dansaftnar eller visning av större sporthändelser på storbildsskärm.
-Vi har ju en period på fem månader utan is inne i hallen. Och det är under denna tid vi försöker arrangera olika inslag och nu ska vi alltså ge oss på ännu ett: loppis, förklarar Kalle.
I slutet av varje månad fram till i juli ska hallen fyllas med loppisbord för folket att botanisera i. Och det är alltså även ”folket” som står för utbudet.
-Alla som vill är välkomna att boka ett bord. Vi kommer att ha plats för sammanlagt 50 bord – och borden ingår i avgiften vid bokning. Det är bara att rensa vinden, garaget och förråden på sånt som inte längre används, poängterar han.
Den första loppislördagen kommer att arrangeras den 21 mars mellan kl 10-15. Deadline för bordsbokning (Lindlövens kansli) är satt 19 mars och för avgiften 200 kr får man ett bord uppställt i hallen.
-Det här med loppis är ju lite i ropet nu också, det verkar åtminstone finnas ett väldigt stort intresse för det. Därför tror vi att det här kan bli riktigt trevliga lördagar i hallen, att det även blir ett sätt för folk att komma ut och träffas på, avslutar Kalle Eriksson.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.