Att samla på sig onödigt mycket prylar – vars syfte efter ett tag endast är att samla damm – är vi människor generellt sett duktiga på. Desto sämre är vi dock på att göra oss av med prylarna. Med detta i bakhuvudet har aktivitetsgruppen inom hockeyföreningen Lindlöven nu valt att satsa på loppislördagar i ishallen.-Det huvudsakliga syftet är ju naturligtvis att skapa aktiviteter som ger föreningen ekonomiskt stöd tillbaka, förklarar Kalle Eriksson.
Aktivitetsgruppen består av en handfull idékläckare vars arbetsuppgift är att anordna utåtriktade arrangemang av olika slag. Dessa inslag kan exempelvis vara dansaftnar eller visning av större sporthändelser på storbildsskärm.
-Vi har ju en period på fem månader utan is inne i hallen. Och det är under denna tid vi försöker arrangera olika inslag och nu ska vi alltså ge oss på ännu ett: loppis, förklarar Kalle.
I slutet av varje månad fram till i juli ska hallen fyllas med loppisbord för folket att botanisera i. Och det är alltså även ”folket” som står för utbudet.
-Alla som vill är välkomna att boka ett bord. Vi kommer att ha plats för sammanlagt 50 bord – och borden ingår i avgiften vid bokning. Det är bara att rensa vinden, garaget och förråden på sånt som inte längre används, poängterar han.
Den första loppislördagen kommer att arrangeras den 21 mars mellan kl 10-15. Deadline för bordsbokning (Lindlövens kansli) är satt 19 mars och för avgiften 200 kr får man ett bord uppställt i hallen.
-Det här med loppis är ju lite i ropet nu också, det verkar åtminstone finnas ett väldigt stort intresse för det. Därför tror vi att det här kan bli riktigt trevliga lördagar i hallen, att det även blir ett sätt för folk att komma ut och träffas på, avslutar Kalle Eriksson.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.