Efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer uppmanar nu Lindesbergs kommun sina elever med förkylningssymptom att stanna hemma från skolan, även om symptomen är lindriga.
– Det är viktigt att man stannar hemma 48 timmar efter tillfrisknandet, berättar Åsa Jönsson biträdande verksamhetschef i grundskolan.
På flera håll i landet har sjukvården nu upphört med provtagning av personer som misstänks vara smittade av coronaviruset, och istället fokuserar man provtagningen på de särskilt utsatta patientgrupperna.
– Det betyder att vi inte längre kan veta vilka som kan vara smittade eller helt enkelt bara har en vanlig förkylning, säger Åsa och fortsätter:
– Därför är det viktigt att både elever och lärare är uppmärksamma på symptom som hosta, ont i halsen eller feberkänningar, och då stannar hemma tills vidare. Det är viktigt att man stannar hemma 48 timmar efter tillfrisknandet också för att vara på säkra sidan.
Under veckan har flera länder i Europa valt att stänga sina skolor, och även ett fåtal svenska skolor har följt efter. Men något sådant är inte aktuellt i Lindesbergs kommun i dagsläget.
– Länets kommundirektörer har tät kontakt och stämmer av situationen kontinuerligt, och just nu väljer vi att avvakta. Däremot har vi arbetat mycket med att kunna digitalisera undervisningen, så att elever som behöver stanna hemma ändå kan upprätthålla sin kunskapsutveckling. Där ligger vi lite i framkant, och jag vet att flera kommuner har valt att följa vårt exempel, berättar Åsa och avslutar:
– Det gäller att tänka utanför lådan och hitta egna lösningar för en så pass hållbar vardag som möjligt.
Nedanstående är information till vårdnadshavare från kommunen:
Med anledning av de nya råden att alla, även vår personal, med milda symtom ska hålla sig hemma kommer behoven av vikarier att öka i våra verksamheter. Därför önskar vi att alla föräldrar med barn med 15-timmarsplacering i förskola håller sina barn hemma, även om barnet är friskt.
Om någon i hemmet uppvisar symtom så vill vi att barn i förskolan och fritidshemmet är hemma, även om barnen är symtomfria. Vi vill dock att elever som är symtomfria kommer till grundskolan.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.