Efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer uppmanar nu Lindesbergs kommun sina elever med förkylningssymptom att stanna hemma från skolan, även om symptomen är lindriga.
– Det är viktigt att man stannar hemma 48 timmar efter tillfrisknandet, berättar Åsa Jönsson biträdande verksamhetschef i grundskolan.
På flera håll i landet har sjukvården nu upphört med provtagning av personer som misstänks vara smittade av coronaviruset, och istället fokuserar man provtagningen på de särskilt utsatta patientgrupperna.
– Det betyder att vi inte längre kan veta vilka som kan vara smittade eller helt enkelt bara har en vanlig förkylning, säger Åsa och fortsätter:
– Därför är det viktigt att både elever och lärare är uppmärksamma på symptom som hosta, ont i halsen eller feberkänningar, och då stannar hemma tills vidare. Det är viktigt att man stannar hemma 48 timmar efter tillfrisknandet också för att vara på säkra sidan.
Under veckan har flera länder i Europa valt att stänga sina skolor, och även ett fåtal svenska skolor har följt efter. Men något sådant är inte aktuellt i Lindesbergs kommun i dagsläget.
– Länets kommundirektörer har tät kontakt och stämmer av situationen kontinuerligt, och just nu väljer vi att avvakta. Däremot har vi arbetat mycket med att kunna digitalisera undervisningen, så att elever som behöver stanna hemma ändå kan upprätthålla sin kunskapsutveckling. Där ligger vi lite i framkant, och jag vet att flera kommuner har valt att följa vårt exempel, berättar Åsa och avslutar:
– Det gäller att tänka utanför lådan och hitta egna lösningar för en så pass hållbar vardag som möjligt.
Nedanstående är information till vårdnadshavare från kommunen:
Med anledning av de nya råden att alla, även vår personal, med milda symtom ska hålla sig hemma kommer behoven av vikarier att öka i våra verksamheter. Därför önskar vi att alla föräldrar med barn med 15-timmarsplacering i förskola håller sina barn hemma, även om barnet är friskt.
Om någon i hemmet uppvisar symtom så vill vi att barn i förskolan och fritidshemmet är hemma, även om barnen är symtomfria. Vi vill dock att elever som är symtomfria kommer till grundskolan.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.