Försäljningen av Kalmarslund och Baptistkyrkans gamla fastighet är nära ett avslut. Fastighetsmäklaren Thomas Eriksson är fåordig i ärendena, men avslöjar ändå att båda dessa fastigheter byter ägare inom kort. Ett avgörande i ärendena kommer nämligen så snart som i nästa vecka.
Försäljningen av Kalmarslunds friluftsgård och Baptistkyrkan har varit i fokus sedan en tid tillbaka. Båda fastigheterna har trots allt en central roll i bygden. Gällande Baptistkyrkan har försäljningen öppnat upp för nya centrala bostäder. Och enligt uppgift är det just bostäder som kommer att bli aktuellt här, detta oavsett vem av de två kvarvarande spekulanterna det blir som drar det längsta stråt i nästa vecka.
I ärendet Kalmarslund är det dock mer hysch-hysch. Detta beror mycket på ärendets tidigare fall, då en köpare stod redo i farstun att ta över, men sedan drog sig ur i precis sista stund.
Klart är dock att fem spekulanter fortfarande finns med, och nu på fredag kommer dessa att redogöra sina ärenden, om de har banken med sig och kan gå hela vägen. Sedan är det upp till ägaren, Lindesbergsbostäder, att avgöra vem som är mest lämpad att driva anläggningen vidare, förklarar Thomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.