Försäljningen av Kalmarslund och Baptistkyrkans gamla fastighet är nära ett avslut. Fastighetsmäklaren Thomas Eriksson är fåordig i ärendena, men avslöjar ändå att båda dessa fastigheter byter ägare inom kort. Ett avgörande i ärendena kommer nämligen så snart som i nästa vecka.
Försäljningen av Kalmarslunds friluftsgård och Baptistkyrkan har varit i fokus sedan en tid tillbaka. Båda fastigheterna har trots allt en central roll i bygden. Gällande Baptistkyrkan har försäljningen öppnat upp för nya centrala bostäder. Och enligt uppgift är det just bostäder som kommer att bli aktuellt här, detta oavsett vem av de två kvarvarande spekulanterna det blir som drar det längsta stråt i nästa vecka.
I ärendet Kalmarslund är det dock mer hysch-hysch. Detta beror mycket på ärendets tidigare fall, då en köpare stod redo i farstun att ta över, men sedan drog sig ur i precis sista stund.
Klart är dock att fem spekulanter fortfarande finns med, och nu på fredag kommer dessa att redogöra sina ärenden, om de har banken med sig och kan gå hela vägen. Sedan är det upp till ägaren, Lindesbergsbostäder, att avgöra vem som är mest lämpad att driva anläggningen vidare, förklarar Thomas Eriksson på Svensk Fastighetsförmedling.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.