Mattias Gyllensvärd från Trafikverket hade många frågor att svara på under mötet. Foto: Camilla Lagerman
Upprörd stämning på dialogmöte om plankorsning
Frågorna var många och kritiken bitvis stark bland åhörarna på dagens samrådsmöte gällande den eventuella stängningen av järnvägsövergången vid Lidl. Lösningen i form av en 7 meter hög gångbro möttes med mycket blandade känslor.
Annons
Stämningen var bitvis mycket upprörd i Utsikten på Lindesberg Arena, och synpunkterna var många. Bland annat var flera åhörare förargade över tidpunkten som sattes för mötet, då många fortfarande arbetar under dagen. Irja Gustavsson försökte dock gång på gång lugna med att det skulle bli fler chanser att deltaga vid samråd gällande detta.
Intresset för dialogmötet var stort. Foto: Camilla Lagerman
Under de knappa 90 minuter som mötet pågick fick Tillväxtutskottets representanter Irja Gustavsson och Gunnar Jaxell tillsammans med Mattias Gyllensvärd och Håkan Blacksmo från Trafikverket förklara och svara på en mängd frågor gällande plankorsningen vid Lidl.
– Bakgrunden till detta är att vi vill öka både kapaciteten och hastigheten för att även kunna öka antalet pendlande mellan Lindesberg och Örebro, det är endast möjligt om tågen kan mötas på ett dubbelspår och det finns vid denna korsningen. Då behöver man stänga övergången och istället ersätta med en gång- och cykelbro som just nu är det bästa alternativet, berättade Mattias Gyllensvärd från Trafikverket.
Gång- och cykelbron i fråga skulle isåfall komma att uppnå en höjd av 7 meter över spåren, med hiss och trappor för att underlätta överfarten, något som möttes med kalla handen av merparten i salen.
– Vem ska se till att hissen får vara i fred, och vem ska sköta om den? Vi som är rörelsehindrade får det väldigt svårt, sade en kvinna.
De flesta var väldigt kritiska mot förslaget, men det fanns dock även några som var postiva till förändringen:
– Jag har bott i närheten av korsningen i många år, och har bara gått och väntat på att en allvarlig olycka ska ske. Jag välkomnar verkligen en säkrare övergång, sade en herre i publiken.
– Inget beslut är fattat i frågan, det är kommunen som har det sista ordet, förklarade Gunnar Jaxell för oroliga åhörare.
– Då känner jag mig lugn, svarade en man som rev ner stora applåder.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...