Mattias Gyllensvärd från Trafikverket hade många frågor att svara på under mötet. Foto: Camilla Lagerman
Upprörd stämning på dialogmöte om plankorsning
Frågorna var många och kritiken bitvis stark bland åhörarna på dagens samrådsmöte gällande den eventuella stängningen av järnvägsövergången vid Lidl. Lösningen i form av en 7 meter hög gångbro möttes med mycket blandade känslor.
Stämningen var bitvis mycket upprörd i Utsikten på Lindesberg Arena, och synpunkterna var många. Bland annat var flera åhörare förargade över tidpunkten som sattes för mötet, då många fortfarande arbetar under dagen. Irja Gustavsson försökte dock gång på gång lugna med att det skulle bli fler chanser att deltaga vid samråd gällande detta.
Intresset för dialogmötet var stort. Foto: Camilla Lagerman
Under de knappa 90 minuter som mötet pågick fick Tillväxtutskottets representanter Irja Gustavsson och Gunnar Jaxell tillsammans med Mattias Gyllensvärd och Håkan Blacksmo från Trafikverket förklara och svara på en mängd frågor gällande plankorsningen vid Lidl.
– Bakgrunden till detta är att vi vill öka både kapaciteten och hastigheten för att även kunna öka antalet pendlande mellan Lindesberg och Örebro, det är endast möjligt om tågen kan mötas på ett dubbelspår och det finns vid denna korsningen. Då behöver man stänga övergången och istället ersätta med en gång- och cykelbro som just nu är det bästa alternativet, berättade Mattias Gyllensvärd från Trafikverket.
Gång- och cykelbron i fråga skulle isåfall komma att uppnå en höjd av 7 meter över spåren, med hiss och trappor för att underlätta överfarten, något som möttes med kalla handen av merparten i salen.
– Vem ska se till att hissen får vara i fred, och vem ska sköta om den? Vi som är rörelsehindrade får det väldigt svårt, sade en kvinna.
De flesta var väldigt kritiska mot förslaget, men det fanns dock även några som var postiva till förändringen:
– Jag har bott i närheten av korsningen i många år, och har bara gått och väntat på att en allvarlig olycka ska ske. Jag välkomnar verkligen en säkrare övergång, sade en herre i publiken.
– Inget beslut är fattat i frågan, det är kommunen som har det sista ordet, förklarade Gunnar Jaxell för oroliga åhörare.
– Då känner jag mig lugn, svarade en man som rev ner stora applåder.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.