Mattias Gyllensvärd från Trafikverket hade många frågor att svara på under mötet. Foto: Camilla Lagerman
Upprörd stämning på dialogmöte om plankorsning
Frågorna var många och kritiken bitvis stark bland åhörarna på dagens samrådsmöte gällande den eventuella stängningen av järnvägsövergången vid Lidl. Lösningen i form av en 7 meter hög gångbro möttes med mycket blandade känslor.
Stämningen var bitvis mycket upprörd i Utsikten på Lindesberg Arena, och synpunkterna var många. Bland annat var flera åhörare förargade över tidpunkten som sattes för mötet, då många fortfarande arbetar under dagen. Irja Gustavsson försökte dock gång på gång lugna med att det skulle bli fler chanser att deltaga vid samråd gällande detta.
Intresset för dialogmötet var stort. Foto: Camilla Lagerman
Under de knappa 90 minuter som mötet pågick fick Tillväxtutskottets representanter Irja Gustavsson och Gunnar Jaxell tillsammans med Mattias Gyllensvärd och Håkan Blacksmo från Trafikverket förklara och svara på en mängd frågor gällande plankorsningen vid Lidl.
– Bakgrunden till detta är att vi vill öka både kapaciteten och hastigheten för att även kunna öka antalet pendlande mellan Lindesberg och Örebro, det är endast möjligt om tågen kan mötas på ett dubbelspår och det finns vid denna korsningen. Då behöver man stänga övergången och istället ersätta med en gång- och cykelbro som just nu är det bästa alternativet, berättade Mattias Gyllensvärd från Trafikverket.
Gång- och cykelbron i fråga skulle isåfall komma att uppnå en höjd av 7 meter över spåren, med hiss och trappor för att underlätta överfarten, något som möttes med kalla handen av merparten i salen.
– Vem ska se till att hissen får vara i fred, och vem ska sköta om den? Vi som är rörelsehindrade får det väldigt svårt, sade en kvinna.
De flesta var väldigt kritiska mot förslaget, men det fanns dock även några som var postiva till förändringen:
– Jag har bott i närheten av korsningen i många år, och har bara gått och väntat på att en allvarlig olycka ska ske. Jag välkomnar verkligen en säkrare övergång, sade en herre i publiken.
– Inget beslut är fattat i frågan, det är kommunen som har det sista ordet, förklarade Gunnar Jaxell för oroliga åhörare.
– Då känner jag mig lugn, svarade en man som rev ner stora applåder.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.