Lika delar humor och tankenötter. Ungefär så ser receptet ut när makarna Elvenäs, som tidigare drev Arenakrogen i Lindesberg Arena, återvänder till Lindesbergs restaurangvärld – som frågesportsledare.
– Jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem, säger Elof Elvenäs när han försöker sätta fingret på vad det är med deras quizaftnar som drar sådan stor publik varje gång.
Vid årsskiftet lämnade Elof och Anita Elvenäs Lindesberg Arena och Arenakrogen, som de startade i mars 2013. Nu återvänder makarna till restaurangvärlden i centrala Lindesberg, men den här gången låter de andra sköta matlagningen medan de själva står för underhållningen.
– Ja, vi fick en förfrågan att köra igång den uppskattade quizen som vi körde när vi drev Arenakrogen. Vi tyckte det lät som en kul idé, så vi tackade ja, säger Elof.
Det var restaurangen Coco Thai som vände sig till Elvenäs för att krydda atmosfären nu i vår.
– Vi planerar att köra ett par kvällar innan sommaren och den första är tänkt att gå den 9:e april. Det blir som vanligt att jag håller i quizen och Anita som fixar frågorna, säger Elof.
När makarna körde det här konceptet i egen restaurang, kom det ofta 100 gäster – eller strax däröver.
– Jag vet inte riktigt varför det var så väldigt uppskattat, men jag tror att man måste våga bjuda lite på sig själv. Och jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem. Sedan försöker jag alltid få kontakt med publiken på olika sätt, bland annat genom att vända mig direkt till enskilda personer på ett humoristiskt sätt, eller att ta upp ett par för en duell. Man måste ge publiken en liten show, det är då det blir kul eftersom alla blir delaktiga på ett helt annat sätt än att jag bara skulle stå där och läsa frågor rakt upp och ner, förklarar Elof Elvenäs.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?