Lika delar humor och tankenötter. Ungefär så ser receptet ut när makarna Elvenäs, som tidigare drev Arenakrogen i Lindesberg Arena, återvänder till Lindesbergs restaurangvärld – som frågesportsledare.
– Jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem, säger Elof Elvenäs när han försöker sätta fingret på vad det är med deras quizaftnar som drar sådan stor publik varje gång.
Vid årsskiftet lämnade Elof och Anita Elvenäs Lindesberg Arena och Arenakrogen, som de startade i mars 2013. Nu återvänder makarna till restaurangvärlden i centrala Lindesberg, men den här gången låter de andra sköta matlagningen medan de själva står för underhållningen.
– Ja, vi fick en förfrågan att köra igång den uppskattade quizen som vi körde när vi drev Arenakrogen. Vi tyckte det lät som en kul idé, så vi tackade ja, säger Elof.
Det var restaurangen Coco Thai som vände sig till Elvenäs för att krydda atmosfären nu i vår.
– Vi planerar att köra ett par kvällar innan sommaren och den första är tänkt att gå den 9:e april. Det blir som vanligt att jag håller i quizen och Anita som fixar frågorna, säger Elof.
När makarna körde det här konceptet i egen restaurang, kom det ofta 100 gäster – eller strax däröver.
– Jag vet inte riktigt varför det var så väldigt uppskattat, men jag tror att man måste våga bjuda lite på sig själv. Och jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem. Sedan försöker jag alltid få kontakt med publiken på olika sätt, bland annat genom att vända mig direkt till enskilda personer på ett humoristiskt sätt, eller att ta upp ett par för en duell. Man måste ge publiken en liten show, det är då det blir kul eftersom alla blir delaktiga på ett helt annat sätt än att jag bara skulle stå där och läsa frågor rakt upp och ner, förklarar Elof Elvenäs.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.