Lika delar humor och tankenötter. Ungefär så ser receptet ut när makarna Elvenäs, som tidigare drev Arenakrogen i Lindesberg Arena, återvänder till Lindesbergs restaurangvärld – som frågesportsledare.
– Jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem, säger Elof Elvenäs när han försöker sätta fingret på vad det är med deras quizaftnar som drar sådan stor publik varje gång.
Vid årsskiftet lämnade Elof och Anita Elvenäs Lindesberg Arena och Arenakrogen, som de startade i mars 2013. Nu återvänder makarna till restaurangvärlden i centrala Lindesberg, men den här gången låter de andra sköta matlagningen medan de själva står för underhållningen.
– Ja, vi fick en förfrågan att köra igång den uppskattade quizen som vi körde när vi drev Arenakrogen. Vi tyckte det lät som en kul idé, så vi tackade ja, säger Elof.
Det var restaurangen Coco Thai som vände sig till Elvenäs för att krydda atmosfären nu i vår.
– Vi planerar att köra ett par kvällar innan sommaren och den första är tänkt att gå den 9:e april. Det blir som vanligt att jag håller i quizen och Anita som fixar frågorna, säger Elof.
När makarna körde det här konceptet i egen restaurang, kom det ofta 100 gäster – eller strax däröver.
– Jag vet inte riktigt varför det var så väldigt uppskattat, men jag tror att man måste våga bjuda lite på sig själv. Och jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem. Sedan försöker jag alltid få kontakt med publiken på olika sätt, bland annat genom att vända mig direkt till enskilda personer på ett humoristiskt sätt, eller att ta upp ett par för en duell. Man måste ge publiken en liten show, det är då det blir kul eftersom alla blir delaktiga på ett helt annat sätt än att jag bara skulle stå där och läsa frågor rakt upp och ner, förklarar Elof Elvenäs.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.