Lika delar humor och tankenötter. Ungefär så ser receptet ut när makarna Elvenäs, som tidigare drev Arenakrogen i Lindesberg Arena, återvänder till Lindesbergs restaurangvärld – som frågesportsledare.
– Jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem, säger Elof Elvenäs när han försöker sätta fingret på vad det är med deras quizaftnar som drar sådan stor publik varje gång.
Vid årsskiftet lämnade Elof och Anita Elvenäs Lindesberg Arena och Arenakrogen, som de startade i mars 2013. Nu återvänder makarna till restaurangvärlden i centrala Lindesberg, men den här gången låter de andra sköta matlagningen medan de själva står för underhållningen.
– Ja, vi fick en förfrågan att köra igång den uppskattade quizen som vi körde när vi drev Arenakrogen. Vi tyckte det lät som en kul idé, så vi tackade ja, säger Elof.
Det var restaurangen Coco Thai som vände sig till Elvenäs för att krydda atmosfären nu i vår.
– Vi planerar att köra ett par kvällar innan sommaren och den första är tänkt att gå den 9:e april. Det blir som vanligt att jag håller i quizen och Anita som fixar frågorna, säger Elof.
När makarna körde det här konceptet i egen restaurang, kom det ofta 100 gäster – eller strax däröver.
– Jag vet inte riktigt varför det var så väldigt uppskattat, men jag tror att man måste våga bjuda lite på sig själv. Och jag har ju varit lite tokig och busig när jag kört quizen, vilket tycks gå hem. Sedan försöker jag alltid få kontakt med publiken på olika sätt, bland annat genom att vända mig direkt till enskilda personer på ett humoristiskt sätt, eller att ta upp ett par för en duell. Man måste ge publiken en liten show, det är då det blir kul eftersom alla blir delaktiga på ett helt annat sätt än att jag bara skulle stå där och läsa frågor rakt upp och ner, förklarar Elof Elvenäs.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.