Socialchef Åke Uppström förväntar sig ett positivt gensvar från kommunfullmäktige i flyktingfrågan som ikväll tas upp på agendan. –Det finns väl ingen anledning att tycka annat, menar Uppström. För Lindesbergs kommun är det inget problem att ta emot så många som 300 flyktingar på en och samma gång, bedömer han. Kravet från Migrationsverket är att kommunen samtycker i frågan och kan tillhandahålla bostäder samt skolundervisning för barn i skolåldern. Några övriga krav som till exempel vård finns ej. Bostadslägenheter finns för ändamålet på orterna: Fellingsbro, Vedevåg, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.
Om Uppströms bedömning av politikernas inställning i frågan visar sig riktig, kan kommunen redan om någon månad börja ta emot flyktingar. De 300 flyktingar som förväntas kommer sedan i vanlig ordning att få sin sak prövad i förhoppning om att få asyl och att få stanna i landet. Enligt några politiker vi fått prata med om saken i förra veckan kan detta vara ett nyttigt tillskott i kommunen. Speciellt då vi har befolkningsproblem, menar dessa.
Inför kvällens fullmäktige kvarstår många frågor, t ex flyktingarnas nationaliteter och bakgrund, hur lång tid förläggningen är tänkt att vara etablerad i kommunen, hur förläggningen ska fungera rent praktiskt osv.
På Migrationsverket vet man inte idag exakt varifrån de förväntade flyktingarna kommer ifrån. Man konstaterar dock att det fortfarande är ganska mycket flyktingar som kommer från forna Jugoslavien, Irak och Ryssland. Så att dessa kan vara aktuella i Lindesberg är inte helt osannolikt enligt Migrationsverkets presstjänst.
Fullmäktige är som alltid öppet för allmänheten. Kvällens möte börjar kl 17:00 och kan även följas via lokal radion på 92,6 mhz.
Debattera gärna vidare på vår debattsida. Två trådar finns redan på följande länkar:
Har flyktingförläggning kommuninevånarnas stöd?
välkomna alla invandrare
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.