Socialchef Åke Uppström förväntar sig ett positivt gensvar från kommunfullmäktige i flyktingfrågan som ikväll tas upp på agendan. –Det finns väl ingen anledning att tycka annat, menar Uppström. För Lindesbergs kommun är det inget problem att ta emot så många som 300 flyktingar på en och samma gång, bedömer han. Kravet från Migrationsverket är att kommunen samtycker i frågan och kan tillhandahålla bostäder samt skolundervisning för barn i skolåldern. Några övriga krav som till exempel vård finns ej. Bostadslägenheter finns för ändamålet på orterna: Fellingsbro, Vedevåg, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.
Om Uppströms bedömning av politikernas inställning i frågan visar sig riktig, kan kommunen redan om någon månad börja ta emot flyktingar. De 300 flyktingar som förväntas kommer sedan i vanlig ordning att få sin sak prövad i förhoppning om att få asyl och att få stanna i landet. Enligt några politiker vi fått prata med om saken i förra veckan kan detta vara ett nyttigt tillskott i kommunen. Speciellt då vi har befolkningsproblem, menar dessa.
Inför kvällens fullmäktige kvarstår många frågor, t ex flyktingarnas nationaliteter och bakgrund, hur lång tid förläggningen är tänkt att vara etablerad i kommunen, hur förläggningen ska fungera rent praktiskt osv.
På Migrationsverket vet man inte idag exakt varifrån de förväntade flyktingarna kommer ifrån. Man konstaterar dock att det fortfarande är ganska mycket flyktingar som kommer från forna Jugoslavien, Irak och Ryssland. Så att dessa kan vara aktuella i Lindesberg är inte helt osannolikt enligt Migrationsverkets presstjänst.
Fullmäktige är som alltid öppet för allmänheten. Kvällens möte börjar kl 17:00 och kan även följas via lokal radion på 92,6 mhz.
Debattera gärna vidare på vår debattsida. Två trådar finns redan på följande länkar:
Har flyktingförläggning kommuninevånarnas stöd?
välkomna alla invandrare
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.