”Det är så kallt att jag fryser häcken av mig” är en fras man ofta hör denna tid på året. Och har man glömt långkalsongerna hemma, så vore det väl underbart att få slå sig ner på en uppvärmd parkbänk och bara njuta. Detta är fullt möjligt med dagens teknik och fjärrvärmesystem, något som skåningarna i Helsingborg redan tagit fasta på. Att det skulle funka även i Lindesberg är Linde Energis vd Bengt-Åke Selander övertygad om.
På senaste styrelsemötet hos Linde Energi, så togs uppvärmda bänkar upp som en punkt i dagordningen. Mest för att bolla frågan och se om det skulle fungera i Lindesberg. Utgången av mötet blev positivt, berättar Bengt-Åke.
-Vi ser det som en mycket intressant och kul grej som är fullt möjlig att ordna. Finns det bara någon som vill köpa bänkar, så kan dessa värmas upp utan problem, säger Bengt-Åke.
Uppvärmda bänkar finns idag i produktion i Örkelljunga. Det är en ganska enkel konstruktion som bygger på att fylla själva bänken med varmt vatten. Dessa går alltså att underhålla med spillvärme, vilket håller nere kostnaderna avsevärt. Enda problemet torde vara att det blir svårt att få folk att lyfta på ändan och ge plats åt andra frusna, spekulerar Bengt-Åke finurligt.
-Men det var någon i styrelsemötet som hade lösningen på det också, om än med glimten i ögat. ”Det är bara att låta värmen cirkulera under en timmes tid, sedan kör vi in iskallt vatten. Det borde lösa den saken”. Det funkar nog, men som sagt var det skämtsamt tänkt, säger Selander.
Hur dessa ska finansieras och placeras finns redan många förslag på. Till exempel genom sponsring av företag och föreningar. En sponsorbänk kan t ex lyda: ”Lindesbergs Kommun – en kommun med omtanke och värme”. Eller om undertecknad får bestämma: ”LindeNytt – vi ger er stans hetaste nyheter”.
Placeringsmöjligheter: En ljugarbänk i parken, en väntebänk vid busstationen eller varför inte en njutarbänk nere vid sjön.
Fler bilder finns på denna länk>>
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.