”Det är så kallt att jag fryser häcken av mig” är en fras man ofta hör denna tid på året. Och har man glömt långkalsongerna hemma, så vore det väl underbart att få slå sig ner på en uppvärmd parkbänk och bara njuta. Detta är fullt möjligt med dagens teknik och fjärrvärmesystem, något som skåningarna i Helsingborg redan tagit fasta på. Att det skulle funka även i Lindesberg är Linde Energis vd Bengt-Åke Selander övertygad om.
På senaste styrelsemötet hos Linde Energi, så togs uppvärmda bänkar upp som en punkt i dagordningen. Mest för att bolla frågan och se om det skulle fungera i Lindesberg. Utgången av mötet blev positivt, berättar Bengt-Åke.
-Vi ser det som en mycket intressant och kul grej som är fullt möjlig att ordna. Finns det bara någon som vill köpa bänkar, så kan dessa värmas upp utan problem, säger Bengt-Åke.
Uppvärmda bänkar finns idag i produktion i Örkelljunga. Det är en ganska enkel konstruktion som bygger på att fylla själva bänken med varmt vatten. Dessa går alltså att underhålla med spillvärme, vilket håller nere kostnaderna avsevärt. Enda problemet torde vara att det blir svårt att få folk att lyfta på ändan och ge plats åt andra frusna, spekulerar Bengt-Åke finurligt.
-Men det var någon i styrelsemötet som hade lösningen på det också, om än med glimten i ögat. ”Det är bara att låta värmen cirkulera under en timmes tid, sedan kör vi in iskallt vatten. Det borde lösa den saken”. Det funkar nog, men som sagt var det skämtsamt tänkt, säger Selander.
Hur dessa ska finansieras och placeras finns redan många förslag på. Till exempel genom sponsring av företag och föreningar. En sponsorbänk kan t ex lyda: ”Lindesbergs Kommun – en kommun med omtanke och värme”. Eller om undertecknad får bestämma: ”LindeNytt – vi ger er stans hetaste nyheter”.
Placeringsmöjligheter: En ljugarbänk i parken, en väntebänk vid busstationen eller varför inte en njutarbänk nere vid sjön.
Fler bilder finns på denna länk>>
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.