”Det är så kallt att jag fryser häcken av mig” är en fras man ofta hör denna tid på året. Och har man glömt långkalsongerna hemma, så vore det väl underbart att få slå sig ner på en uppvärmd parkbänk och bara njuta. Detta är fullt möjligt med dagens teknik och fjärrvärmesystem, något som skåningarna i Helsingborg redan tagit fasta på. Att det skulle funka även i Lindesberg är Linde Energis vd Bengt-Åke Selander övertygad om.
På senaste styrelsemötet hos Linde Energi, så togs uppvärmda bänkar upp som en punkt i dagordningen. Mest för att bolla frågan och se om det skulle fungera i Lindesberg. Utgången av mötet blev positivt, berättar Bengt-Åke.
-Vi ser det som en mycket intressant och kul grej som är fullt möjlig att ordna. Finns det bara någon som vill köpa bänkar, så kan dessa värmas upp utan problem, säger Bengt-Åke.
Uppvärmda bänkar finns idag i produktion i Örkelljunga. Det är en ganska enkel konstruktion som bygger på att fylla själva bänken med varmt vatten. Dessa går alltså att underhålla med spillvärme, vilket håller nere kostnaderna avsevärt. Enda problemet torde vara att det blir svårt att få folk att lyfta på ändan och ge plats åt andra frusna, spekulerar Bengt-Åke finurligt.
-Men det var någon i styrelsemötet som hade lösningen på det också, om än med glimten i ögat. ”Det är bara att låta värmen cirkulera under en timmes tid, sedan kör vi in iskallt vatten. Det borde lösa den saken”. Det funkar nog, men som sagt var det skämtsamt tänkt, säger Selander.
Hur dessa ska finansieras och placeras finns redan många förslag på. Till exempel genom sponsring av företag och föreningar. En sponsorbänk kan t ex lyda: ”Lindesbergs Kommun – en kommun med omtanke och värme”. Eller om undertecknad får bestämma: ”LindeNytt – vi ger er stans hetaste nyheter”.
Placeringsmöjligheter: En ljugarbänk i parken, en väntebänk vid busstationen eller varför inte en njutarbänk nere vid sjön.
Fler bilder finns på denna länk>>
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.