Resultatet av kräftfisket i fredags blev ungefär lika dåligt som vid det första fisketillfället för ett par veckor sedan, då endast lite drygt 1200 kräftor fångades i burarna.-Det är ungefär samma siffror nu är jag rädd för, kommenterar Roland Johansson.
Visserligen påverkades fisket av det kraftiga regnet i fredags. Åtminstone på land. Flera fiskare packade nämligen ihop sina saker och begav sig hemåt ganska tidigt på kvällen. Men Lindesjöns Fiskevårdsområdesförening, som arrangerar fisket, ser inte regnet som någon direkt förklaring till att fångsterna uteblev även denna afton.
Precis som vid det första fisket, var det nere i Dalkarlshyttan som de mer normala fångstrapporterna noterades. Bästa land fiskade upp 61 st kräftor under kvällen.
Föreningen kommer nu att utvärdera fisket och diskutera eventuella åtgärder för kommande års kräftfiske. Några planer om att låta kräftbeståndet vila ett år finns dock inte.
-Nej, för det finns ju kräftor i sjön men de verkar ju inte röra på sig av någon anledning. Men vi måste ändå sätta oss ner och diskutera eventuella åtgärder för att det här dåliga fisket inte skall upprepas, säger Roland.
En eventuell åtgärd som diskuterats tidigare, är att tidigarelägga fisket nästa år.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.