Resultatet av kräftfisket i fredags blev ungefär lika dåligt som vid det första fisketillfället för ett par veckor sedan, då endast lite drygt 1200 kräftor fångades i burarna.-Det är ungefär samma siffror nu är jag rädd för, kommenterar Roland Johansson.
Visserligen påverkades fisket av det kraftiga regnet i fredags. Åtminstone på land. Flera fiskare packade nämligen ihop sina saker och begav sig hemåt ganska tidigt på kvällen. Men Lindesjöns Fiskevårdsområdesförening, som arrangerar fisket, ser inte regnet som någon direkt förklaring till att fångsterna uteblev även denna afton.
Precis som vid det första fisket, var det nere i Dalkarlshyttan som de mer normala fångstrapporterna noterades. Bästa land fiskade upp 61 st kräftor under kvällen.
Föreningen kommer nu att utvärdera fisket och diskutera eventuella åtgärder för kommande års kräftfiske. Några planer om att låta kräftbeståndet vila ett år finns dock inte.
-Nej, för det finns ju kräftor i sjön men de verkar ju inte röra på sig av någon anledning. Men vi måste ändå sätta oss ner och diskutera eventuella åtgärder för att det här dåliga fisket inte skall upprepas, säger Roland.
En eventuell åtgärd som diskuterats tidigare, är att tidigarelägga fisket nästa år.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.