Bygg bostäder i Gamla Kirurgen. Detta föreslår Centerpartiet i Lindesberg i en nyskriven motion.-Det är många kvadratmeter per anställd i fastigheten och vi anser att det är lämpligare att satsa den enorma ytan på bostäder istället, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Kritikerna sade blankt NEJ! Det gamla nämndhuset bakom Handelsbanken, Palmgrenska Huset, kunde inte byggas om till bostadshus. Kritikerna hade fel. 2003 var ombyggnaden ett faktum och människor köade för en bostad i det härliga läget nere vid sjön. Nu kommer ett liknande förslag på nya bostäder i befintlig fastighet upp för diskussion.
Det är Centerpartiet i Lindesberg som väcker tanken om att Gamla Kirurgen kan bli ett bostadshus istället för att som nu inhysa ett 50-tal tjänstemän under Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings olika avdelningar. Dessa verksamheter kan husera i andra lokaler istället, skriver Centern i motionen och nämner polishuset och tingshuset som två förslag.
Jonas Kleber berättar att tanken väcktes på ett medlemsmöte nyligen och förankrades på årsmötet i torsdags. Partiet har nu skrivit en motion som skall lämnas in till Lindesbergs kommun på måndag i nästa vecka.
-Det är en fantastisk fastighet med stora möjligheter. Vi behöver ju fler attraktiva bostäder och då är Gamla Kirurgen ett mycket bra förslag i centrala Lindesberg med närhet till det mesta, säger Kleber.
Han påpekar att det idag är lite av ett slöseri att ha fastigheten som kontor.
-Det är ju väldigt många kvadratmeter per anställd. Nej, det är mycket lämpligare att huset byggs om till bostadshus och tar till vara på möjligheterna. Det skapar mer liv och puls åt centrum också och det behöver handeln i Lindesberg, säger Jonas Kleber.
Motionen i sin helhet
Lindesbergs kommunfullmäktige,
Lindesberg.
Efterfrågan av centrumnära lägenheter i Lindesberg är som bekant skriande.
På en centerträff nyligen väcktes frågan om det inte gick att minimera detta bekymmer genom att bygga om de befintliga kontorslokalerna i gamla kirurgen till attraktiva lägenheter. Dylika fastighetskomplex har på annat håll byggts om till charmiga lägenheter till rimliga hyresnivåer.
Samtidigt som man med detta förtätar centrum tillför man mer liv och rörelse än vad tråkiga kontor kan åstadkomma.
Att finna ersättningslokaler för BMB torde gå att lösa på annat håll. Vi sneglar då i första hand på gamla tingshuset, polishuset etc, etc.
Vi föreslår slutligen;
…att fullmäktige låter seriöst utreda idén
För Lindesbergs centeravdelning
Gert Rydelius – Kurt Scharnke
Centerpartiets kommunkrets ställer sig bakom denna motion och lämnar den till fullmäktige som sin egen via fullmäktigeledamoten Jonas Kleber och Ann Nyström.
Jonas Kleber – Ann Nyström
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.