Bygg bostäder i Gamla Kirurgen. Detta föreslår Centerpartiet i Lindesberg i en nyskriven motion.-Det är många kvadratmeter per anställd i fastigheten och vi anser att det är lämpligare att satsa den enorma ytan på bostäder istället, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Kritikerna sade blankt NEJ! Det gamla nämndhuset bakom Handelsbanken, Palmgrenska Huset, kunde inte byggas om till bostadshus. Kritikerna hade fel. 2003 var ombyggnaden ett faktum och människor köade för en bostad i det härliga läget nere vid sjön. Nu kommer ett liknande förslag på nya bostäder i befintlig fastighet upp för diskussion.
Det är Centerpartiet i Lindesberg som väcker tanken om att Gamla Kirurgen kan bli ett bostadshus istället för att som nu inhysa ett 50-tal tjänstemän under Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings olika avdelningar. Dessa verksamheter kan husera i andra lokaler istället, skriver Centern i motionen och nämner polishuset och tingshuset som två förslag.
Jonas Kleber berättar att tanken väcktes på ett medlemsmöte nyligen och förankrades på årsmötet i torsdags. Partiet har nu skrivit en motion som skall lämnas in till Lindesbergs kommun på måndag i nästa vecka.
-Det är en fantastisk fastighet med stora möjligheter. Vi behöver ju fler attraktiva bostäder och då är Gamla Kirurgen ett mycket bra förslag i centrala Lindesberg med närhet till det mesta, säger Kleber.
Han påpekar att det idag är lite av ett slöseri att ha fastigheten som kontor.
-Det är ju väldigt många kvadratmeter per anställd. Nej, det är mycket lämpligare att huset byggs om till bostadshus och tar till vara på möjligheterna. Det skapar mer liv och puls åt centrum också och det behöver handeln i Lindesberg, säger Jonas Kleber.
Motionen i sin helhet
Lindesbergs kommunfullmäktige,
Lindesberg.
Efterfrågan av centrumnära lägenheter i Lindesberg är som bekant skriande.
På en centerträff nyligen väcktes frågan om det inte gick att minimera detta bekymmer genom att bygga om de befintliga kontorslokalerna i gamla kirurgen till attraktiva lägenheter. Dylika fastighetskomplex har på annat håll byggts om till charmiga lägenheter till rimliga hyresnivåer.
Samtidigt som man med detta förtätar centrum tillför man mer liv och rörelse än vad tråkiga kontor kan åstadkomma.
Att finna ersättningslokaler för BMB torde gå att lösa på annat håll. Vi sneglar då i första hand på gamla tingshuset, polishuset etc, etc.
Vi föreslår slutligen;
…att fullmäktige låter seriöst utreda idén
För Lindesbergs centeravdelning
Gert Rydelius – Kurt Scharnke
Centerpartiets kommunkrets ställer sig bakom denna motion och lämnar den till fullmäktige som sin egen via fullmäktigeledamoten Jonas Kleber och Ann Nyström.
Jonas Kleber – Ann Nyström
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.