Bygg bostäder i Gamla Kirurgen. Detta föreslår Centerpartiet i Lindesberg i en nyskriven motion.-Det är många kvadratmeter per anställd i fastigheten och vi anser att det är lämpligare att satsa den enorma ytan på bostäder istället, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Kritikerna sade blankt NEJ! Det gamla nämndhuset bakom Handelsbanken, Palmgrenska Huset, kunde inte byggas om till bostadshus. Kritikerna hade fel. 2003 var ombyggnaden ett faktum och människor köade för en bostad i det härliga läget nere vid sjön. Nu kommer ett liknande förslag på nya bostäder i befintlig fastighet upp för diskussion.
Det är Centerpartiet i Lindesberg som väcker tanken om att Gamla Kirurgen kan bli ett bostadshus istället för att som nu inhysa ett 50-tal tjänstemän under Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings olika avdelningar. Dessa verksamheter kan husera i andra lokaler istället, skriver Centern i motionen och nämner polishuset och tingshuset som två förslag.
Jonas Kleber berättar att tanken väcktes på ett medlemsmöte nyligen och förankrades på årsmötet i torsdags. Partiet har nu skrivit en motion som skall lämnas in till Lindesbergs kommun på måndag i nästa vecka.
-Det är en fantastisk fastighet med stora möjligheter. Vi behöver ju fler attraktiva bostäder och då är Gamla Kirurgen ett mycket bra förslag i centrala Lindesberg med närhet till det mesta, säger Kleber.
Han påpekar att det idag är lite av ett slöseri att ha fastigheten som kontor.
-Det är ju väldigt många kvadratmeter per anställd. Nej, det är mycket lämpligare att huset byggs om till bostadshus och tar till vara på möjligheterna. Det skapar mer liv och puls åt centrum också och det behöver handeln i Lindesberg, säger Jonas Kleber.
Motionen i sin helhet
Lindesbergs kommunfullmäktige,
Lindesberg.
Efterfrågan av centrumnära lägenheter i Lindesberg är som bekant skriande.
På en centerträff nyligen väcktes frågan om det inte gick att minimera detta bekymmer genom att bygga om de befintliga kontorslokalerna i gamla kirurgen till attraktiva lägenheter. Dylika fastighetskomplex har på annat håll byggts om till charmiga lägenheter till rimliga hyresnivåer.
Samtidigt som man med detta förtätar centrum tillför man mer liv och rörelse än vad tråkiga kontor kan åstadkomma.
Att finna ersättningslokaler för BMB torde gå att lösa på annat håll. Vi sneglar då i första hand på gamla tingshuset, polishuset etc, etc.
Vi föreslår slutligen;
…att fullmäktige låter seriöst utreda idén
För Lindesbergs centeravdelning
Gert Rydelius – Kurt Scharnke
Centerpartiets kommunkrets ställer sig bakom denna motion och lämnar den till fullmäktige som sin egen via fullmäktigeledamoten Jonas Kleber och Ann Nyström.
Jonas Kleber – Ann Nyström
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.