Bygg bostäder i Gamla Kirurgen. Detta föreslår Centerpartiet i Lindesberg i en nyskriven motion.-Det är många kvadratmeter per anställd i fastigheten och vi anser att det är lämpligare att satsa den enorma ytan på bostäder istället, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Kritikerna sade blankt NEJ! Det gamla nämndhuset bakom Handelsbanken, Palmgrenska Huset, kunde inte byggas om till bostadshus. Kritikerna hade fel. 2003 var ombyggnaden ett faktum och människor köade för en bostad i det härliga läget nere vid sjön. Nu kommer ett liknande förslag på nya bostäder i befintlig fastighet upp för diskussion.
Det är Centerpartiet i Lindesberg som väcker tanken om att Gamla Kirurgen kan bli ett bostadshus istället för att som nu inhysa ett 50-tal tjänstemän under Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings olika avdelningar. Dessa verksamheter kan husera i andra lokaler istället, skriver Centern i motionen och nämner polishuset och tingshuset som två förslag.
Jonas Kleber berättar att tanken väcktes på ett medlemsmöte nyligen och förankrades på årsmötet i torsdags. Partiet har nu skrivit en motion som skall lämnas in till Lindesbergs kommun på måndag i nästa vecka.
-Det är en fantastisk fastighet med stora möjligheter. Vi behöver ju fler attraktiva bostäder och då är Gamla Kirurgen ett mycket bra förslag i centrala Lindesberg med närhet till det mesta, säger Kleber.
Han påpekar att det idag är lite av ett slöseri att ha fastigheten som kontor.
-Det är ju väldigt många kvadratmeter per anställd. Nej, det är mycket lämpligare att huset byggs om till bostadshus och tar till vara på möjligheterna. Det skapar mer liv och puls åt centrum också och det behöver handeln i Lindesberg, säger Jonas Kleber.
Motionen i sin helhet
Lindesbergs kommunfullmäktige,
Lindesberg.
Efterfrågan av centrumnära lägenheter i Lindesberg är som bekant skriande.
På en centerträff nyligen väcktes frågan om det inte gick att minimera detta bekymmer genom att bygga om de befintliga kontorslokalerna i gamla kirurgen till attraktiva lägenheter. Dylika fastighetskomplex har på annat håll byggts om till charmiga lägenheter till rimliga hyresnivåer.
Samtidigt som man med detta förtätar centrum tillför man mer liv och rörelse än vad tråkiga kontor kan åstadkomma.
Att finna ersättningslokaler för BMB torde gå att lösa på annat håll. Vi sneglar då i första hand på gamla tingshuset, polishuset etc, etc.
Vi föreslår slutligen;
…att fullmäktige låter seriöst utreda idén
För Lindesbergs centeravdelning
Gert Rydelius – Kurt Scharnke
Centerpartiets kommunkrets ställer sig bakom denna motion och lämnar den till fullmäktige som sin egen via fullmäktigeledamoten Jonas Kleber och Ann Nyström.
Jonas Kleber – Ann Nyström
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.