Bygg bostäder i Gamla Kirurgen. Detta föreslår Centerpartiet i Lindesberg i en nyskriven motion.-Det är många kvadratmeter per anställd i fastigheten och vi anser att det är lämpligare att satsa den enorma ytan på bostäder istället, kommenterar Jonas Kleber, Centerpartiet.
Kritikerna sade blankt NEJ! Det gamla nämndhuset bakom Handelsbanken, Palmgrenska Huset, kunde inte byggas om till bostadshus. Kritikerna hade fel. 2003 var ombyggnaden ett faktum och människor köade för en bostad i det härliga läget nere vid sjön. Nu kommer ett liknande förslag på nya bostäder i befintlig fastighet upp för diskussion.
Det är Centerpartiet i Lindesberg som väcker tanken om att Gamla Kirurgen kan bli ett bostadshus istället för att som nu inhysa ett 50-tal tjänstemän under Bergslagens Miljö- och Byggförvaltnings olika avdelningar. Dessa verksamheter kan husera i andra lokaler istället, skriver Centern i motionen och nämner polishuset och tingshuset som två förslag.
Jonas Kleber berättar att tanken väcktes på ett medlemsmöte nyligen och förankrades på årsmötet i torsdags. Partiet har nu skrivit en motion som skall lämnas in till Lindesbergs kommun på måndag i nästa vecka.
-Det är en fantastisk fastighet med stora möjligheter. Vi behöver ju fler attraktiva bostäder och då är Gamla Kirurgen ett mycket bra förslag i centrala Lindesberg med närhet till det mesta, säger Kleber.
Han påpekar att det idag är lite av ett slöseri att ha fastigheten som kontor.
-Det är ju väldigt många kvadratmeter per anställd. Nej, det är mycket lämpligare att huset byggs om till bostadshus och tar till vara på möjligheterna. Det skapar mer liv och puls åt centrum också och det behöver handeln i Lindesberg, säger Jonas Kleber.
Motionen i sin helhet
Lindesbergs kommunfullmäktige,
Lindesberg.
Efterfrågan av centrumnära lägenheter i Lindesberg är som bekant skriande.
På en centerträff nyligen väcktes frågan om det inte gick att minimera detta bekymmer genom att bygga om de befintliga kontorslokalerna i gamla kirurgen till attraktiva lägenheter. Dylika fastighetskomplex har på annat håll byggts om till charmiga lägenheter till rimliga hyresnivåer.
Samtidigt som man med detta förtätar centrum tillför man mer liv och rörelse än vad tråkiga kontor kan åstadkomma.
Att finna ersättningslokaler för BMB torde gå att lösa på annat håll. Vi sneglar då i första hand på gamla tingshuset, polishuset etc, etc.
Vi föreslår slutligen;
…att fullmäktige låter seriöst utreda idén
För Lindesbergs centeravdelning
Gert Rydelius – Kurt Scharnke
Centerpartiets kommunkrets ställer sig bakom denna motion och lämnar den till fullmäktige som sin egen via fullmäktigeledamoten Jonas Kleber och Ann Nyström.
Jonas Kleber – Ann Nyström
INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där presenteras minnet av de vita bussarna och båtarna. De användes under våren 1945. Under ledning av greve Folke Bernadotte och i Röda Korsets regi transporterades fångar från de tyska koncentrationslägren till Sverige.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.