En undersökning som genomförts av LindeNytt.com visar att de välutbildade flyr landsorten. 75% av de som tog studenten på Lindeskolans teoretiska linjer för 10 år sedan har lämnat hembygden. De flesta har flyttat till storstäder och högskoleorter, visar undersökningen.
Politiker på landsbygden lever ofta i vanföreställningen att ju fler ungdomar man kan utbilda, desto större är chansen att bygden blomstrar och överlever. Man tror att bygdens ungdomar efter avslutade högre studier vänder hemåt för att bli nyttiga kuggar på hemorten.
Vår undersökning visar att verkligheten är den motsatta. Den visar att högre utbildning utarmar och dränerar hemorten på begåvningar.
75% lämnade hembygden
Av de 184 elever som tog studenten på Lindeskolans teoretiska linjer 1991, har 138, dvs 75%, lämnat hembygden. Studenterna på universitetsförberedande linjer är de som är mest flyttbenägna, men även tekniker och ekonomer läser numera vidare på högskolan och lämnar även de hembygden i allt högre utsträckning. Nedanstående uppställning visar andelen elever som ännu efter 10 år ej återvänt till hemorten:
93% av de som gått Naturvetenskaplig linje
80% av de som gått Humanistisk och Samhällsvetenskaplig linje
75% av de som gått någon av de Tekniska linjerna
65% av de som gått Ekonomisk linje
Att flickor lämnar landsbygden först är känt sedan tidigare.
Undersökningen visar att samma sak gäller för utbildade flickor.
Av de 138 studenterna som flyttat är 75 flickor mot 63 pojkar.
Till storstäderna
124 elever har flyttat till storstäder och högskoleorter, bl a till Stockholm (46 elever), Örebro (24) och Göteborg (13). 10 elever har flyttat till utlandet och 14 har flyttat till någon annan mindre ort utanför Lindeskolans upptagningsområde.
Undersökningen har genomförts av Jessica Pettersson, LindeNytt.com.
– Vi utgick från klasslistor från avgångsklasserna för samtliga treåriga linjer för läsåret 1990-1991 på Lindeskolan. Vi valde denna årgång för att eleverna bör ha hunnit med både högskolestudier och ett första jobb på annan ort. Om eleverna så önskat och kunnat, kunde de även hunnit med att flytta hem på dessa 10 år. Med hjälp av skattemyndighetens dataregister tog vi fram alla elevernas nuvarande adress och hemort, förklarar Jessica Pettersson.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.