Att bedriva handel i Lindesberg ter sig allt svårare. Fler och fler konstiga krav ställs på företagen, krav som inte är särskilt främjande för ett blomstrande näringsliv med all den mångfald som skall finnas här. För en vecka sedan kunde vi berätta att företagen fått order om att inte ”överdriva” användandet av gatupratare samt att stående reklamskyltar skall lutas mot väggen. Nu är det uteserveringarna som har synats under lupp.
Företag som bedriver serveringsverksamhet får inte längre använda vilken typ av möblemang som de själva önskar. Till exempel få ej stolar och bord av plast användas, eller grupper av modell ”rastplats”. Kraven innefattar även att uteserveringar inte får byggas upp på trall – möblerna måste stå direkt på fast mark.
Allt bottnar i att staden skall vara enhetlig samt vänlig för handikappade och äldre människor med rörelsehinder.
Stadsarkitekt Per Granlund tycker att Lindesberg skall vara en stad som ger ett gott intryck hos folk på genomresa.
-Det är viktigt att våra allmänna platser ser bra ut och då anser vi att t ex vita plastmöbler inte är lämpliga. Vi har informerat företagen i centrum om detta och att vi hoppas på bättring till nästa år, säger han.
Att företagen får dispens för plastmöblerna i år beror på att man var sena att informera om det här.
-Värmen kom så snabbt i år, många hade redan hunnit ställa ut sina bord och stolar och därför har vi sagt att det är OK i år, men att man bör skaffa nya bord och stolar till nästa år om man vill ha en uteservering då också, berättar Per Granlund.
Dessa stenhårda riktlinjer kom som en överraskning för kommunens näringslivsenhet, som ska jobba för ett bättre näringsliv i Lindesbergs kommun. Enhetschef Åke Ström tycker att man är för fyrkantig i sitt agerande. Man bör tänka och agera i rundare former och mer företagarvänligt.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.