Att bedriva handel i Lindesberg ter sig allt svårare. Fler och fler konstiga krav ställs på företagen, krav som inte är särskilt främjande för ett blomstrande näringsliv med all den mångfald som skall finnas här. För en vecka sedan kunde vi berätta att företagen fått order om att inte ”överdriva” användandet av gatupratare samt att stående reklamskyltar skall lutas mot väggen. Nu är det uteserveringarna som har synats under lupp.
Företag som bedriver serveringsverksamhet får inte längre använda vilken typ av möblemang som de själva önskar. Till exempel få ej stolar och bord av plast användas, eller grupper av modell ”rastplats”. Kraven innefattar även att uteserveringar inte får byggas upp på trall – möblerna måste stå direkt på fast mark.
Allt bottnar i att staden skall vara enhetlig samt vänlig för handikappade och äldre människor med rörelsehinder.
Stadsarkitekt Per Granlund tycker att Lindesberg skall vara en stad som ger ett gott intryck hos folk på genomresa.
-Det är viktigt att våra allmänna platser ser bra ut och då anser vi att t ex vita plastmöbler inte är lämpliga. Vi har informerat företagen i centrum om detta och att vi hoppas på bättring till nästa år, säger han.
Att företagen får dispens för plastmöblerna i år beror på att man var sena att informera om det här.
-Värmen kom så snabbt i år, många hade redan hunnit ställa ut sina bord och stolar och därför har vi sagt att det är OK i år, men att man bör skaffa nya bord och stolar till nästa år om man vill ha en uteservering då också, berättar Per Granlund.
Dessa stenhårda riktlinjer kom som en överraskning för kommunens näringslivsenhet, som ska jobba för ett bättre näringsliv i Lindesbergs kommun. Enhetschef Åke Ström tycker att man är för fyrkantig i sitt agerande. Man bör tänka och agera i rundare former och mer företagarvänligt.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.