Den före detta Lindesbergstjejen Thelma Green, som numera bor i Houston, Texas, befinner sig just nu mitt i den värsta stormen Houston har upplevt på över 50 år. För LindeNytt berättar hon om hur den tropiska stormen Harvey har slagit till i området.
Thelma Green växte upp i Lindesberg, men lämnade Sverige under 2004 för USA där hon träffade kärleken och bildade familj.
Nu bor hon tillsammans med sin man och deras två barn i Houston, Texas där just nu stormen Harvey härjar. Det har visat sig vara den värsta stormen staden har upplevt på över 50 år.
– Innan jag flyttade hit var stormen Allison den värsta, men de som upplevde den säger att Harvey är mycket värre, berättar hon.
– 2008 var det stormen Ike som slog till, och då lärde jag mig en hel del, vilket jag är väldigt glad för idag.
Redan under förra veckan gick myndigheterna ut och varnade för den kommande tropiska stormen, och folk började bunkra mat och förnödenheter för att kunna klara sig under ovädret.
– Jag handlade både under onsdagen och torsdagen, och sedan väntade vi bara på att stormen skulle komma. På fredagsnatten började det regna, och under lördagen märkte vi att gatorna började bli översvämmade. På fyra dagar fick vi lika mycket regn som annars kommer under ett helt år, så det är helt klart det värsta vi har sett! Ute på motorvägarna är det bara delar av skyltarna som syns, och gatorna i bostadsområdena är under vatten, det är bara halva bilar som syns, berättar Thelma.
– Men vi har ändå klarat oss bra, bara några kvarter bort vet vi att folk har blivit räddade ur sina översvämmade hem. Uppmaningarna är att om man har en tvåplansvilla ska man ta sig upp på övervåningen och försöka vänta ut det, men om man bara har ett plan måste räddning komma, säger hon.
– Myndigheterna har också varnat för att man inte ska bege sig ut om man inte absolut måste. Vattnet på vägarna är grumligt och det gömmer sig både ormar och alligatorer där som tycker det här är en fest. Just nu sitter vi fast här hemma, vi kan inte ta oss någonstans, men vi mår bra och är i säkerhet, och vi hoppas att det får fortsätta så. Så nu väntar vi bara på att Harvey ska dra förbi, avslutar Thelma.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.