Den före detta Lindesbergstjejen Thelma Green, som numera bor i Houston, Texas, befinner sig just nu mitt i den värsta stormen Houston har upplevt på över 50 år. För LindeNytt berättar hon om hur den tropiska stormen Harvey har slagit till i området.
Thelma Green växte upp i Lindesberg, men lämnade Sverige under 2004 för USA där hon träffade kärleken och bildade familj.
Nu bor hon tillsammans med sin man och deras två barn i Houston, Texas där just nu stormen Harvey härjar. Det har visat sig vara den värsta stormen staden har upplevt på över 50 år.
– Innan jag flyttade hit var stormen Allison den värsta, men de som upplevde den säger att Harvey är mycket värre, berättar hon.
– 2008 var det stormen Ike som slog till, och då lärde jag mig en hel del, vilket jag är väldigt glad för idag.
Redan under förra veckan gick myndigheterna ut och varnade för den kommande tropiska stormen, och folk började bunkra mat och förnödenheter för att kunna klara sig under ovädret.
– Jag handlade både under onsdagen och torsdagen, och sedan väntade vi bara på att stormen skulle komma. På fredagsnatten började det regna, och under lördagen märkte vi att gatorna började bli översvämmade. På fyra dagar fick vi lika mycket regn som annars kommer under ett helt år, så det är helt klart det värsta vi har sett! Ute på motorvägarna är det bara delar av skyltarna som syns, och gatorna i bostadsområdena är under vatten, det är bara halva bilar som syns, berättar Thelma.
– Men vi har ändå klarat oss bra, bara några kvarter bort vet vi att folk har blivit räddade ur sina översvämmade hem. Uppmaningarna är att om man har en tvåplansvilla ska man ta sig upp på övervåningen och försöka vänta ut det, men om man bara har ett plan måste räddning komma, säger hon.
– Myndigheterna har också varnat för att man inte ska bege sig ut om man inte absolut måste. Vattnet på vägarna är grumligt och det gömmer sig både ormar och alligatorer där som tycker det här är en fest. Just nu sitter vi fast här hemma, vi kan inte ta oss någonstans, men vi mår bra och är i säkerhet, och vi hoppas att det får fortsätta så. Så nu väntar vi bara på att Harvey ska dra förbi, avslutar Thelma.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.