Den före detta Lindesbergstjejen Thelma Green, som numera bor i Houston, Texas, befinner sig just nu mitt i den värsta stormen Houston har upplevt på över 50 år. För LindeNytt berättar hon om hur den tropiska stormen Harvey har slagit till i området.
Thelma Green växte upp i Lindesberg, men lämnade Sverige under 2004 för USA där hon träffade kärleken och bildade familj.
Nu bor hon tillsammans med sin man och deras två barn i Houston, Texas där just nu stormen Harvey härjar. Det har visat sig vara den värsta stormen staden har upplevt på över 50 år.
– Innan jag flyttade hit var stormen Allison den värsta, men de som upplevde den säger att Harvey är mycket värre, berättar hon.
– 2008 var det stormen Ike som slog till, och då lärde jag mig en hel del, vilket jag är väldigt glad för idag.
Redan under förra veckan gick myndigheterna ut och varnade för den kommande tropiska stormen, och folk började bunkra mat och förnödenheter för att kunna klara sig under ovädret.
– Jag handlade både under onsdagen och torsdagen, och sedan väntade vi bara på att stormen skulle komma. På fredagsnatten började det regna, och under lördagen märkte vi att gatorna började bli översvämmade. På fyra dagar fick vi lika mycket regn som annars kommer under ett helt år, så det är helt klart det värsta vi har sett! Ute på motorvägarna är det bara delar av skyltarna som syns, och gatorna i bostadsområdena är under vatten, det är bara halva bilar som syns, berättar Thelma.
– Men vi har ändå klarat oss bra, bara några kvarter bort vet vi att folk har blivit räddade ur sina översvämmade hem. Uppmaningarna är att om man har en tvåplansvilla ska man ta sig upp på övervåningen och försöka vänta ut det, men om man bara har ett plan måste räddning komma, säger hon.
– Myndigheterna har också varnat för att man inte ska bege sig ut om man inte absolut måste. Vattnet på vägarna är grumligt och det gömmer sig både ormar och alligatorer där som tycker det här är en fest. Just nu sitter vi fast här hemma, vi kan inte ta oss någonstans, men vi mår bra och är i säkerhet, och vi hoppas att det får fortsätta så. Så nu väntar vi bara på att Harvey ska dra förbi, avslutar Thelma.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.