Den före detta Lindesbergstjejen Thelma Green, som numera bor i Houston, Texas, befinner sig just nu mitt i den värsta stormen Houston har upplevt på över 50 år. För LindeNytt berättar hon om hur den tropiska stormen Harvey har slagit till i området.
Thelma Green växte upp i Lindesberg, men lämnade Sverige under 2004 för USA där hon träffade kärleken och bildade familj.
Nu bor hon tillsammans med sin man och deras två barn i Houston, Texas där just nu stormen Harvey härjar. Det har visat sig vara den värsta stormen staden har upplevt på över 50 år.
– Innan jag flyttade hit var stormen Allison den värsta, men de som upplevde den säger att Harvey är mycket värre, berättar hon.
– 2008 var det stormen Ike som slog till, och då lärde jag mig en hel del, vilket jag är väldigt glad för idag.
Redan under förra veckan gick myndigheterna ut och varnade för den kommande tropiska stormen, och folk började bunkra mat och förnödenheter för att kunna klara sig under ovädret.
– Jag handlade både under onsdagen och torsdagen, och sedan väntade vi bara på att stormen skulle komma. På fredagsnatten började det regna, och under lördagen märkte vi att gatorna började bli översvämmade. På fyra dagar fick vi lika mycket regn som annars kommer under ett helt år, så det är helt klart det värsta vi har sett! Ute på motorvägarna är det bara delar av skyltarna som syns, och gatorna i bostadsområdena är under vatten, det är bara halva bilar som syns, berättar Thelma.
– Men vi har ändå klarat oss bra, bara några kvarter bort vet vi att folk har blivit räddade ur sina översvämmade hem. Uppmaningarna är att om man har en tvåplansvilla ska man ta sig upp på övervåningen och försöka vänta ut det, men om man bara har ett plan måste räddning komma, säger hon.
– Myndigheterna har också varnat för att man inte ska bege sig ut om man inte absolut måste. Vattnet på vägarna är grumligt och det gömmer sig både ormar och alligatorer där som tycker det här är en fest. Just nu sitter vi fast här hemma, vi kan inte ta oss någonstans, men vi mår bra och är i säkerhet, och vi hoppas att det får fortsätta så. Så nu väntar vi bara på att Harvey ska dra förbi, avslutar Thelma.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.