Den före detta Lindesbergstjejen Thelma Green, som numera bor i Houston, Texas, befinner sig just nu mitt i den värsta stormen Houston har upplevt på över 50 år. För LindeNytt berättar hon om hur den tropiska stormen Harvey har slagit till i området.
Thelma Green växte upp i Lindesberg, men lämnade Sverige under 2004 för USA där hon träffade kärleken och bildade familj.
Nu bor hon tillsammans med sin man och deras två barn i Houston, Texas där just nu stormen Harvey härjar. Det har visat sig vara den värsta stormen staden har upplevt på över 50 år.
– Innan jag flyttade hit var stormen Allison den värsta, men de som upplevde den säger att Harvey är mycket värre, berättar hon.
– 2008 var det stormen Ike som slog till, och då lärde jag mig en hel del, vilket jag är väldigt glad för idag.
Redan under förra veckan gick myndigheterna ut och varnade för den kommande tropiska stormen, och folk började bunkra mat och förnödenheter för att kunna klara sig under ovädret.
– Jag handlade både under onsdagen och torsdagen, och sedan väntade vi bara på att stormen skulle komma. På fredagsnatten började det regna, och under lördagen märkte vi att gatorna började bli översvämmade. På fyra dagar fick vi lika mycket regn som annars kommer under ett helt år, så det är helt klart det värsta vi har sett! Ute på motorvägarna är det bara delar av skyltarna som syns, och gatorna i bostadsområdena är under vatten, det är bara halva bilar som syns, berättar Thelma.
– Men vi har ändå klarat oss bra, bara några kvarter bort vet vi att folk har blivit räddade ur sina översvämmade hem. Uppmaningarna är att om man har en tvåplansvilla ska man ta sig upp på övervåningen och försöka vänta ut det, men om man bara har ett plan måste räddning komma, säger hon.
– Myndigheterna har också varnat för att man inte ska bege sig ut om man inte absolut måste. Vattnet på vägarna är grumligt och det gömmer sig både ormar och alligatorer där som tycker det här är en fest. Just nu sitter vi fast här hemma, vi kan inte ta oss någonstans, men vi mår bra och är i säkerhet, och vi hoppas att det får fortsätta så. Så nu väntar vi bara på att Harvey ska dra förbi, avslutar Thelma.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.