Det börjar bra för Guldsmedshytte SK som under fredagskvällen spelade sin premiärmatch inom HockeyTvåan på bortais. Även om hemmalaget, Hallsberg, var snabbast till att göra matchens första mål så gav GSK den vassaste fortsättningen. Med fem raka mål under matchens andra och tredje period så säkrade man en mycket säker seger inom seriepremiären.
HockeyTvåan spelade sin första omgång för säsongen under fredagskvällen, där Guldsmedshytte SK fick inleda sin säsong på bortais. Laget gör sin femte raka säsong i tvåan, där man går in till seriesäsongen med både intressanta nykomlingar och återvändare.
Till seriepremiären mot Hallsberg så blev det en lycklig hemresa. Trots ett tidigt 1-0 av Hallsberg så var två av Hyttas spelare snabba på att kvittera och även ta ledningen i matchen. Målgörarna var en av truppens stora målgörare Filip Nyberg, men också Anton Toolanen som är färsk från derbyrivalen Lindlöven.
Hallsberg fick med sig ett kvitteringsmål efter ett powerplayspel men därefter var det ren slakt från GSK. Tre raka mål i mittperioden gick vidare till att avslutas med två ytterligare mål i matchens tredje period.
GSK skaffar sig den bästa möjliga början i serien och är direkt i serieledning efter säsongens första match. På tisdag är det hemmapremiär i Råsshallen där man börjar med att ta emot Fagersta AIK.
Resultat IFK Hallsberg-Guldsmedshytte SK
Slutresultat: 2-7 (1-2, 1-3, 0-2)
Skott: 32-35 (7-13, 11-12, 14-10)
Publik: 125 personer
Mål:
1-1 Anton Toolanen (Ass: Fredrik Dahné, Filip Nyberg)
1-2 Filip Nyberg (Ass: Alexander Arvidsson, Anton Toolanen)
2-3 Anton Toolanen (Ass: Alexander Arvidsson, Fredrik Dahné)
2-4 Andre Sundén (Ass: Gabriel Pettersson Askling)
2-5 Lukas Ytter (Ass: Filip Nyberg, Anton Toolanen)
2-6 Jonas Flodström (Ass: Gabriel Pettersson Askling, Alexander Arvidsson)
2-7 Joakim Braneby
Läget i tabellen efter seriens första omgång:
1. Guldsmedshytte SK – 3 poäng (+5)
2. Kumla Hockey – 3 poäng (+4)
3. IFK Arboga – 3 poäng (+4)
4. Avesta BK – 3 poäng (+1)
——
5. Fagersta AIK – 0 poäng (-1)
6. Hallstahammars HK – 0 poäng (-4)
7. Kungsörs IK – 0 poäng (-4)
——
8. IFK Hallsberg – 0 poäng (-5)
Nästa match: Tisdagen 8:e oktober vs Fagersta AIK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…