Det börjar bra för Guldsmedshytte SK som under fredagskvällen spelade sin premiärmatch inom HockeyTvåan på bortais. Även om hemmalaget, Hallsberg, var snabbast till att göra matchens första mål så gav GSK den vassaste fortsättningen. Med fem raka mål under matchens andra och tredje period så säkrade man en mycket säker seger inom seriepremiären.
HockeyTvåan spelade sin första omgång för säsongen under fredagskvällen, där Guldsmedshytte SK fick inleda sin säsong på bortais. Laget gör sin femte raka säsong i tvåan, där man går in till seriesäsongen med både intressanta nykomlingar och återvändare.
Till seriepremiären mot Hallsberg så blev det en lycklig hemresa. Trots ett tidigt 1-0 av Hallsberg så var två av Hyttas spelare snabba på att kvittera och även ta ledningen i matchen. Målgörarna var en av truppens stora målgörare Filip Nyberg, men också Anton Toolanen som är färsk från derbyrivalen Lindlöven.
Hallsberg fick med sig ett kvitteringsmål efter ett powerplayspel men därefter var det ren slakt från GSK. Tre raka mål i mittperioden gick vidare till att avslutas med två ytterligare mål i matchens tredje period.
GSK skaffar sig den bästa möjliga början i serien och är direkt i serieledning efter säsongens första match. På tisdag är det hemmapremiär i Råsshallen där man börjar med att ta emot Fagersta AIK.
Resultat IFK Hallsberg-Guldsmedshytte SK
Slutresultat: 2-7 (1-2, 1-3, 0-2)
Skott: 32-35 (7-13, 11-12, 14-10)
Publik: 125 personer
Mål:
1-1 Anton Toolanen (Ass: Fredrik Dahné, Filip Nyberg)
1-2 Filip Nyberg (Ass: Alexander Arvidsson, Anton Toolanen)
2-3 Anton Toolanen (Ass: Alexander Arvidsson, Fredrik Dahné)
2-4 Andre Sundén (Ass: Gabriel Pettersson Askling)
2-5 Lukas Ytter (Ass: Filip Nyberg, Anton Toolanen)
2-6 Jonas Flodström (Ass: Gabriel Pettersson Askling, Alexander Arvidsson)
2-7 Joakim Braneby
Läget i tabellen efter seriens första omgång:
1. Guldsmedshytte SK – 3 poäng (+5)
2. Kumla Hockey – 3 poäng (+4)
3. IFK Arboga – 3 poäng (+4)
4. Avesta BK – 3 poäng (+1)
——
5. Fagersta AIK – 0 poäng (-1)
6. Hallstahammars HK – 0 poäng (-4)
7. Kungsörs IK – 0 poäng (-4)
——
8. IFK Hallsberg – 0 poäng (-5)
Nästa match: Tisdagen 8:e oktober vs Fagersta AIK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.