Det börjar bra för Guldsmedshytte SK som under fredagskvällen spelade sin premiärmatch inom HockeyTvåan på bortais. Även om hemmalaget, Hallsberg, var snabbast till att göra matchens första mål så gav GSK den vassaste fortsättningen. Med fem raka mål under matchens andra och tredje period så säkrade man en mycket säker seger inom seriepremiären.
HockeyTvåan spelade sin första omgång för säsongen under fredagskvällen, där Guldsmedshytte SK fick inleda sin säsong på bortais. Laget gör sin femte raka säsong i tvåan, där man går in till seriesäsongen med både intressanta nykomlingar och återvändare.
Till seriepremiären mot Hallsberg så blev det en lycklig hemresa. Trots ett tidigt 1-0 av Hallsberg så var två av Hyttas spelare snabba på att kvittera och även ta ledningen i matchen. Målgörarna var en av truppens stora målgörare Filip Nyberg, men också Anton Toolanen som är färsk från derbyrivalen Lindlöven.
Hallsberg fick med sig ett kvitteringsmål efter ett powerplayspel men därefter var det ren slakt från GSK. Tre raka mål i mittperioden gick vidare till att avslutas med två ytterligare mål i matchens tredje period.
GSK skaffar sig den bästa möjliga början i serien och är direkt i serieledning efter säsongens första match. På tisdag är det hemmapremiär i Råsshallen där man börjar med att ta emot Fagersta AIK.
Resultat IFK Hallsberg-Guldsmedshytte SK
Slutresultat: 2-7 (1-2, 1-3, 0-2)
Skott: 32-35 (7-13, 11-12, 14-10)
Publik: 125 personer
Mål:
1-1 Anton Toolanen (Ass: Fredrik Dahné, Filip Nyberg)
1-2 Filip Nyberg (Ass: Alexander Arvidsson, Anton Toolanen)
2-3 Anton Toolanen (Ass: Alexander Arvidsson, Fredrik Dahné)
2-4 Andre Sundén (Ass: Gabriel Pettersson Askling)
2-5 Lukas Ytter (Ass: Filip Nyberg, Anton Toolanen)
2-6 Jonas Flodström (Ass: Gabriel Pettersson Askling, Alexander Arvidsson)
2-7 Joakim Braneby
Läget i tabellen efter seriens första omgång:
1. Guldsmedshytte SK – 3 poäng (+5)
2. Kumla Hockey – 3 poäng (+4)
3. IFK Arboga – 3 poäng (+4)
4. Avesta BK – 3 poäng (+1)
——
5. Fagersta AIK – 0 poäng (-1)
6. Hallstahammars HK – 0 poäng (-4)
7. Kungsörs IK – 0 poäng (-4)
——
8. IFK Hallsberg – 0 poäng (-5)
Nästa match: Tisdagen 8:e oktober vs Fagersta AIK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.