Det börjar bra för Guldsmedshytte SK som under fredagskvällen spelade sin premiärmatch inom HockeyTvåan på bortais. Även om hemmalaget, Hallsberg, var snabbast till att göra matchens första mål så gav GSK den vassaste fortsättningen. Med fem raka mål under matchens andra och tredje period så säkrade man en mycket säker seger inom seriepremiären.
HockeyTvåan spelade sin första omgång för säsongen under fredagskvällen, där Guldsmedshytte SK fick inleda sin säsong på bortais. Laget gör sin femte raka säsong i tvåan, där man går in till seriesäsongen med både intressanta nykomlingar och återvändare.
Till seriepremiären mot Hallsberg så blev det en lycklig hemresa. Trots ett tidigt 1-0 av Hallsberg så var två av Hyttas spelare snabba på att kvittera och även ta ledningen i matchen. Målgörarna var en av truppens stora målgörare Filip Nyberg, men också Anton Toolanen som är färsk från derbyrivalen Lindlöven.
Hallsberg fick med sig ett kvitteringsmål efter ett powerplayspel men därefter var det ren slakt från GSK. Tre raka mål i mittperioden gick vidare till att avslutas med två ytterligare mål i matchens tredje period.
GSK skaffar sig den bästa möjliga början i serien och är direkt i serieledning efter säsongens första match. På tisdag är det hemmapremiär i Råsshallen där man börjar med att ta emot Fagersta AIK.
Resultat IFK Hallsberg-Guldsmedshytte SK
Slutresultat: 2-7 (1-2, 1-3, 0-2)
Skott: 32-35 (7-13, 11-12, 14-10)
Publik: 125 personer
Mål:
1-1 Anton Toolanen (Ass: Fredrik Dahné, Filip Nyberg)
1-2 Filip Nyberg (Ass: Alexander Arvidsson, Anton Toolanen)
2-3 Anton Toolanen (Ass: Alexander Arvidsson, Fredrik Dahné)
2-4 Andre Sundén (Ass: Gabriel Pettersson Askling)
2-5 Lukas Ytter (Ass: Filip Nyberg, Anton Toolanen)
2-6 Jonas Flodström (Ass: Gabriel Pettersson Askling, Alexander Arvidsson)
2-7 Joakim Braneby
Läget i tabellen efter seriens första omgång:
1. Guldsmedshytte SK – 3 poäng (+5)
2. Kumla Hockey – 3 poäng (+4)
3. IFK Arboga – 3 poäng (+4)
4. Avesta BK – 3 poäng (+1)
——
5. Fagersta AIK – 0 poäng (-1)
6. Hallstahammars HK – 0 poäng (-4)
7. Kungsörs IK – 0 poäng (-4)
——
8. IFK Hallsberg – 0 poäng (-5)
Nästa match: Tisdagen 8:e oktober vs Fagersta AIK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.