Det börjar bra för Guldsmedshytte SK som under fredagskvällen spelade sin premiärmatch inom HockeyTvåan på bortais. Även om hemmalaget, Hallsberg, var snabbast till att göra matchens första mål så gav GSK den vassaste fortsättningen. Med fem raka mål under matchens andra och tredje period så säkrade man en mycket säker seger inom seriepremiären.
HockeyTvåan spelade sin första omgång för säsongen under fredagskvällen, där Guldsmedshytte SK fick inleda sin säsong på bortais. Laget gör sin femte raka säsong i tvåan, där man går in till seriesäsongen med både intressanta nykomlingar och återvändare.
Till seriepremiären mot Hallsberg så blev det en lycklig hemresa. Trots ett tidigt 1-0 av Hallsberg så var två av Hyttas spelare snabba på att kvittera och även ta ledningen i matchen. Målgörarna var en av truppens stora målgörare Filip Nyberg, men också Anton Toolanen som är färsk från derbyrivalen Lindlöven.
Hallsberg fick med sig ett kvitteringsmål efter ett powerplayspel men därefter var det ren slakt från GSK. Tre raka mål i mittperioden gick vidare till att avslutas med två ytterligare mål i matchens tredje period.
GSK skaffar sig den bästa möjliga början i serien och är direkt i serieledning efter säsongens första match. På tisdag är det hemmapremiär i Råsshallen där man börjar med att ta emot Fagersta AIK.
Resultat IFK Hallsberg-Guldsmedshytte SK
Slutresultat: 2-7 (1-2, 1-3, 0-2)
Skott: 32-35 (7-13, 11-12, 14-10)
Publik: 125 personer
Mål:
1-1 Anton Toolanen (Ass: Fredrik Dahné, Filip Nyberg)
1-2 Filip Nyberg (Ass: Alexander Arvidsson, Anton Toolanen)
2-3 Anton Toolanen (Ass: Alexander Arvidsson, Fredrik Dahné)
2-4 Andre Sundén (Ass: Gabriel Pettersson Askling)
2-5 Lukas Ytter (Ass: Filip Nyberg, Anton Toolanen)
2-6 Jonas Flodström (Ass: Gabriel Pettersson Askling, Alexander Arvidsson)
2-7 Joakim Braneby
Läget i tabellen efter seriens första omgång:
1. Guldsmedshytte SK – 3 poäng (+5)
2. Kumla Hockey – 3 poäng (+4)
3. IFK Arboga – 3 poäng (+4)
4. Avesta BK – 3 poäng (+1)
——
5. Fagersta AIK – 0 poäng (-1)
6. Hallstahammars HK – 0 poäng (-4)
7. Kungsörs IK – 0 poäng (-4)
——
8. IFK Hallsberg – 0 poäng (-5)
Nästa match: Tisdagen 8:e oktober vs Fagersta AIK i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.