Det blev en ren utklassning när LIF Lindesberg gästade tabellens tidiga nästjumbo, Kungsängens SK. Även om den första halvleken bjöd på några jämna kamper så bjöd LIF i princip på en mildare repris från hemmamötet mot Boden. Säsongens tredje seger i fjärde matchen.
LIF Lindesberg visar fortsatt att man genast vill återvända till Allsvenskan, helst med en direktplats. Under söndagseftermiddagen gästade laget den tidiga nästjumbon, Kungsängen, där Lindelaget slutade med en storhämtad seger.
Trots en jämnare inledning där ställningen höll sig på de oavgjorda siffrorna 9-9 efter 18 minuters spel, så visade LIF tidigt att de hade det starkare laget. Efter en utvisning i hemmalaget så kunde LIF avsluta den första halvlekens tio sista minuter med 4-8, en fyramålsledning in mot matchens andra halva.
Trots att ett målbyte gjorde att fyramålsledningen höll sig aktuell, så blixtrade LIF Lindesberg till efter tio minuter. För varje mål som hemmalaget fick med sig, så skapades tre mål av LIF som slutligen gick mot en stor seger med tio mål i marginal.
Även Kungsängen inte tillhör toppfavoriterna i serien, så står det klart att LIF Lindesberg är sugna och villiga att återvända till Allsvenskan. Bortsett från det oavgjorda mötet mot ÖSK, så blev dagens seger med tio mål den minsta sett till målskillnad.
Resultat Kungsängens SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 24-34 (13-17)
Publik: 142 personer
Målgörare: Herman Bosson (5), Erik Persson (4), Hampus Högberg (4), Thomas Einarsson (4), Joel Karlström (3), Jesper Nilsson (3), Anton Flood (3), Asso Eliassi (3), Jesper Gyllby (3), Oskar Cosmo (3)
Nästa match: Fredag 4:e november vs Hallstahammars SK HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.30
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.