Det blev en ren utklassning när LIF Lindesberg gästade tabellens tidiga nästjumbo, Kungsängens SK. Även om den första halvleken bjöd på några jämna kamper så bjöd LIF i princip på en mildare repris från hemmamötet mot Boden. Säsongens tredje seger i fjärde matchen.
LIF Lindesberg visar fortsatt att man genast vill återvända till Allsvenskan, helst med en direktplats. Under söndagseftermiddagen gästade laget den tidiga nästjumbon, Kungsängen, där Lindelaget slutade med en storhämtad seger.
Trots en jämnare inledning där ställningen höll sig på de oavgjorda siffrorna 9-9 efter 18 minuters spel, så visade LIF tidigt att de hade det starkare laget. Efter en utvisning i hemmalaget så kunde LIF avsluta den första halvlekens tio sista minuter med 4-8, en fyramålsledning in mot matchens andra halva.
Trots att ett målbyte gjorde att fyramålsledningen höll sig aktuell, så blixtrade LIF Lindesberg till efter tio minuter. För varje mål som hemmalaget fick med sig, så skapades tre mål av LIF som slutligen gick mot en stor seger med tio mål i marginal.
Även Kungsängen inte tillhör toppfavoriterna i serien, så står det klart att LIF Lindesberg är sugna och villiga att återvända till Allsvenskan. Bortsett från det oavgjorda mötet mot ÖSK, så blev dagens seger med tio mål den minsta sett till målskillnad.
Resultat Kungsängens SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 24-34 (13-17)
Publik: 142 personer
Målgörare: Herman Bosson (5), Erik Persson (4), Hampus Högberg (4), Thomas Einarsson (4), Joel Karlström (3), Jesper Nilsson (3), Anton Flood (3), Asso Eliassi (3), Jesper Gyllby (3), Oskar Cosmo (3)
Nästa match: Fredag 4:e november vs Hallstahammars SK HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.30
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.