Det blev en ren utklassning när LIF Lindesberg gästade tabellens tidiga nästjumbo, Kungsängens SK. Även om den första halvleken bjöd på några jämna kamper så bjöd LIF i princip på en mildare repris från hemmamötet mot Boden. Säsongens tredje seger i fjärde matchen.
LIF Lindesberg visar fortsatt att man genast vill återvända till Allsvenskan, helst med en direktplats. Under söndagseftermiddagen gästade laget den tidiga nästjumbon, Kungsängen, där Lindelaget slutade med en storhämtad seger.
Trots en jämnare inledning där ställningen höll sig på de oavgjorda siffrorna 9-9 efter 18 minuters spel, så visade LIF tidigt att de hade det starkare laget. Efter en utvisning i hemmalaget så kunde LIF avsluta den första halvlekens tio sista minuter med 4-8, en fyramålsledning in mot matchens andra halva.
Trots att ett målbyte gjorde att fyramålsledningen höll sig aktuell, så blixtrade LIF Lindesberg till efter tio minuter. För varje mål som hemmalaget fick med sig, så skapades tre mål av LIF som slutligen gick mot en stor seger med tio mål i marginal.
Även Kungsängen inte tillhör toppfavoriterna i serien, så står det klart att LIF Lindesberg är sugna och villiga att återvända till Allsvenskan. Bortsett från det oavgjorda mötet mot ÖSK, så blev dagens seger med tio mål den minsta sett till målskillnad.
Resultat Kungsängens SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 24-34 (13-17)
Publik: 142 personer
Målgörare: Herman Bosson (5), Erik Persson (4), Hampus Högberg (4), Thomas Einarsson (4), Joel Karlström (3), Jesper Nilsson (3), Anton Flood (3), Asso Eliassi (3), Jesper Gyllby (3), Oskar Cosmo (3)
Nästa match: Fredag 4:e november vs Hallstahammars SK HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.30
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.