Det blev en ren utklassning när LIF Lindesberg gästade tabellens tidiga nästjumbo, Kungsängens SK. Även om den första halvleken bjöd på några jämna kamper så bjöd LIF i princip på en mildare repris från hemmamötet mot Boden. Säsongens tredje seger i fjärde matchen.
LIF Lindesberg visar fortsatt att man genast vill återvända till Allsvenskan, helst med en direktplats. Under söndagseftermiddagen gästade laget den tidiga nästjumbon, Kungsängen, där Lindelaget slutade med en storhämtad seger.
Trots en jämnare inledning där ställningen höll sig på de oavgjorda siffrorna 9-9 efter 18 minuters spel, så visade LIF tidigt att de hade det starkare laget. Efter en utvisning i hemmalaget så kunde LIF avsluta den första halvlekens tio sista minuter med 4-8, en fyramålsledning in mot matchens andra halva.
Trots att ett målbyte gjorde att fyramålsledningen höll sig aktuell, så blixtrade LIF Lindesberg till efter tio minuter. För varje mål som hemmalaget fick med sig, så skapades tre mål av LIF som slutligen gick mot en stor seger med tio mål i marginal.
Även Kungsängen inte tillhör toppfavoriterna i serien, så står det klart att LIF Lindesberg är sugna och villiga att återvända till Allsvenskan. Bortsett från det oavgjorda mötet mot ÖSK, så blev dagens seger med tio mål den minsta sett till målskillnad.
Resultat Kungsängens SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 24-34 (13-17)
Publik: 142 personer
Målgörare: Herman Bosson (5), Erik Persson (4), Hampus Högberg (4), Thomas Einarsson (4), Joel Karlström (3), Jesper Nilsson (3), Anton Flood (3), Asso Eliassi (3), Jesper Gyllby (3), Oskar Cosmo (3)
Nästa match: Fredag 4:e november vs Hallstahammars SK HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.30
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.