Det blev en ren utklassning när LIF Lindesberg gästade tabellens tidiga nästjumbo, Kungsängens SK. Även om den första halvleken bjöd på några jämna kamper så bjöd LIF i princip på en mildare repris från hemmamötet mot Boden. Säsongens tredje seger i fjärde matchen.
LIF Lindesberg visar fortsatt att man genast vill återvända till Allsvenskan, helst med en direktplats. Under söndagseftermiddagen gästade laget den tidiga nästjumbon, Kungsängen, där Lindelaget slutade med en storhämtad seger.
Trots en jämnare inledning där ställningen höll sig på de oavgjorda siffrorna 9-9 efter 18 minuters spel, så visade LIF tidigt att de hade det starkare laget. Efter en utvisning i hemmalaget så kunde LIF avsluta den första halvlekens tio sista minuter med 4-8, en fyramålsledning in mot matchens andra halva.
Trots att ett målbyte gjorde att fyramålsledningen höll sig aktuell, så blixtrade LIF Lindesberg till efter tio minuter. För varje mål som hemmalaget fick med sig, så skapades tre mål av LIF som slutligen gick mot en stor seger med tio mål i marginal.
Även Kungsängen inte tillhör toppfavoriterna i serien, så står det klart att LIF Lindesberg är sugna och villiga att återvända till Allsvenskan. Bortsett från det oavgjorda mötet mot ÖSK, så blev dagens seger med tio mål den minsta sett till målskillnad.
Resultat Kungsängens SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 24-34 (13-17)
Publik: 142 personer
Målgörare: Herman Bosson (5), Erik Persson (4), Hampus Högberg (4), Thomas Einarsson (4), Joel Karlström (3), Jesper Nilsson (3), Anton Flood (3), Asso Eliassi (3), Jesper Gyllby (3), Oskar Cosmo (3)
Nästa match: Fredag 4:e november vs Hallstahammars SK HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.30
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.