Utklassning på hemmaisen

Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan Grums. Med tre fina perioder med bra fart och tufft spel kunde Lindlöven spela bort sina gäster, vilket gav hemmalaget sin första trepoängare i vårserien.

Säsongen i HockeyEttan fick en bitter eftersmak. Trots flera fina inspelade poäng av Lindlöven, behövdes en seger och tre poäng på hemmaisen för att ta sig vidare till AllEttan.
Segern kom, men eftersom matchen fick avgöras i straffar fick Lindlöven enbart med sig två poäng till tabellen vilket gjorde att man istället fick ta sig vidare till vart man står nu, i vårserien.

Motståndarlag för den viktiga matchen som kostade Lindelaget en plats i den högre serien, Grums, var tillbaka i Lindehov och stod nu med högt självförtroende som obesegrad tabelletta.

Inför mötet mot tabellettan hade Lindlöven däremot kallat in extra förstärkning. Två spelare från SHL-laget ÖSK hittades i hemmalaget där den 18-åriga junioren Filip Barklund och målvakten Marcus Brännman var inlånade och var minst sagt hjälpsamma under onsdagskvällen.

Väl i matchen visade hemmalaget sin spelkapacitet som inte bara ledde till en utklassning av den obesegrade tabellettan på hemmaisen, utan även ett frågetecken på om Lindlöven har hittat tillbaka till sin tidigare matchform, som placerade laget bland de översta lagen tidigare i HockeyEttan.

Med 4-0 efter den andra perioden hade hemmalaget tidigt låst matchen till sin fördel där man efter flera stulna puckar från hemmalaget, fick med sig fina lägen längs matchtidens gång. Under den andra perioden kunde man spela in tre triumfer, periodens avslutande mål dessutom gjordes via boxplay där Anton Toolanen fick fin assistans från Max Lalander.

Christoffer Anrén fick med sig flera stulna puckar där hemmaspelaren agerade pansarvagn, där han tog sig igenom det mesta som kom i spelarens väg. Även de inlånade nykomlingarna Barklund och Brännman stod för fina prestationer med snabbt spel från Barklund och många fina räddningar från målvakten Brännman.

Efter en fin räddning av målvakten Marcus Brännvall, lämnade han målburen och lyckades spela pucken förbi en ”attackerande” bortaspelare Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ” Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare”
Trots en tidig utvisning på Max Lalander inom den första minuten, bjöd hemmalaget på ett svajigt spel där man fick svårt att spela med sig pucken.

Med ett spel i boxplay kunde Carl Sjöberg stjäla med sig pucken, hemmaspelaren lyckades även finta bort flera bortaspelare men fälldes vid bortamålet och kunde därmed inte komma till något avslut.

Närmare tre minuter efter den Sjöbergs stulna puck kom en ny chans. Med ett passningsspel mellan två bortaspelare kunde Christoffer Anrén bryta kedjan och fick även ett öppet läge mot Grums målvakt. Skottet kom för hemmaspelaren där pucken räddades av en vaken målvakt.

Flera puckar stals till hemmalagets fördel där inlånade Filip Barklund fick med sig några puckar mot bortamålet, som sedan räddades av Grums målvakt.

Med fem minuter kvar av perioden fick Lindlöven ta del av en ny skadad spelare, efter att en bortaspelare delat ut en hård tackling mot hemmalagets Joshua Karlssons huvud. Domaren agerade snabbt och trots den hårda tacklingen kunde Karlsson utan problem ta sig av isen, medan bortaspelaren fick hålla sig ute ur spel i tolv minuter.

Matchen fortsatte och efter en fin passning till Christoffer Anrén kunde hemmaspelaren spela in 1-0, med bara någon minut innan periodbytet.

Ett fint läge för Christoffer Anrén som från detta läge, spelade in matchens första mål Foto: Hasse Persson

Med den andra perioden i spel fick lagets nya målvakt Marcus Brännman visa upp fina räddningar. Fyra minuter in i perioden lyckades Grums få kontroll på spelet och hade fina lägen framför hemmamålet. Trots öppna lägen för bortalaget kunde Brännman hålla nollan och således hålla ställningen till Lindlövens fördel.

Samtidigt som hemmamålet höll sig stängt, öppnades det för flera målchanser. Med pucken hos Joakim Lilliehöök så testade hemmaspelaren på ett skott mot mål. Målvakten räddade skottet men var inte beredd på ett nytt skott direkt därefter från Max Lalander, som ökade hemmalagets ledning på retur.

Ett nytt mål kom bara minuten därefter. Med en stulen puck från Simon Brännvall kunde man ge en snabb passning till Filip Barklund som i sin tur spelade in 3-0.

Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare. Trots en spelare mindre kunde Max Lalander ge lagkamraten Anton Toolanen en fin passning, för att sedan jubla högt efter att ställningen ändrats till 4-0 med en period till övers.

Med sista perioden i spel visade Lindlöven tidigt att det stora målet låg i att hindra Grums från skott på mål. Få möjligheter kom för bortalaget som trots ett skott på en retur kunde minska målgapet till 4-1.
Känslorna började däremot visa sig för motståndarlaget, där man avslutade matchen med slagsmål på flera ställen på isen.

Resultat Lindlöven-Grums IK
Slutresultat: 4-1 (1-0, 3-0, 0-1)
Skottstatistik: 41-27 (17-4, 18-17, 6-6)
Publik: 120 personer via HockeyEttans sändning

Målgörare:
1-0 Christoffer Anrén (Filip Barklund, Jesper Alasaari)
2-0 Max Lalander (Joakim Lilliehöök, Anton Toolanen)
3-0 Filip Barklund (Simon Brännvall)
4-0 Anton Toolanen (Max Lalander)

Läget i tabellen: Linden spelade även dem in en seger under onsdagskvällen och toppar tabellen med 12 poäng, bara en poäng före Lindlöven och Grums.
Malung ligger dock inte långt efter, med 9 poäng så håller sig tabellfyran nära strecket där en seger är allt som behövs för att skjuta ner både Grums och Lindlöven.
Köping är nästa motstånd, ett lag som placeras femma med 8 poäng.

Nästa match: Fredag 22:a januari vs Köping i Köpings ishall med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 20 januari 2021 klockan 21:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Fredrik Norman / Pressbild Liberalerna

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.

1 september 2026 klockan 08:45 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en ...
31 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-09-03 23:04