Utklassning på hemmaisen

Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan Grums. Med tre fina perioder med bra fart och tufft spel kunde Lindlöven spela bort sina gäster, vilket gav hemmalaget sin första trepoängare i vårserien.

Säsongen i HockeyEttan fick en bitter eftersmak. Trots flera fina inspelade poäng av Lindlöven, behövdes en seger och tre poäng på hemmaisen för att ta sig vidare till AllEttan.
Segern kom, men eftersom matchen fick avgöras i straffar fick Lindlöven enbart med sig två poäng till tabellen vilket gjorde att man istället fick ta sig vidare till vart man står nu, i vårserien.

Motståndarlag för den viktiga matchen som kostade Lindelaget en plats i den högre serien, Grums, var tillbaka i Lindehov och stod nu med högt självförtroende som obesegrad tabelletta.

Inför mötet mot tabellettan hade Lindlöven däremot kallat in extra förstärkning. Två spelare från SHL-laget ÖSK hittades i hemmalaget där den 18-åriga junioren Filip Barklund och målvakten Marcus Brännman var inlånade och var minst sagt hjälpsamma under onsdagskvällen.

Väl i matchen visade hemmalaget sin spelkapacitet som inte bara ledde till en utklassning av den obesegrade tabellettan på hemmaisen, utan även ett frågetecken på om Lindlöven har hittat tillbaka till sin tidigare matchform, som placerade laget bland de översta lagen tidigare i HockeyEttan.

Med 4-0 efter den andra perioden hade hemmalaget tidigt låst matchen till sin fördel där man efter flera stulna puckar från hemmalaget, fick med sig fina lägen längs matchtidens gång. Under den andra perioden kunde man spela in tre triumfer, periodens avslutande mål dessutom gjordes via boxplay där Anton Toolanen fick fin assistans från Max Lalander.

Christoffer Anrén fick med sig flera stulna puckar där hemmaspelaren agerade pansarvagn, där han tog sig igenom det mesta som kom i spelarens väg. Även de inlånade nykomlingarna Barklund och Brännman stod för fina prestationer med snabbt spel från Barklund och många fina räddningar från målvakten Brännman.

Efter en fin räddning av målvakten Marcus Brännvall, lämnade han målburen och lyckades spela pucken förbi en ”attackerande” bortaspelare Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ” Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare”
Trots en tidig utvisning på Max Lalander inom den första minuten, bjöd hemmalaget på ett svajigt spel där man fick svårt att spela med sig pucken.

Med ett spel i boxplay kunde Carl Sjöberg stjäla med sig pucken, hemmaspelaren lyckades även finta bort flera bortaspelare men fälldes vid bortamålet och kunde därmed inte komma till något avslut.

Närmare tre minuter efter den Sjöbergs stulna puck kom en ny chans. Med ett passningsspel mellan två bortaspelare kunde Christoffer Anrén bryta kedjan och fick även ett öppet läge mot Grums målvakt. Skottet kom för hemmaspelaren där pucken räddades av en vaken målvakt.

Flera puckar stals till hemmalagets fördel där inlånade Filip Barklund fick med sig några puckar mot bortamålet, som sedan räddades av Grums målvakt.

Med fem minuter kvar av perioden fick Lindlöven ta del av en ny skadad spelare, efter att en bortaspelare delat ut en hård tackling mot hemmalagets Joshua Karlssons huvud. Domaren agerade snabbt och trots den hårda tacklingen kunde Karlsson utan problem ta sig av isen, medan bortaspelaren fick hålla sig ute ur spel i tolv minuter.

Matchen fortsatte och efter en fin passning till Christoffer Anrén kunde hemmaspelaren spela in 1-0, med bara någon minut innan periodbytet.

Ett fint läge för Christoffer Anrén som från detta läge, spelade in matchens första mål Foto: Hasse Persson

Med den andra perioden i spel fick lagets nya målvakt Marcus Brännman visa upp fina räddningar. Fyra minuter in i perioden lyckades Grums få kontroll på spelet och hade fina lägen framför hemmamålet. Trots öppna lägen för bortalaget kunde Brännman hålla nollan och således hålla ställningen till Lindlövens fördel.

Samtidigt som hemmamålet höll sig stängt, öppnades det för flera målchanser. Med pucken hos Joakim Lilliehöök så testade hemmaspelaren på ett skott mot mål. Målvakten räddade skottet men var inte beredd på ett nytt skott direkt därefter från Max Lalander, som ökade hemmalagets ledning på retur.

Ett nytt mål kom bara minuten därefter. Med en stulen puck från Simon Brännvall kunde man ge en snabb passning till Filip Barklund som i sin tur spelade in 3-0.

Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare. Trots en spelare mindre kunde Max Lalander ge lagkamraten Anton Toolanen en fin passning, för att sedan jubla högt efter att ställningen ändrats till 4-0 med en period till övers.

Med sista perioden i spel visade Lindlöven tidigt att det stora målet låg i att hindra Grums från skott på mål. Få möjligheter kom för bortalaget som trots ett skott på en retur kunde minska målgapet till 4-1.
Känslorna började däremot visa sig för motståndarlaget, där man avslutade matchen med slagsmål på flera ställen på isen.

Resultat Lindlöven-Grums IK
Slutresultat: 4-1 (1-0, 3-0, 0-1)
Skottstatistik: 41-27 (17-4, 18-17, 6-6)
Publik: 120 personer via HockeyEttans sändning

Målgörare:
1-0 Christoffer Anrén (Filip Barklund, Jesper Alasaari)
2-0 Max Lalander (Joakim Lilliehöök, Anton Toolanen)
3-0 Filip Barklund (Simon Brännvall)
4-0 Anton Toolanen (Max Lalander)

Läget i tabellen: Linden spelade även dem in en seger under onsdagskvällen och toppar tabellen med 12 poäng, bara en poäng före Lindlöven och Grums.
Malung ligger dock inte långt efter, med 9 poäng så håller sig tabellfyran nära strecket där en seger är allt som behövs för att skjuta ner både Grums och Lindlöven.
Köping är nästa motstånd, ett lag som placeras femma med 8 poäng.

Nästa match: Fredag 22:a januari vs Köping i Köpings ishall med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 20 januari 2021 klockan 21:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.

17 juni 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.

15 juni 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.

12 juni 2026 klockan 19:33 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Storåskolans Nicola Hedlund fick årets pris av Barn- och utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.

11 juni 2026 klockan 20:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Linde MSK:s anläggning efter tjuvarnas framfart. Foto: Läsarbild

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.

9 juni 2026 klockan 11:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...
2 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
2 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-05-25

2026-06-17 17:27