Utklassning på hemmaisen

Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan Grums. Med tre fina perioder med bra fart och tufft spel kunde Lindlöven spela bort sina gäster, vilket gav hemmalaget sin första trepoängare i vårserien.

Säsongen i HockeyEttan fick en bitter eftersmak. Trots flera fina inspelade poäng av Lindlöven, behövdes en seger och tre poäng på hemmaisen för att ta sig vidare till AllEttan.
Segern kom, men eftersom matchen fick avgöras i straffar fick Lindlöven enbart med sig två poäng till tabellen vilket gjorde att man istället fick ta sig vidare till vart man står nu, i vårserien.

Motståndarlag för den viktiga matchen som kostade Lindelaget en plats i den högre serien, Grums, var tillbaka i Lindehov och stod nu med högt självförtroende som obesegrad tabelletta.

Inför mötet mot tabellettan hade Lindlöven däremot kallat in extra förstärkning. Två spelare från SHL-laget ÖSK hittades i hemmalaget där den 18-åriga junioren Filip Barklund och målvakten Marcus Brännman var inlånade och var minst sagt hjälpsamma under onsdagskvällen.

Väl i matchen visade hemmalaget sin spelkapacitet som inte bara ledde till en utklassning av den obesegrade tabellettan på hemmaisen, utan även ett frågetecken på om Lindlöven har hittat tillbaka till sin tidigare matchform, som placerade laget bland de översta lagen tidigare i HockeyEttan.

Med 4-0 efter den andra perioden hade hemmalaget tidigt låst matchen till sin fördel där man efter flera stulna puckar från hemmalaget, fick med sig fina lägen längs matchtidens gång. Under den andra perioden kunde man spela in tre triumfer, periodens avslutande mål dessutom gjordes via boxplay där Anton Toolanen fick fin assistans från Max Lalander.

Christoffer Anrén fick med sig flera stulna puckar där hemmaspelaren agerade pansarvagn, där han tog sig igenom det mesta som kom i spelarens väg. Även de inlånade nykomlingarna Barklund och Brännman stod för fina prestationer med snabbt spel från Barklund och många fina räddningar från målvakten Brännman.

Efter en fin räddning av målvakten Marcus Brännvall, lämnade han målburen och lyckades spela pucken förbi en ”attackerande” bortaspelare Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ” Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare”
Trots en tidig utvisning på Max Lalander inom den första minuten, bjöd hemmalaget på ett svajigt spel där man fick svårt att spela med sig pucken.

Med ett spel i boxplay kunde Carl Sjöberg stjäla med sig pucken, hemmaspelaren lyckades även finta bort flera bortaspelare men fälldes vid bortamålet och kunde därmed inte komma till något avslut.

Närmare tre minuter efter den Sjöbergs stulna puck kom en ny chans. Med ett passningsspel mellan två bortaspelare kunde Christoffer Anrén bryta kedjan och fick även ett öppet läge mot Grums målvakt. Skottet kom för hemmaspelaren där pucken räddades av en vaken målvakt.

Flera puckar stals till hemmalagets fördel där inlånade Filip Barklund fick med sig några puckar mot bortamålet, som sedan räddades av Grums målvakt.

Med fem minuter kvar av perioden fick Lindlöven ta del av en ny skadad spelare, efter att en bortaspelare delat ut en hård tackling mot hemmalagets Joshua Karlssons huvud. Domaren agerade snabbt och trots den hårda tacklingen kunde Karlsson utan problem ta sig av isen, medan bortaspelaren fick hålla sig ute ur spel i tolv minuter.

Matchen fortsatte och efter en fin passning till Christoffer Anrén kunde hemmaspelaren spela in 1-0, med bara någon minut innan periodbytet.

Ett fint läge för Christoffer Anrén som från detta läge, spelade in matchens första mål Foto: Hasse Persson

Med den andra perioden i spel fick lagets nya målvakt Marcus Brännman visa upp fina räddningar. Fyra minuter in i perioden lyckades Grums få kontroll på spelet och hade fina lägen framför hemmamålet. Trots öppna lägen för bortalaget kunde Brännman hålla nollan och således hålla ställningen till Lindlövens fördel.

Samtidigt som hemmamålet höll sig stängt, öppnades det för flera målchanser. Med pucken hos Joakim Lilliehöök så testade hemmaspelaren på ett skott mot mål. Målvakten räddade skottet men var inte beredd på ett nytt skott direkt därefter från Max Lalander, som ökade hemmalagets ledning på retur.

Ett nytt mål kom bara minuten därefter. Med en stulen puck från Simon Brännvall kunde man ge en snabb passning till Filip Barklund som i sin tur spelade in 3-0.

Inte ens ett spel i boxplay gjorde Lindlöven svagare. Trots en spelare mindre kunde Max Lalander ge lagkamraten Anton Toolanen en fin passning, för att sedan jubla högt efter att ställningen ändrats till 4-0 med en period till övers.

Med sista perioden i spel visade Lindlöven tidigt att det stora målet låg i att hindra Grums från skott på mål. Få möjligheter kom för bortalaget som trots ett skott på en retur kunde minska målgapet till 4-1.
Känslorna började däremot visa sig för motståndarlaget, där man avslutade matchen med slagsmål på flera ställen på isen.

Resultat Lindlöven-Grums IK
Slutresultat: 4-1 (1-0, 3-0, 0-1)
Skottstatistik: 41-27 (17-4, 18-17, 6-6)
Publik: 120 personer via HockeyEttans sändning

Målgörare:
1-0 Christoffer Anrén (Filip Barklund, Jesper Alasaari)
2-0 Max Lalander (Joakim Lilliehöök, Anton Toolanen)
3-0 Filip Barklund (Simon Brännvall)
4-0 Anton Toolanen (Max Lalander)

Läget i tabellen: Linden spelade även dem in en seger under onsdagskvällen och toppar tabellen med 12 poäng, bara en poäng före Lindlöven och Grums.
Malung ligger dock inte långt efter, med 9 poäng så håller sig tabellfyran nära strecket där en seger är allt som behövs för att skjuta ner både Grums och Lindlöven.
Köping är nästa motstånd, ett lag som placeras femma med 8 poäng.

Nästa match: Fredag 22:a januari vs Köping i Köpings ishall med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 20 januari 2021 klockan 21:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och r...

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som ...
28 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella ...
27 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att ...
27 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-06-01 21:54