För en tid sedan kom LO med en rapport som visar att arbetslösheten i landet är betydligt högre än vad regeringen och Arbetsmarknadsstyrelsen vill erkänna. Arbetslösa göms undan på olika sätt, menar utredarna bakom materialet. Nu har denna rapport kostat utredaren Jan Edling jobbet efter 18 års tjänst på LO.
Rapporten av Jan Edling går i linje med den tidigare rapport som Hans Karlsson på LO presenterat. Arbetslösheten är betydligt mycket högre än vad som framgår av de officiella siffror regeringen och Ams visar upp. Istället är arbetslösheten så hög som 20-25 procent, alltså många gånger högre än den officiella statistiken.
I Lindesberg finns idag ca 1000 öppet arbetslösa. Men enligt utredarnas sätt att kartlägga arbetslösa är det så många som 3000 arbetslösa i Lindesberg.
LO-utredarna menar att arbetslösa göms undan genom förtidspension och andra tvivelaktiga åtgärder. Metoden är att förtidspensionera arbetslösa och sjukskrivna.
”- Förtidspensioneringar är billigare på kort sikt, men mycket dyrare på lång sikt.”
Kartläggningen av landets arbetslösa och den politik regeringen för har nu kostat Jan Edling jobbet på LO efter 18 års tjänst.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.