Polisens tekniker har ännu inte kunnat fastställa vad som orsakade branden i Stråssa skola i förra veckan. Utredningen försvåras eftersom släckningsarbetet krävde att en grävmaskin röjde runt i bråten, detta för att man skulle komma åt och släcka ordentligt.
Polisen kan inte avfärda tanken om att branden kan ha varit anlagd, men inte heller konstatera att det fanns naturliga orsaker till varför branden startade mitt i natten i fredags.
När maskinerna skickades in för att gräva i bråten, under eftersläckningsarbetet, så förstördes de eventuella spår som polisens tekniker söker i jakten på en brandorsak. Att grävmaskinerna röjde i bråten finns dock en bra förklaring till. För hade man inte vidtagit den åtgärden, så hade man inte nått glöden under ytan som i sin tur inneburit att räddningstjänsten hade tvingats bevaka brandplatsen en lång tid framöver.
Polisens tekniker har alltså inte kunnat hitta en orsak så här långt. Inte heller några vittnesförhör har lett fram till en förklaring eller uppgifter att arbeta vidare på.
-Att det börjar brinna så där mitt i natten är ju lite märkligt, men vi måste avvakta och invänta teknikernas utredning först innan vi kan säga mer, kommenterar närpolisen.