Kommunchef Peter Bring med flera har idag fått ett utredningsuppdrag att finna 16 miljoner kronor. Vart dessa pengar ska tas ifrån är inte helt klart, men bland annat är det från kommunens fastigheter. Anledningen till uppdraget är att kommunens budget för nästa år ska ligga i balans. Det stundar en hård tid, men inte omöjlig, förklarar Lindesbergs kommuns kommunalråd Anders Ceder.
Kommunen ska finna utrymme för en balanserad budget samtidigt som kraftiga besparingar ska göras. Detta är något kommunen aldrig tidigare behövt göra i denna omfattning, och det enda riktigt positiva är måhända det faktum att politikerna är ense i frågorna.
-Det finns inte utrymme att göra det svårare än det är. Partierna är överens om budgetsförslagen och dess innebörd, säger Anders Ceder.
Det tidigare beslutade besparingsprogram kommer att kräva hårda tag nästa år. Och samtidigt som den tuffaste etappen i ekonomisaneringen träder i kraft ska alltså ytterligare pengar finnas för olika investeringar. Bland annat ska gymnasieskolan få två miljoner till maskinunderhåll och investeringar, räddningstjänsten ska få 1,5 miljoner, kultur och fritid ett antal miljoner för vad de kallar stadsförnyelse.
Tillsammans med investeringskostnaderna hamnar den sammanlagda summan på närmare 70 miljoner kronor. Pengar kommunen ska vaska fram till årsskiftet 2005-2006.
De två största kostnaderna är personal- och fastighetskostnader.
-Det vi kan spara på sikt är fastighetskostnaderna. Det är viktigt för framtiden och för att vi ska hålla nere utgifterna. Gällande personal kommer det i första hand vara timvikariat som försvinner.
I år har kommunens ekonomi visat mycket dåligt resultat. Helt tvärtom vad som förutspåddes ifjol. Kostnaderna ökar hela tiden och dras inte i bromsen kan vad som helst hända.
-Utgifterna ökar och inkomsterna minskar. Det är så det ser ut idag, vilket är mycket allvarligt.
Men mitt i allt elände finner kommunalrådet hopp.
-Vi får ändå inte glömma att Lindesberg är en livskraftig kommun med styrka att växa och bli ännu bättre. Och trots besparingar sker investeringar för att göra kommunen till en bättre plats att leva och bo. Det får vi inte glömma i dessa tider, konstaterar Ceder.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.