Kommunchef Peter Bring med flera har idag fått ett utredningsuppdrag att finna 16 miljoner kronor. Vart dessa pengar ska tas ifrån är inte helt klart, men bland annat är det från kommunens fastigheter. Anledningen till uppdraget är att kommunens budget för nästa år ska ligga i balans. Det stundar en hård tid, men inte omöjlig, förklarar Lindesbergs kommuns kommunalråd Anders Ceder.
Kommunen ska finna utrymme för en balanserad budget samtidigt som kraftiga besparingar ska göras. Detta är något kommunen aldrig tidigare behövt göra i denna omfattning, och det enda riktigt positiva är måhända det faktum att politikerna är ense i frågorna.
-Det finns inte utrymme att göra det svårare än det är. Partierna är överens om budgetsförslagen och dess innebörd, säger Anders Ceder.
Det tidigare beslutade besparingsprogram kommer att kräva hårda tag nästa år. Och samtidigt som den tuffaste etappen i ekonomisaneringen träder i kraft ska alltså ytterligare pengar finnas för olika investeringar. Bland annat ska gymnasieskolan få två miljoner till maskinunderhåll och investeringar, räddningstjänsten ska få 1,5 miljoner, kultur och fritid ett antal miljoner för vad de kallar stadsförnyelse.
Tillsammans med investeringskostnaderna hamnar den sammanlagda summan på närmare 70 miljoner kronor. Pengar kommunen ska vaska fram till årsskiftet 2005-2006.
De två största kostnaderna är personal- och fastighetskostnader.
-Det vi kan spara på sikt är fastighetskostnaderna. Det är viktigt för framtiden och för att vi ska hålla nere utgifterna. Gällande personal kommer det i första hand vara timvikariat som försvinner.
I år har kommunens ekonomi visat mycket dåligt resultat. Helt tvärtom vad som förutspåddes ifjol. Kostnaderna ökar hela tiden och dras inte i bromsen kan vad som helst hända.
-Utgifterna ökar och inkomsterna minskar. Det är så det ser ut idag, vilket är mycket allvarligt.
Men mitt i allt elände finner kommunalrådet hopp.
-Vi får ändå inte glömma att Lindesberg är en livskraftig kommun med styrka att växa och bli ännu bättre. Och trots besparingar sker investeringar för att göra kommunen till en bättre plats att leva och bo. Det får vi inte glömma i dessa tider, konstaterar Ceder.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.