Kommunchef Peter Bring med flera har idag fått ett utredningsuppdrag att finna 16 miljoner kronor. Vart dessa pengar ska tas ifrån är inte helt klart, men bland annat är det från kommunens fastigheter. Anledningen till uppdraget är att kommunens budget för nästa år ska ligga i balans. Det stundar en hård tid, men inte omöjlig, förklarar Lindesbergs kommuns kommunalråd Anders Ceder.
Kommunen ska finna utrymme för en balanserad budget samtidigt som kraftiga besparingar ska göras. Detta är något kommunen aldrig tidigare behövt göra i denna omfattning, och det enda riktigt positiva är måhända det faktum att politikerna är ense i frågorna.
-Det finns inte utrymme att göra det svårare än det är. Partierna är överens om budgetsförslagen och dess innebörd, säger Anders Ceder.
Det tidigare beslutade besparingsprogram kommer att kräva hårda tag nästa år. Och samtidigt som den tuffaste etappen i ekonomisaneringen träder i kraft ska alltså ytterligare pengar finnas för olika investeringar. Bland annat ska gymnasieskolan få två miljoner till maskinunderhåll och investeringar, räddningstjänsten ska få 1,5 miljoner, kultur och fritid ett antal miljoner för vad de kallar stadsförnyelse.
Tillsammans med investeringskostnaderna hamnar den sammanlagda summan på närmare 70 miljoner kronor. Pengar kommunen ska vaska fram till årsskiftet 2005-2006.
De två största kostnaderna är personal- och fastighetskostnader.
-Det vi kan spara på sikt är fastighetskostnaderna. Det är viktigt för framtiden och för att vi ska hålla nere utgifterna. Gällande personal kommer det i första hand vara timvikariat som försvinner.
I år har kommunens ekonomi visat mycket dåligt resultat. Helt tvärtom vad som förutspåddes ifjol. Kostnaderna ökar hela tiden och dras inte i bromsen kan vad som helst hända.
-Utgifterna ökar och inkomsterna minskar. Det är så det ser ut idag, vilket är mycket allvarligt.
Men mitt i allt elände finner kommunalrådet hopp.
-Vi får ändå inte glömma att Lindesberg är en livskraftig kommun med styrka att växa och bli ännu bättre. Och trots besparingar sker investeringar för att göra kommunen till en bättre plats att leva och bo. Det får vi inte glömma i dessa tider, konstaterar Ceder.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.