Kommunchef Peter Bring med flera har idag fått ett utredningsuppdrag att finna 16 miljoner kronor. Vart dessa pengar ska tas ifrån är inte helt klart, men bland annat är det från kommunens fastigheter. Anledningen till uppdraget är att kommunens budget för nästa år ska ligga i balans. Det stundar en hård tid, men inte omöjlig, förklarar Lindesbergs kommuns kommunalråd Anders Ceder.
Kommunen ska finna utrymme för en balanserad budget samtidigt som kraftiga besparingar ska göras. Detta är något kommunen aldrig tidigare behövt göra i denna omfattning, och det enda riktigt positiva är måhända det faktum att politikerna är ense i frågorna.
-Det finns inte utrymme att göra det svårare än det är. Partierna är överens om budgetsförslagen och dess innebörd, säger Anders Ceder.
Det tidigare beslutade besparingsprogram kommer att kräva hårda tag nästa år. Och samtidigt som den tuffaste etappen i ekonomisaneringen träder i kraft ska alltså ytterligare pengar finnas för olika investeringar. Bland annat ska gymnasieskolan få två miljoner till maskinunderhåll och investeringar, räddningstjänsten ska få 1,5 miljoner, kultur och fritid ett antal miljoner för vad de kallar stadsförnyelse.
Tillsammans med investeringskostnaderna hamnar den sammanlagda summan på närmare 70 miljoner kronor. Pengar kommunen ska vaska fram till årsskiftet 2005-2006.
De två största kostnaderna är personal- och fastighetskostnader.
-Det vi kan spara på sikt är fastighetskostnaderna. Det är viktigt för framtiden och för att vi ska hålla nere utgifterna. Gällande personal kommer det i första hand vara timvikariat som försvinner.
I år har kommunens ekonomi visat mycket dåligt resultat. Helt tvärtom vad som förutspåddes ifjol. Kostnaderna ökar hela tiden och dras inte i bromsen kan vad som helst hända.
-Utgifterna ökar och inkomsterna minskar. Det är så det ser ut idag, vilket är mycket allvarligt.
Men mitt i allt elände finner kommunalrådet hopp.
-Vi får ändå inte glömma att Lindesberg är en livskraftig kommun med styrka att växa och bli ännu bättre. Och trots besparingar sker investeringar för att göra kommunen till en bättre plats att leva och bo. Det får vi inte glömma i dessa tider, konstaterar Ceder.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.