Kommunchef Peter Bring med flera har idag fått ett utredningsuppdrag att finna 16 miljoner kronor. Vart dessa pengar ska tas ifrån är inte helt klart, men bland annat är det från kommunens fastigheter. Anledningen till uppdraget är att kommunens budget för nästa år ska ligga i balans. Det stundar en hård tid, men inte omöjlig, förklarar Lindesbergs kommuns kommunalråd Anders Ceder.
Kommunen ska finna utrymme för en balanserad budget samtidigt som kraftiga besparingar ska göras. Detta är något kommunen aldrig tidigare behövt göra i denna omfattning, och det enda riktigt positiva är måhända det faktum att politikerna är ense i frågorna.
-Det finns inte utrymme att göra det svårare än det är. Partierna är överens om budgetsförslagen och dess innebörd, säger Anders Ceder.
Det tidigare beslutade besparingsprogram kommer att kräva hårda tag nästa år. Och samtidigt som den tuffaste etappen i ekonomisaneringen träder i kraft ska alltså ytterligare pengar finnas för olika investeringar. Bland annat ska gymnasieskolan få två miljoner till maskinunderhåll och investeringar, räddningstjänsten ska få 1,5 miljoner, kultur och fritid ett antal miljoner för vad de kallar stadsförnyelse.
Tillsammans med investeringskostnaderna hamnar den sammanlagda summan på närmare 70 miljoner kronor. Pengar kommunen ska vaska fram till årsskiftet 2005-2006.
De två största kostnaderna är personal- och fastighetskostnader.
-Det vi kan spara på sikt är fastighetskostnaderna. Det är viktigt för framtiden och för att vi ska hålla nere utgifterna. Gällande personal kommer det i första hand vara timvikariat som försvinner.
I år har kommunens ekonomi visat mycket dåligt resultat. Helt tvärtom vad som förutspåddes ifjol. Kostnaderna ökar hela tiden och dras inte i bromsen kan vad som helst hända.
-Utgifterna ökar och inkomsterna minskar. Det är så det ser ut idag, vilket är mycket allvarligt.
Men mitt i allt elände finner kommunalrådet hopp.
-Vi får ändå inte glömma att Lindesberg är en livskraftig kommun med styrka att växa och bli ännu bättre. Och trots besparingar sker investeringar för att göra kommunen till en bättre plats att leva och bo. Det får vi inte glömma i dessa tider, konstaterar Ceder.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.