Kretsen kring V75-vinnaren StrangerInTheNight, från vänster: Sigrid Hurtig (skötare), Malin Hurtig (tränare) & Lars-Göran Jönsson (ägare) Foto: Örebrotravet

V75-seger till Stall Hurtig

I slutet av maj fick 33-åriga Malin Hurtig in en ny häst till sitt travstall som finns i Nora, den 4-åriga hästen StrangerInTheNight hann göra fem starter för sin nya tränare innan de skulle packa ihop transporten för att ta sig över 40 mil söderut där ett deltagande i travets elitserie V75 väntade, något som slutade på absolut bästa vis.

Malin Hurtig från Nora fanns på plats i Malmö där den stora travbanan Jägersro skulle köra V75-tävlingar med sin årliga Derbyfinal som huvudnummer, även om hon inte hade en tävlande häst till Derbyt så fick hon chansen att delta på V75 då stallets nyaste tillskott StrangerInTheNight var med för ett deltagande i ett försökslopp till Diamantstoet, stonas egen V75-klass.

Med spår ett på sin volt så blåste StrangerInTheNight med kusken Magnus A Djuse till ledningen, väl där fick duon bestämma tempot under loppet och när slutsvängen närmade sig började konkurrenterna att trycka upp tempot på utsidan, värsta hotet för segern fanns dock på utsidan i form av loppets favorit Valetta med stjärnkusken Björn Goop.

På upploppet drog duon undan från sina deltagande konkurrenter och även om den utvändiga favoriten gjorde ett starkt lopp så kunde hon inte ta sig förbi vilket säkrade Fornabodas första V75-seger sedan 2017.

– Det här var såklart jätteroligt, hon fick ett bra lopp och från sidan tyckte jag att det såg relativt enkelt ut i ledningen fram till upploppet där jag mest såg att de passerade mållinjen i bredd, säjer Malin Hurtig som berättar att det blev en stressig inledning av loppet:

– Ett ekipage hade tappat ett av sina boots precis när hästarna hade placerat sig i volten vilket gjorde att de blev tvungen att skjuta på starten, då började jag bli mer nervös då hästen är lite nervig och stökig när det kommer till tävling så jag blev tvungen att springa över och se till så inte hästen stressade upp sig för mycket.

Söndagens seger var värd 110 000:- och vinnarhästen StrangerInTheNight är nu klar för Diamantstoets final som körs på Solvalla den 26:e september med den dubbla prissumman i första pris.

– Inget är helt bestämt och vi får se hur vi gör, då hon bara är fyra år så har vi pratat om att delta i Breeders Crown-uttagningarna som går tio dagar efter Diamantsto-finalen (6:e oktober), vi ska kolla upp henne först och se hur hon har tagit loppet därefter tar vi ett beslut, förhoppningsvis hinner vi med båda loppen men det avgör hon själv, säjer Malin som trots en 4-åring i stallet inte anmälde till Derbyt.

– Det hade vi aldrig några planer på då det nog skulle bli för tufft, samtidigt tycker jag inte att jag skulle passa i en gul kavaj, rosa ska det vara, skrattar Malin.

Stallet inledde sin dag med ett tidigare deltagande på V75 där 5-åriga Au Gratin deltog men fick för långt fram när prispengarna skulle delas ut.

– Han blev nog lite uppanmäld men vi tänkte att vi kunde ta med honom när vi ändå skulle dit, han fick för många att ta sig förbi på upploppet men gjorde det bra och vi får sikta på nya lopp, vi är nöjda med båda hästarna, avslutar Malin Hurtig.

Vinnartiden landade på 13,6 på kort distans med voltstart.
Vinnarodds från banan: 4,28

Fakta om StrangerInTheNight
Fader: Ready Cash
Moder: Trophy Stand
Morfar: Garland Lobell
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
Ägare: L.G.J. Invest i Örebro AB
Skötare: Malin & Sigrid Hurtig

Publicerad 6 september 2020 klockan 20:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
27 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

24 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han ...
19 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-03-02 23:20