I slutet av maj fick 33-åriga Malin Hurtig in en ny häst till sitt travstall som finns i Nora, den 4-åriga hästen StrangerInTheNight hann göra fem starter för sin nya tränare innan de skulle packa ihop transporten för att ta sig över 40 mil söderut där ett deltagande i travets elitserie V75 väntade, något som slutade på absolut bästa vis.
Malin Hurtig från Nora fanns på plats i Malmö där den stora travbanan Jägersro skulle köra V75-tävlingar med sin årliga Derbyfinal som huvudnummer, även om hon inte hade en tävlande häst till Derbyt så fick hon chansen att delta på V75 då stallets nyaste tillskott StrangerInTheNight var med för ett deltagande i ett försökslopp till Diamantstoet, stonas egen V75-klass.
Med spår ett på sin volt så blåste StrangerInTheNight med kusken Magnus A Djuse till ledningen, väl där fick duon bestämma tempot under loppet och när slutsvängen närmade sig började konkurrenterna att trycka upp tempot på utsidan, värsta hotet för segern fanns dock på utsidan i form av loppets favorit Valetta med stjärnkusken Björn Goop.
På upploppet drog duon undan från sina deltagande konkurrenter och även om den utvändiga favoriten gjorde ett starkt lopp så kunde hon inte ta sig förbi vilket säkrade Fornabodas första V75-seger sedan 2017.
– Det här var såklart jätteroligt, hon fick ett bra lopp och från sidan tyckte jag att det såg relativt enkelt ut i ledningen fram till upploppet där jag mest såg att de passerade mållinjen i bredd, säjer Malin Hurtig som berättar att det blev en stressig inledning av loppet:
– Ett ekipage hade tappat ett av sina boots precis när hästarna hade placerat sig i volten vilket gjorde att de blev tvungen att skjuta på starten, då började jag bli mer nervös då hästen är lite nervig och stökig när det kommer till tävling så jag blev tvungen att springa över och se till så inte hästen stressade upp sig för mycket.
Söndagens seger var värd 110 000:- och vinnarhästen StrangerInTheNight är nu klar för Diamantstoets final som körs på Solvalla den 26:e september med den dubbla prissumman i första pris.
– Inget är helt bestämt och vi får se hur vi gör, då hon bara är fyra år så har vi pratat om att delta i Breeders Crown-uttagningarna som går tio dagar efter Diamantsto-finalen (6:e oktober), vi ska kolla upp henne först och se hur hon har tagit loppet därefter tar vi ett beslut, förhoppningsvis hinner vi med båda loppen men det avgör hon själv, säjer Malin som trots en 4-åring i stallet inte anmälde till Derbyt.
– Det hade vi aldrig några planer på då det nog skulle bli för tufft, samtidigt tycker jag inte att jag skulle passa i en gul kavaj, rosa ska det vara, skrattar Malin.
Stallet inledde sin dag med ett tidigare deltagande på V75 där 5-åriga Au Gratin deltog men fick för långt fram när prispengarna skulle delas ut.
– Han blev nog lite uppanmäld men vi tänkte att vi kunde ta med honom när vi ändå skulle dit, han fick för många att ta sig förbi på upploppet men gjorde det bra och vi får sikta på nya lopp, vi är nöjda med båda hästarna, avslutar Malin Hurtig.
Vinnartiden landade på 13,6 på kort distans med voltstart.
Vinnarodds från banan: 4,28
Fakta om StrangerInTheNight
Fader: Ready Cash
Moder: Trophy Stand
Morfar: Garland Lobell
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
Ägare: L.G.J. Invest i Örebro AB
Skötare: Malin & Sigrid Hurtig
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.