Kretsen kring V75-vinnaren StrangerInTheNight, från vänster: Sigrid Hurtig (skötare), Malin Hurtig (tränare) & Lars-Göran Jönsson (ägare) Foto: Örebrotravet

V75-seger till Stall Hurtig

I slutet av maj fick 33-åriga Malin Hurtig in en ny häst till sitt travstall som finns i Nora, den 4-åriga hästen StrangerInTheNight hann göra fem starter för sin nya tränare innan de skulle packa ihop transporten för att ta sig över 40 mil söderut där ett deltagande i travets elitserie V75 väntade, något som slutade på absolut bästa vis.

Malin Hurtig från Nora fanns på plats i Malmö där den stora travbanan Jägersro skulle köra V75-tävlingar med sin årliga Derbyfinal som huvudnummer, även om hon inte hade en tävlande häst till Derbyt så fick hon chansen att delta på V75 då stallets nyaste tillskott StrangerInTheNight var med för ett deltagande i ett försökslopp till Diamantstoet, stonas egen V75-klass.

Med spår ett på sin volt så blåste StrangerInTheNight med kusken Magnus A Djuse till ledningen, väl där fick duon bestämma tempot under loppet och när slutsvängen närmade sig började konkurrenterna att trycka upp tempot på utsidan, värsta hotet för segern fanns dock på utsidan i form av loppets favorit Valetta med stjärnkusken Björn Goop.

På upploppet drog duon undan från sina deltagande konkurrenter och även om den utvändiga favoriten gjorde ett starkt lopp så kunde hon inte ta sig förbi vilket säkrade Fornabodas första V75-seger sedan 2017.

– Det här var såklart jätteroligt, hon fick ett bra lopp och från sidan tyckte jag att det såg relativt enkelt ut i ledningen fram till upploppet där jag mest såg att de passerade mållinjen i bredd, säjer Malin Hurtig som berättar att det blev en stressig inledning av loppet:

– Ett ekipage hade tappat ett av sina boots precis när hästarna hade placerat sig i volten vilket gjorde att de blev tvungen att skjuta på starten, då började jag bli mer nervös då hästen är lite nervig och stökig när det kommer till tävling så jag blev tvungen att springa över och se till så inte hästen stressade upp sig för mycket.

Söndagens seger var värd 110 000:- och vinnarhästen StrangerInTheNight är nu klar för Diamantstoets final som körs på Solvalla den 26:e september med den dubbla prissumman i första pris.

– Inget är helt bestämt och vi får se hur vi gör, då hon bara är fyra år så har vi pratat om att delta i Breeders Crown-uttagningarna som går tio dagar efter Diamantsto-finalen (6:e oktober), vi ska kolla upp henne först och se hur hon har tagit loppet därefter tar vi ett beslut, förhoppningsvis hinner vi med båda loppen men det avgör hon själv, säjer Malin som trots en 4-åring i stallet inte anmälde till Derbyt.

– Det hade vi aldrig några planer på då det nog skulle bli för tufft, samtidigt tycker jag inte att jag skulle passa i en gul kavaj, rosa ska det vara, skrattar Malin.

Stallet inledde sin dag med ett tidigare deltagande på V75 där 5-åriga Au Gratin deltog men fick för långt fram när prispengarna skulle delas ut.

– Han blev nog lite uppanmäld men vi tänkte att vi kunde ta med honom när vi ändå skulle dit, han fick för många att ta sig förbi på upploppet men gjorde det bra och vi får sikta på nya lopp, vi är nöjda med båda hästarna, avslutar Malin Hurtig.

Vinnartiden landade på 13,6 på kort distans med voltstart.
Vinnarodds från banan: 4,28

Fakta om StrangerInTheNight
Fader: Ready Cash
Moder: Trophy Stand
Morfar: Garland Lobell
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
Ägare: L.G.J. Invest i Örebro AB
Skötare: Malin & Sigrid Hurtig

Publicerad 6 september 2020 klockan 20:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.

5 februari 2026 klockan 13:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-02-06 15:14