I slutet av maj fick 33-åriga Malin Hurtig in en ny häst till sitt travstall som finns i Nora, den 4-åriga hästen StrangerInTheNight hann göra fem starter för sin nya tränare innan de skulle packa ihop transporten för att ta sig över 40 mil söderut där ett deltagande i travets elitserie V75 väntade, något som slutade på absolut bästa vis.
Malin Hurtig från Nora fanns på plats i Malmö där den stora travbanan Jägersro skulle köra V75-tävlingar med sin årliga Derbyfinal som huvudnummer, även om hon inte hade en tävlande häst till Derbyt så fick hon chansen att delta på V75 då stallets nyaste tillskott StrangerInTheNight var med för ett deltagande i ett försökslopp till Diamantstoet, stonas egen V75-klass.
Med spår ett på sin volt så blåste StrangerInTheNight med kusken Magnus A Djuse till ledningen, väl där fick duon bestämma tempot under loppet och när slutsvängen närmade sig började konkurrenterna att trycka upp tempot på utsidan, värsta hotet för segern fanns dock på utsidan i form av loppets favorit Valetta med stjärnkusken Björn Goop.
På upploppet drog duon undan från sina deltagande konkurrenter och även om den utvändiga favoriten gjorde ett starkt lopp så kunde hon inte ta sig förbi vilket säkrade Fornabodas första V75-seger sedan 2017.
– Det här var såklart jätteroligt, hon fick ett bra lopp och från sidan tyckte jag att det såg relativt enkelt ut i ledningen fram till upploppet där jag mest såg att de passerade mållinjen i bredd, säjer Malin Hurtig som berättar att det blev en stressig inledning av loppet:
– Ett ekipage hade tappat ett av sina boots precis när hästarna hade placerat sig i volten vilket gjorde att de blev tvungen att skjuta på starten, då började jag bli mer nervös då hästen är lite nervig och stökig när det kommer till tävling så jag blev tvungen att springa över och se till så inte hästen stressade upp sig för mycket.
Söndagens seger var värd 110 000:- och vinnarhästen StrangerInTheNight är nu klar för Diamantstoets final som körs på Solvalla den 26:e september med den dubbla prissumman i första pris.
– Inget är helt bestämt och vi får se hur vi gör, då hon bara är fyra år så har vi pratat om att delta i Breeders Crown-uttagningarna som går tio dagar efter Diamantsto-finalen (6:e oktober), vi ska kolla upp henne först och se hur hon har tagit loppet därefter tar vi ett beslut, förhoppningsvis hinner vi med båda loppen men det avgör hon själv, säjer Malin som trots en 4-åring i stallet inte anmälde till Derbyt.
– Det hade vi aldrig några planer på då det nog skulle bli för tufft, samtidigt tycker jag inte att jag skulle passa i en gul kavaj, rosa ska det vara, skrattar Malin.
Stallet inledde sin dag med ett tidigare deltagande på V75 där 5-åriga Au Gratin deltog men fick för långt fram när prispengarna skulle delas ut.
– Han blev nog lite uppanmäld men vi tänkte att vi kunde ta med honom när vi ändå skulle dit, han fick för många att ta sig förbi på upploppet men gjorde det bra och vi får sikta på nya lopp, vi är nöjda med båda hästarna, avslutar Malin Hurtig.
Vinnartiden landade på 13,6 på kort distans med voltstart.
Vinnarodds från banan: 4,28
Fakta om StrangerInTheNight
Fader: Ready Cash
Moder: Trophy Stand
Morfar: Garland Lobell
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
Ägare: L.G.J. Invest i Örebro AB
Skötare: Malin & Sigrid Hurtig
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.