INSÄNDARE/DEBATT: Den nya M och SD-ledda majoriteten har ingen egen politik. De styr med vår budget. De ägnade hösten åt att fördela posterna men pratade uppenbarligen inte om vad de vill åstadkomma i sin nya maktposition. Kommuninvånarna behöver få veta. Det har gått fyra månader sedan valet.
Så, vad ska vi opponera på? Budgeten? Nae, vi tycker den är bra. Vi jobbade fram den själva och har lagt mycket pengar på förebyggande arbete. De hade föreslagit en annan budget med mindre satsningar. Men de tycks vara nöjda med vår budget istället.
Vi har förstärkt äldreomsorgen, tagit fram Resursjobb som får fler i arbete med färre i behov av försörjningsstöd, som följd. Ett av våra sista beslut var förstärkning av kompetensen inom äldreomsorgen med s.k. Språk- och kompetensombud. Det sa nya majoriteten nej till. Kommer de ta bort det när äldreomsorgen växer och hela Sverige skriker efter personal?
Vi har fart på industriutvecklingen och lagt mer pengar på att utveckla bygg- och plan verksamheten. En ny skola är invigd. Fem utvecklingspunkter har i samverkan med civilsamhället etablerats på landsbygden för att öka servicen i hela kommunen. Vi lägger mer på biblioteksverksamheten igen. Villatomter i Lindesberg går snart ut till försäljning och vi har tagit fram detaljplaner för bostäder i Frövi… Nej just det, trots att de varit med under hela processen, i LIBO, i samhällsbyggnadsnämnden och i Kommunstyrelsen, bromsar de detaljplanen på Sjövallen! Snart ska det odlas tomater i närheten. De säger nej när det behövs bostäder och fördröjer därmed en process som pågått länge, där de själva varit mycket delaktiga. Men vad vill de då?
Vad ska vi opponera på? De presenterar sin politiska vilja snart, hoppas vi. Vi har som sagt väntat fyra månader nu.
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S)
Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör