INSÄNDARE/DEBATT: Den nya M och SD-ledda majoriteten har ingen egen politik. De styr med vår budget. De ägnade hösten åt att fördela posterna men pratade uppenbarligen inte om vad de vill åstadkomma i sin nya maktposition. Kommuninvånarna behöver få veta. Det har gått fyra månader sedan valet.
Så, vad ska vi opponera på? Budgeten? Nae, vi tycker den är bra. Vi jobbade fram den själva och har lagt mycket pengar på förebyggande arbete. De hade föreslagit en annan budget med mindre satsningar. Men de tycks vara nöjda med vår budget istället.
Vi har förstärkt äldreomsorgen, tagit fram Resursjobb som får fler i arbete med färre i behov av försörjningsstöd, som följd. Ett av våra sista beslut var förstärkning av kompetensen inom äldreomsorgen med s.k. Språk- och kompetensombud. Det sa nya majoriteten nej till. Kommer de ta bort det när äldreomsorgen växer och hela Sverige skriker efter personal?
Vi har fart på industriutvecklingen och lagt mer pengar på att utveckla bygg- och plan verksamheten. En ny skola är invigd. Fem utvecklingspunkter har i samverkan med civilsamhället etablerats på landsbygden för att öka servicen i hela kommunen. Vi lägger mer på biblioteksverksamheten igen. Villatomter i Lindesberg går snart ut till försäljning och vi har tagit fram detaljplaner för bostäder i Frövi… Nej just det, trots att de varit med under hela processen, i LIBO, i samhällsbyggnadsnämnden och i Kommunstyrelsen, bromsar de detaljplanen på Sjövallen! Snart ska det odlas tomater i närheten. De säger nej när det behövs bostäder och fördröjer därmed en process som pågått länge, där de själva varit mycket delaktiga. Men vad vill de då?
Vad ska vi opponera på? De presenterar sin politiska vilja snart, hoppas vi. Vi har som sagt väntat fyra månader nu.
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S)
Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.