INSÄNDARE/DEBATT: Den nya M och SD-ledda majoriteten har ingen egen politik. De styr med vår budget. De ägnade hösten åt att fördela posterna men pratade uppenbarligen inte om vad de vill åstadkomma i sin nya maktposition. Kommuninvånarna behöver få veta. Det har gått fyra månader sedan valet.
Så, vad ska vi opponera på? Budgeten? Nae, vi tycker den är bra. Vi jobbade fram den själva och har lagt mycket pengar på förebyggande arbete. De hade föreslagit en annan budget med mindre satsningar. Men de tycks vara nöjda med vår budget istället.
Vi har förstärkt äldreomsorgen, tagit fram Resursjobb som får fler i arbete med färre i behov av försörjningsstöd, som följd. Ett av våra sista beslut var förstärkning av kompetensen inom äldreomsorgen med s.k. Språk- och kompetensombud. Det sa nya majoriteten nej till. Kommer de ta bort det när äldreomsorgen växer och hela Sverige skriker efter personal?
Vi har fart på industriutvecklingen och lagt mer pengar på att utveckla bygg- och plan verksamheten. En ny skola är invigd. Fem utvecklingspunkter har i samverkan med civilsamhället etablerats på landsbygden för att öka servicen i hela kommunen. Vi lägger mer på biblioteksverksamheten igen. Villatomter i Lindesberg går snart ut till försäljning och vi har tagit fram detaljplaner för bostäder i Frövi… Nej just det, trots att de varit med under hela processen, i LIBO, i samhällsbyggnadsnämnden och i Kommunstyrelsen, bromsar de detaljplanen på Sjövallen! Snart ska det odlas tomater i närheten. De säger nej när det behövs bostäder och fördröjer därmed en process som pågått länge, där de själva varit mycket delaktiga. Men vad vill de då?
Vad ska vi opponera på? De presenterar sin politiska vilja snart, hoppas vi. Vi har som sagt väntat fyra månader nu.
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S)
Magnus Storm, Oppositionsråd (C)
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.