Enligt sparförslaget framtaget av ledningsgruppen måste Lindesbergs kommun spara 42,5 miljoner kronor – minst. Detta för att komma ikapp. Att det inte blir helt enkelt är konstaterat och verksamheterna får titta djupt i fickorna för att se om några slantar där finns. Tidigare har ekonomin plåstrats om av andra kommuner för att vi ska hålla god min. Men skrapar man djupare under ytan ser man fakta. Bokslutet 2000 var ett trendbrott enligt sittande styre. Det dåvarande, och samma år avgående, kommunalrådet Bengt Björnemalm basunerad ut att kommunen brutit en 12-årig trend med bakslag och miljonförluster. Vid närmare granskning visade det sig att enbart ökade skatteintäkter från andra ”välmående” rika kommuner var de som räddade skinnet på Lindesbergs kommun. Utan det extra bidrag som kommunen tilldelades hade året istället gått med miljonförlust. Nu har ledningsgruppen äntligen slitit av sig silkesvantarna och går lös med räfsa i den snåriga rabatt med kostsamma verksamheter och andra merkostnadsmål som där finns. Det ska sparas rejält – men var och hur? Ett frågetecken som troligtvis inte får ”sträcka på ryggen” förrän om någon eller några veckors tid.
Hur tycker du kommunen ska spara? Vi vill ha era förslag, tankar och funderingar på kommunens verksamheter och hur det kan sparas på dessa. Allt är av intresse. Självklart kan ni ”prata” anonymt. Skicka ert sparförslag till oss på följande kontaktlänk: klicka här>>
Uppdatering kl 16:42
LindeNytts läsare har redan visat stort intresse för ovanstående. Fortsätt gärna att ge er syn på kommunens kostnader samt hur det går att spara in på ”onödiga” utgifter. Hittills har förslag rörande t ex: Politikers arvoden, tjänstemäns användning av mobiltelefoner, byråkrati, biblioteket, Folkets Hus, administration och chefslöner varit sådant läsarna berört. Till och med den kommunala almanackan sitter på pottkanten. Vid skrivandets stund har drygt 20 seriösa och mycket bra förslag och funderingar inkommit, men vi håller portarna öppna hela kvällen samt morgondagen för att fler ska ha chansen att säga sitt. Fler förslag önskas alltså. Tack till alla er som hittills tagit er tid att svara på vår fråga.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.