Enligt sparförslaget framtaget av ledningsgruppen måste Lindesbergs kommun spara 42,5 miljoner kronor – minst. Detta för att komma ikapp. Att det inte blir helt enkelt är konstaterat och verksamheterna får titta djupt i fickorna för att se om några slantar där finns. Tidigare har ekonomin plåstrats om av andra kommuner för att vi ska hålla god min. Men skrapar man djupare under ytan ser man fakta. Bokslutet 2000 var ett trendbrott enligt sittande styre. Det dåvarande, och samma år avgående, kommunalrådet Bengt Björnemalm basunerad ut att kommunen brutit en 12-årig trend med bakslag och miljonförluster. Vid närmare granskning visade det sig att enbart ökade skatteintäkter från andra ”välmående” rika kommuner var de som räddade skinnet på Lindesbergs kommun. Utan det extra bidrag som kommunen tilldelades hade året istället gått med miljonförlust. Nu har ledningsgruppen äntligen slitit av sig silkesvantarna och går lös med räfsa i den snåriga rabatt med kostsamma verksamheter och andra merkostnadsmål som där finns. Det ska sparas rejält – men var och hur? Ett frågetecken som troligtvis inte får ”sträcka på ryggen” förrän om någon eller några veckors tid.
Hur tycker du kommunen ska spara? Vi vill ha era förslag, tankar och funderingar på kommunens verksamheter och hur det kan sparas på dessa. Allt är av intresse. Självklart kan ni ”prata” anonymt. Skicka ert sparförslag till oss på följande kontaktlänk: klicka här>>
Uppdatering kl 16:42
LindeNytts läsare har redan visat stort intresse för ovanstående. Fortsätt gärna att ge er syn på kommunens kostnader samt hur det går att spara in på ”onödiga” utgifter. Hittills har förslag rörande t ex: Politikers arvoden, tjänstemäns användning av mobiltelefoner, byråkrati, biblioteket, Folkets Hus, administration och chefslöner varit sådant läsarna berört. Till och med den kommunala almanackan sitter på pottkanten. Vid skrivandets stund har drygt 20 seriösa och mycket bra förslag och funderingar inkommit, men vi håller portarna öppna hela kvällen samt morgondagen för att fler ska ha chansen att säga sitt. Fler förslag önskas alltså. Tack till alla er som hittills tagit er tid att svara på vår fråga.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.