Enligt sparförslaget framtaget av ledningsgruppen måste Lindesbergs kommun spara 42,5 miljoner kronor – minst. Detta för att komma ikapp. Att det inte blir helt enkelt är konstaterat och verksamheterna får titta djupt i fickorna för att se om några slantar där finns. Tidigare har ekonomin plåstrats om av andra kommuner för att vi ska hålla god min. Men skrapar man djupare under ytan ser man fakta. Bokslutet 2000 var ett trendbrott enligt sittande styre. Det dåvarande, och samma år avgående, kommunalrådet Bengt Björnemalm basunerad ut att kommunen brutit en 12-årig trend med bakslag och miljonförluster. Vid närmare granskning visade det sig att enbart ökade skatteintäkter från andra ”välmående” rika kommuner var de som räddade skinnet på Lindesbergs kommun. Utan det extra bidrag som kommunen tilldelades hade året istället gått med miljonförlust. Nu har ledningsgruppen äntligen slitit av sig silkesvantarna och går lös med räfsa i den snåriga rabatt med kostsamma verksamheter och andra merkostnadsmål som där finns. Det ska sparas rejält – men var och hur? Ett frågetecken som troligtvis inte får ”sträcka på ryggen” förrän om någon eller några veckors tid.
Hur tycker du kommunen ska spara? Vi vill ha era förslag, tankar och funderingar på kommunens verksamheter och hur det kan sparas på dessa. Allt är av intresse. Självklart kan ni ”prata” anonymt. Skicka ert sparförslag till oss på följande kontaktlänk: klicka här>>
Uppdatering kl 16:42
LindeNytts läsare har redan visat stort intresse för ovanstående. Fortsätt gärna att ge er syn på kommunens kostnader samt hur det går att spara in på ”onödiga” utgifter. Hittills har förslag rörande t ex: Politikers arvoden, tjänstemäns användning av mobiltelefoner, byråkrati, biblioteket, Folkets Hus, administration och chefslöner varit sådant läsarna berört. Till och med den kommunala almanackan sitter på pottkanten. Vid skrivandets stund har drygt 20 seriösa och mycket bra förslag och funderingar inkommit, men vi håller portarna öppna hela kvällen samt morgondagen för att fler ska ha chansen att säga sitt. Fler förslag önskas alltså. Tack till alla er som hittills tagit er tid att svara på vår fråga.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.