Enligt sparförslaget framtaget av ledningsgruppen måste Lindesbergs kommun spara 42,5 miljoner kronor – minst. Detta för att komma ikapp. Att det inte blir helt enkelt är konstaterat och verksamheterna får titta djupt i fickorna för att se om några slantar där finns. Tidigare har ekonomin plåstrats om av andra kommuner för att vi ska hålla god min. Men skrapar man djupare under ytan ser man fakta. Bokslutet 2000 var ett trendbrott enligt sittande styre. Det dåvarande, och samma år avgående, kommunalrådet Bengt Björnemalm basunerad ut att kommunen brutit en 12-årig trend med bakslag och miljonförluster. Vid närmare granskning visade det sig att enbart ökade skatteintäkter från andra ”välmående” rika kommuner var de som räddade skinnet på Lindesbergs kommun. Utan det extra bidrag som kommunen tilldelades hade året istället gått med miljonförlust. Nu har ledningsgruppen äntligen slitit av sig silkesvantarna och går lös med räfsa i den snåriga rabatt med kostsamma verksamheter och andra merkostnadsmål som där finns. Det ska sparas rejält – men var och hur? Ett frågetecken som troligtvis inte får ”sträcka på ryggen” förrän om någon eller några veckors tid.
Hur tycker du kommunen ska spara? Vi vill ha era förslag, tankar och funderingar på kommunens verksamheter och hur det kan sparas på dessa. Allt är av intresse. Självklart kan ni ”prata” anonymt. Skicka ert sparförslag till oss på följande kontaktlänk: klicka här>>
Uppdatering kl 16:42
LindeNytts läsare har redan visat stort intresse för ovanstående. Fortsätt gärna att ge er syn på kommunens kostnader samt hur det går att spara in på ”onödiga” utgifter. Hittills har förslag rörande t ex: Politikers arvoden, tjänstemäns användning av mobiltelefoner, byråkrati, biblioteket, Folkets Hus, administration och chefslöner varit sådant läsarna berört. Till och med den kommunala almanackan sitter på pottkanten. Vid skrivandets stund har drygt 20 seriösa och mycket bra förslag och funderingar inkommit, men vi håller portarna öppna hela kvällen samt morgondagen för att fler ska ha chansen att säga sitt. Fler förslag önskas alltså. Tack till alla er som hittills tagit er tid att svara på vår fråga.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.