Enligt sparförslaget framtaget av ledningsgruppen måste Lindesbergs kommun spara 42,5 miljoner kronor – minst. Detta för att komma ikapp. Att det inte blir helt enkelt är konstaterat och verksamheterna får titta djupt i fickorna för att se om några slantar där finns. Tidigare har ekonomin plåstrats om av andra kommuner för att vi ska hålla god min. Men skrapar man djupare under ytan ser man fakta. Bokslutet 2000 var ett trendbrott enligt sittande styre. Det dåvarande, och samma år avgående, kommunalrådet Bengt Björnemalm basunerad ut att kommunen brutit en 12-årig trend med bakslag och miljonförluster. Vid närmare granskning visade det sig att enbart ökade skatteintäkter från andra ”välmående” rika kommuner var de som räddade skinnet på Lindesbergs kommun. Utan det extra bidrag som kommunen tilldelades hade året istället gått med miljonförlust. Nu har ledningsgruppen äntligen slitit av sig silkesvantarna och går lös med räfsa i den snåriga rabatt med kostsamma verksamheter och andra merkostnadsmål som där finns. Det ska sparas rejält – men var och hur? Ett frågetecken som troligtvis inte får ”sträcka på ryggen” förrän om någon eller några veckors tid.
Hur tycker du kommunen ska spara? Vi vill ha era förslag, tankar och funderingar på kommunens verksamheter och hur det kan sparas på dessa. Allt är av intresse. Självklart kan ni ”prata” anonymt. Skicka ert sparförslag till oss på följande kontaktlänk: klicka här>>
Uppdatering kl 16:42
LindeNytts läsare har redan visat stort intresse för ovanstående. Fortsätt gärna att ge er syn på kommunens kostnader samt hur det går att spara in på ”onödiga” utgifter. Hittills har förslag rörande t ex: Politikers arvoden, tjänstemäns användning av mobiltelefoner, byråkrati, biblioteket, Folkets Hus, administration och chefslöner varit sådant läsarna berört. Till och med den kommunala almanackan sitter på pottkanten. Vid skrivandets stund har drygt 20 seriösa och mycket bra förslag och funderingar inkommit, men vi håller portarna öppna hela kvällen samt morgondagen för att fler ska ha chansen att säga sitt. Fler förslag önskas alltså. Tack till alla er som hittills tagit er tid att svara på vår fråga.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.