INSÄNDARE/DEBATT: Regionens ledning har en plan. Sjukvården måste spara pengar. Det ska göras i den norra delen av Region Örebro län. Kirurgakuten vid lasarettet i Lindesberg ska läggas ner. Specialistmottagningarna vid Lindesbergs lasarett ska avskaffas. Den psykiatrisk vårdavdelningen som nu är stängd ska inte öppnas.
Sammanlagt 20 000 av de läkarbesök som nu görs vid lasarettet varje år ska i fortsättningen styras till Örebro eller Karlskoga. En viss del av regionens planerade operationsverksamhet som nu göres i Karlskoga eller Örebro ska flytta till Lindesberg.
Ledningen försöker övertyga oss om att den internmedicinska vården i länet ska gynnas genom att vår klinik ska fokusera på utbildning och forskning. Men det går ju inte att utbilda AT-läkare eller motsvarande om vi inte har någon jourverksamhet i kirurgi. Synd eftersom vi varit högt rankat i Sverige. Vad det ska forskas på vet vi inte.
De 20 000 läkarbesöken kommer att vålla bekymmer. Hur ska transporterna ske? För företagen innebär det att en anställds läkarbesök som i dag kan klaras av på några timmar i fortsättningen kan ta en hel dag. Frånvaro från arbetsplatsen kostar. Vem betalar resan. Många i befolkningen är gamla. Hur kan vi halvera bilåkandet till 2030 vilket en statlig utredning har föreslagit? Regionens förslag kräver fler transporter i privata bilar, taxibilar och ambulanser.
Vi har tillsammans med pensionärsorganisationerna, företagen och några anställda försökt klarlägga konsekvenserna av ledningens plan. Om vi ser till personalen så har det redan uppstått en stor otrygghet. En del säger upp sig. En del kanske får finna sig i att åka till Örebro för att arbeta där. En del får sluta. De som blir kvar kommer att sakna sina arbetskamrater. Om förslaget genomförs kommer det att få stora konsekvenser för hela samhället. Lasarettet är en stor arbetsplats vars tjänster väl kompletterar det industrin erbjuder. Utbudet av butiker kommer att minska. Befolkningen även i övriga orter i Bergslagen minskar. Vi kommer att se ett förfall.
Det mest anmärkningsvärda i det som händer är att kommunpolitikerna i norr, med några få undantag, inte gör ett dugg för att rädda personalen, lasarettet och samhället. Är de nedtryckta av kamraterna inom regionens politik? Är de bländade av den privata vården i Örebro? Är de bara lata?
De politiker som styr under denna valperiod kommer att bli ihågkomna som de som körde Bergslagen i botten genom att strunta i medborgarna och samhällets bevarande och utveckling. Vi medborgare vill leva vidare med ett blomstrande samhälle.
Lindesberg 2023-11-01
Ingemar Engstrand och Peter Jilke
Båda läkare med ett långt förflutet vid Lasarettet I Lindesberg
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.