Trots att tjälen fortfarande ligger förhållandevis djupt, har NCC påbörjat arbetet med Kristinavägen nu. Det är justeringarna av parkeringsfickorna man börjat arbeta med, vilket egentligen skulle avsluta hela entreprenaden i höst.
I väntan på det stora arbetet med ombyggnadskvarteren mellan korsningarna Skolgatan-Prästgatan, har NCC nu börjat med justeringarna av de tidigare klara kvarteren. Totalt skall ett 15-tal parkeringsfickor justeras enligt den ”mjukare” modellen som arbetades fram i fjol. De höga rundlarna (tuttarna) som finns i parkeringsfickorna skall sänkas ner i ytterkant, vilket gör det lättare – och skonsammare – att parkera bilen.
Det omkastade arbetsschemat innebär en viss lättnad för köpmännen i centrala Lindesberg.
-De påverkas ju så väldigt mycket av det här, så det är klart man vill göra vad man kan för att underlätta, förklarar arbetsledare Lars Hildingsson, NCC.
Eftersom tjälen fortfarande ligger djup i marken, är det endast ytarbeten som kan göras nu ändå. Därför passade det ypperligt att vända på schemat, menar Hildingsson.
-Ja, det finns ingen anledning att bara gå och vänta på byggstarten vid månadsskiftet april/maj, då vi preliminärt påbörjar ombyggnadskvarteren. Nu blir allt färdigt cirka en månad tidigare i höst än vad det tidigare var sagt, påpekar han.
Så här långt har man hunnit med en rundel och har en bit kvar upp till korsningen Norrtullsgatan. Men detta arbete har sina fina stunder som gör arbetet roligare, till skillnad från det stora arbetet som väntar i vår.
-Det är faktiskt många som stannar till och säger att det blir riktigt bra när vi sänker kantstenen, säger Hildingsson.
Tidigare fick man nämligen mest höra raka motsatsen från de som stannade till och slängde iväg några kommentarer.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.