Trots att tjälen fortfarande ligger förhållandevis djupt, har NCC påbörjat arbetet med Kristinavägen nu. Det är justeringarna av parkeringsfickorna man börjat arbeta med, vilket egentligen skulle avsluta hela entreprenaden i höst.
I väntan på det stora arbetet med ombyggnadskvarteren mellan korsningarna Skolgatan-Prästgatan, har NCC nu börjat med justeringarna av de tidigare klara kvarteren. Totalt skall ett 15-tal parkeringsfickor justeras enligt den ”mjukare” modellen som arbetades fram i fjol. De höga rundlarna (tuttarna) som finns i parkeringsfickorna skall sänkas ner i ytterkant, vilket gör det lättare – och skonsammare – att parkera bilen.
Det omkastade arbetsschemat innebär en viss lättnad för köpmännen i centrala Lindesberg.
-De påverkas ju så väldigt mycket av det här, så det är klart man vill göra vad man kan för att underlätta, förklarar arbetsledare Lars Hildingsson, NCC.
Eftersom tjälen fortfarande ligger djup i marken, är det endast ytarbeten som kan göras nu ändå. Därför passade det ypperligt att vända på schemat, menar Hildingsson.
-Ja, det finns ingen anledning att bara gå och vänta på byggstarten vid månadsskiftet april/maj, då vi preliminärt påbörjar ombyggnadskvarteren. Nu blir allt färdigt cirka en månad tidigare i höst än vad det tidigare var sagt, påpekar han.
Så här långt har man hunnit med en rundel och har en bit kvar upp till korsningen Norrtullsgatan. Men detta arbete har sina fina stunder som gör arbetet roligare, till skillnad från det stora arbetet som väntar i vår.
-Det är faktiskt många som stannar till och säger att det blir riktigt bra när vi sänker kantstenen, säger Hildingsson.
Tidigare fick man nämligen mest höra raka motsatsen från de som stannade till och slängde iväg några kommentarer.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.