UPPDATERAD. Flera MC-stölder har inträffat i norra kommundelen på kort tid. Natten till tisdag stals, som vi tidigare rapporterat, ett sexhjuligt terrängfordon från brandstationen i Guldsmedshyttan. Natten till onsdag stals en motorcykel från en privatperson bosatt i Storå och ytterligare en MC-ägare i Vasselhyttan har drabbats samma natt.
I fallet Storå vaknade ägaren av oljud utanför bostaden vid fyratiden i natt.
– När hon går upp och tittar ut, upptäcker hon att hennes motorcykel är borta, berättar Stefan Dangardt vid polisen.
Stölden inträffade på adressen Parkvägen i Storå. Den stulna motorcykeln är en Yamaha XJ 600, årsmodell -98. Reg.nr. HCK 788. Fordonet är efterlyst.
Ungefär två timmar tidigare blev en annan MC-ägare väckt av ett ljud – men somnade om för att vid lunchtid idag inse att ljudet troligtvis kom från ett tjuvbesök på tomten. En fyrhjulig motorcykel saknas och är nu efterlyst. Fyrhjulingen är av märket Suzuki med reg.nr. FWO 992 och är röd till färgen.
Om det finns något samband mellan MC-stölderna är i nuläget oklart.
– Det är ju inte otänkbart att det är en brottsaktiv person i området, som ligger bakom stölderna. Men det kan ju också lika gärna vara någon eller några som är kringresande och inte alls har anknytning till området, påpekar Stefan Dangardt.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.