UPPDATERAD. Flera MC-stölder har inträffat i norra kommundelen på kort tid. Natten till tisdag stals, som vi tidigare rapporterat, ett sexhjuligt terrängfordon från brandstationen i Guldsmedshyttan. Natten till onsdag stals en motorcykel från en privatperson bosatt i Storå och ytterligare en MC-ägare i Vasselhyttan har drabbats samma natt.
I fallet Storå vaknade ägaren av oljud utanför bostaden vid fyratiden i natt.
– När hon går upp och tittar ut, upptäcker hon att hennes motorcykel är borta, berättar Stefan Dangardt vid polisen.
Stölden inträffade på adressen Parkvägen i Storå. Den stulna motorcykeln är en Yamaha XJ 600, årsmodell -98. Reg.nr. HCK 788. Fordonet är efterlyst.
Ungefär två timmar tidigare blev en annan MC-ägare väckt av ett ljud – men somnade om för att vid lunchtid idag inse att ljudet troligtvis kom från ett tjuvbesök på tomten. En fyrhjulig motorcykel saknas och är nu efterlyst. Fyrhjulingen är av märket Suzuki med reg.nr. FWO 992 och är röd till färgen.
Om det finns något samband mellan MC-stölderna är i nuläget oklart.
– Det är ju inte otänkbart att det är en brottsaktiv person i området, som ligger bakom stölderna. Men det kan ju också lika gärna vara någon eller några som är kringresande och inte alls har anknytning till området, påpekar Stefan Dangardt.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.