UPPDATERAD. Flera MC-stölder har inträffat i norra kommundelen på kort tid. Natten till tisdag stals, som vi tidigare rapporterat, ett sexhjuligt terrängfordon från brandstationen i Guldsmedshyttan. Natten till onsdag stals en motorcykel från en privatperson bosatt i Storå och ytterligare en MC-ägare i Vasselhyttan har drabbats samma natt.
I fallet Storå vaknade ägaren av oljud utanför bostaden vid fyratiden i natt.
– När hon går upp och tittar ut, upptäcker hon att hennes motorcykel är borta, berättar Stefan Dangardt vid polisen.
Stölden inträffade på adressen Parkvägen i Storå. Den stulna motorcykeln är en Yamaha XJ 600, årsmodell -98. Reg.nr. HCK 788. Fordonet är efterlyst.
Ungefär två timmar tidigare blev en annan MC-ägare väckt av ett ljud – men somnade om för att vid lunchtid idag inse att ljudet troligtvis kom från ett tjuvbesök på tomten. En fyrhjulig motorcykel saknas och är nu efterlyst. Fyrhjulingen är av märket Suzuki med reg.nr. FWO 992 och är röd till färgen.
Om det finns något samband mellan MC-stölderna är i nuläget oklart.
– Det är ju inte otänkbart att det är en brottsaktiv person i området, som ligger bakom stölderna. Men det kan ju också lika gärna vara någon eller några som är kringresande och inte alls har anknytning till området, påpekar Stefan Dangardt.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.