Det blir inget Valborgsmässofirande nere vid Lindessjön vid månadens slut. Detta med anledning av rådande omständigheter på grund av coronaläget.
– Det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing i en kommentar till LindeNytt.
Det kommer naturligtvis inte som någon större överraskning, att årets Valborgsfirande måste ställas in. Dock gör det inte det hela mindre tråkigt, menar arrangören Manskören Harmoni.
– Det är självklart väldigt tråkigt, men det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Dock kommer manskören inte att stryka hela deras program för Valborgsmässoafton. Man har nämligen fortfarande planerat att genomföra deras sedvanliga besök vid stadens äldreboenden.
– Vi brukar besöka äldreboendena varje Valborgsmässoafton för att sjunga för de som bor där. Vi blir ungefär 20-25 man från kören som åker till de tre boendena Källgården, Tallåsen och Ågården, berättar Hellsing.
Kören kommer att sjunga utomhus, men det har egentligen inget med rådande coronasituation att göra.
– Nej, vi sjunger alltid utomhus oavsett väder. Det enda vi ändrar på i år, är att vi inte kommer att stå så tätt intill varandra som vi normalt gör. Vi kommer att hålla minst 1,5 meter till varandra och åhörarna får lyssna från sina balkonger och uteplatser, säger Roland Hellsing.
På tisdagen kungjordes beslutet via följande pressmeddelande:
Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg ställs in.
Manskören Harmoni arrangerar på uppdrag av Lindesbergs Kommun det årliga Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg.
I år har de tillsammans beslutat att ställa in årets firande. Orsaken som säkert alla förstår är det rådande läget med Coronaviruset.
Vi följer de restriktioner som Regering och Folkhälsoinstitutet har beslutat om att samlingar på mer än 50 personer är förbjudet uppger Harmonis ordförande Roland Hellsing och Näringslivschef Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun.
För ytterligare info så kommer Manskören Harmoni sedvanligt men med reducerad styrka att sjunga vid äldreboendena Tallåsen, Källgården och Ågården.
Kören sjunger också det sedvanligt utomhus men för året med 1,5 m lucka mellan körmedlemmarna. Åhörarna lyssnar på avstånd från balkonger och uteplatser.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.