Det blir inget Valborgsmässofirande nere vid Lindessjön vid månadens slut. Detta med anledning av rådande omständigheter på grund av coronaläget.
– Det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing i en kommentar till LindeNytt.
Det kommer naturligtvis inte som någon större överraskning, att årets Valborgsfirande måste ställas in. Dock gör det inte det hela mindre tråkigt, menar arrangören Manskören Harmoni.
– Det är självklart väldigt tråkigt, men det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Dock kommer manskören inte att stryka hela deras program för Valborgsmässoafton. Man har nämligen fortfarande planerat att genomföra deras sedvanliga besök vid stadens äldreboenden.
– Vi brukar besöka äldreboendena varje Valborgsmässoafton för att sjunga för de som bor där. Vi blir ungefär 20-25 man från kören som åker till de tre boendena Källgården, Tallåsen och Ågården, berättar Hellsing.
Kören kommer att sjunga utomhus, men det har egentligen inget med rådande coronasituation att göra.
– Nej, vi sjunger alltid utomhus oavsett väder. Det enda vi ändrar på i år, är att vi inte kommer att stå så tätt intill varandra som vi normalt gör. Vi kommer att hålla minst 1,5 meter till varandra och åhörarna får lyssna från sina balkonger och uteplatser, säger Roland Hellsing.
På tisdagen kungjordes beslutet via följande pressmeddelande:
Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg ställs in.
Manskören Harmoni arrangerar på uppdrag av Lindesbergs Kommun det årliga Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg.
I år har de tillsammans beslutat att ställa in årets firande. Orsaken som säkert alla förstår är det rådande läget med Coronaviruset.
Vi följer de restriktioner som Regering och Folkhälsoinstitutet har beslutat om att samlingar på mer än 50 personer är förbjudet uppger Harmonis ordförande Roland Hellsing och Näringslivschef Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun.
För ytterligare info så kommer Manskören Harmoni sedvanligt men med reducerad styrka att sjunga vid äldreboendena Tallåsen, Källgården och Ågården.
Kören sjunger också det sedvanligt utomhus men för året med 1,5 m lucka mellan körmedlemmarna. Åhörarna lyssnar på avstånd från balkonger och uteplatser.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.