Det blir inget Valborgsmässofirande nere vid Lindessjön vid månadens slut. Detta med anledning av rådande omständigheter på grund av coronaläget.
– Det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing i en kommentar till LindeNytt.
Det kommer naturligtvis inte som någon större överraskning, att årets Valborgsfirande måste ställas in. Dock gör det inte det hela mindre tråkigt, menar arrangören Manskören Harmoni.
– Det är självklart väldigt tråkigt, men det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Dock kommer manskören inte att stryka hela deras program för Valborgsmässoafton. Man har nämligen fortfarande planerat att genomföra deras sedvanliga besök vid stadens äldreboenden.
– Vi brukar besöka äldreboendena varje Valborgsmässoafton för att sjunga för de som bor där. Vi blir ungefär 20-25 man från kören som åker till de tre boendena Källgården, Tallåsen och Ågården, berättar Hellsing.
Kören kommer att sjunga utomhus, men det har egentligen inget med rådande coronasituation att göra.
– Nej, vi sjunger alltid utomhus oavsett väder. Det enda vi ändrar på i år, är att vi inte kommer att stå så tätt intill varandra som vi normalt gör. Vi kommer att hålla minst 1,5 meter till varandra och åhörarna får lyssna från sina balkonger och uteplatser, säger Roland Hellsing.
På tisdagen kungjordes beslutet via följande pressmeddelande:
Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg ställs in.
Manskören Harmoni arrangerar på uppdrag av Lindesbergs Kommun det årliga Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg.
I år har de tillsammans beslutat att ställa in årets firande. Orsaken som säkert alla förstår är det rådande läget med Coronaviruset.
Vi följer de restriktioner som Regering och Folkhälsoinstitutet har beslutat om att samlingar på mer än 50 personer är förbjudet uppger Harmonis ordförande Roland Hellsing och Näringslivschef Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun.
För ytterligare info så kommer Manskören Harmoni sedvanligt men med reducerad styrka att sjunga vid äldreboendena Tallåsen, Källgården och Ågården.
Kören sjunger också det sedvanligt utomhus men för året med 1,5 m lucka mellan körmedlemmarna. Åhörarna lyssnar på avstånd från balkonger och uteplatser.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.