Det blir inget Valborgsmässofirande nere vid Lindessjön vid månadens slut. Detta med anledning av rådande omständigheter på grund av coronaläget.
– Det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing i en kommentar till LindeNytt.
Det kommer naturligtvis inte som någon större överraskning, att årets Valborgsfirande måste ställas in. Dock gör det inte det hela mindre tråkigt, menar arrangören Manskören Harmoni.
– Det är självklart väldigt tråkigt, men det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Dock kommer manskören inte att stryka hela deras program för Valborgsmässoafton. Man har nämligen fortfarande planerat att genomföra deras sedvanliga besök vid stadens äldreboenden.
– Vi brukar besöka äldreboendena varje Valborgsmässoafton för att sjunga för de som bor där. Vi blir ungefär 20-25 man från kören som åker till de tre boendena Källgården, Tallåsen och Ågården, berättar Hellsing.
Kören kommer att sjunga utomhus, men det har egentligen inget med rådande coronasituation att göra.
– Nej, vi sjunger alltid utomhus oavsett väder. Det enda vi ändrar på i år, är att vi inte kommer att stå så tätt intill varandra som vi normalt gör. Vi kommer att hålla minst 1,5 meter till varandra och åhörarna får lyssna från sina balkonger och uteplatser, säger Roland Hellsing.
På tisdagen kungjordes beslutet via följande pressmeddelande:
Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg ställs in.
Manskören Harmoni arrangerar på uppdrag av Lindesbergs Kommun det årliga Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg.
I år har de tillsammans beslutat att ställa in årets firande. Orsaken som säkert alla förstår är det rådande läget med Coronaviruset.
Vi följer de restriktioner som Regering och Folkhälsoinstitutet har beslutat om att samlingar på mer än 50 personer är förbjudet uppger Harmonis ordförande Roland Hellsing och Näringslivschef Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun.
För ytterligare info så kommer Manskören Harmoni sedvanligt men med reducerad styrka att sjunga vid äldreboendena Tallåsen, Källgården och Ågården.
Kören sjunger också det sedvanligt utomhus men för året med 1,5 m lucka mellan körmedlemmarna. Åhörarna lyssnar på avstånd från balkonger och uteplatser.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.