Det blir inget Valborgsmässofirande nere vid Lindessjön vid månadens slut. Detta med anledning av rådande omständigheter på grund av coronaläget.
– Det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing i en kommentar till LindeNytt.
Det kommer naturligtvis inte som någon större överraskning, att årets Valborgsfirande måste ställas in. Dock gör det inte det hela mindre tråkigt, menar arrangören Manskören Harmoni.
– Det är självklart väldigt tråkigt, men det går naturligtvis inte att genomföra, så som läget är idag, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Dock kommer manskören inte att stryka hela deras program för Valborgsmässoafton. Man har nämligen fortfarande planerat att genomföra deras sedvanliga besök vid stadens äldreboenden.
– Vi brukar besöka äldreboendena varje Valborgsmässoafton för att sjunga för de som bor där. Vi blir ungefär 20-25 man från kören som åker till de tre boendena Källgården, Tallåsen och Ågården, berättar Hellsing.
Kören kommer att sjunga utomhus, men det har egentligen inget med rådande coronasituation att göra.
– Nej, vi sjunger alltid utomhus oavsett väder. Det enda vi ändrar på i år, är att vi inte kommer att stå så tätt intill varandra som vi normalt gör. Vi kommer att hålla minst 1,5 meter till varandra och åhörarna får lyssna från sina balkonger och uteplatser, säger Roland Hellsing.
På tisdagen kungjordes beslutet via följande pressmeddelande:
Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg ställs in.
Manskören Harmoni arrangerar på uppdrag av Lindesbergs Kommun det årliga Valborgsmässofirandet på Strandpromenaden i Lindesberg.
I år har de tillsammans beslutat att ställa in årets firande. Orsaken som säkert alla förstår är det rådande läget med Coronaviruset.
Vi följer de restriktioner som Regering och Folkhälsoinstitutet har beslutat om att samlingar på mer än 50 personer är förbjudet uppger Harmonis ordförande Roland Hellsing och Näringslivschef Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun.
För ytterligare info så kommer Manskören Harmoni sedvanligt men med reducerad styrka att sjunga vid äldreboendena Tallåsen, Källgården och Ågården.
Kören sjunger också det sedvanligt utomhus men för året med 1,5 m lucka mellan körmedlemmarna. Åhörarna lyssnar på avstånd från balkonger och uteplatser.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.