– Det har varit en typisk midsommarafton, konstaterar Anders Wallin, vakthavande befäl vid Örebropolisen när han summerar polisens insatser. I Lindesberg fick polisen ganska mycket att göra när alkoholen hade gjort sitt på privata fester framåt sena kvällen.
Strax före midnatt spårade det ur på en fest som pågick i en lägenhet på Västerplan i Lindesberg. Av okänd anledning blev en 22-årig man ursinnig och slog sönder rutan i entrédörren och hotade därefter de andra festdeltagarna med en kniv. 22-åringen sprang från platsen när patrullen anlände.
– Han sprang men kom inte så långt innan patrullen kunde stoppa honom. Han greps och togs med för tillnyktring. Vi har precis börjat höra honom om händelsen, säger Anders Wallin, vakthavande befäl.
22-åringen är misstänkt för skadegörelse, olaga hot och försök till grov misshandel. Han förekommer i polisens register sedan tidigare.
Misshandlade sambon
Samtidigt som dramatiken pågår på adressen Västerplan, kallas polisen till en adress i Frövi där man fått larm om en pågående misshandel. En 35-årig man grips och tas med för tillnyktring.
– Han är misstänkt för misshandel av sin sambo. Mannen var väldigt berusad när han greps, berättar Wallin.
Småbråk i Gusselby
Bråk mellan ett okänt antal personer blossar upp i Gusselby. Polisen får flera samtal från vittnen till händelsen.
– Det verkar som att personerna var på väg hem från en fest och av någon anledning blivit osams. Det här handlade mer om småbråk, någon anmälan har inte gjorts med anledning av det inträffade, säger Anders Wallin.
Mordbrand i Storå
Klockan 03:26 larmas polis och brandkår om en brand i ett trapphus på Stationsvägen i Storå. Någon eller några hade tänt eld på en väska och lämnat den att brinna i trapphuset.
– Det fanns ingen risk för spridning eftersom det är ett trapphus med stenväggar. Vi har fått en del uppgifter om vem som kan ligga bakom branden, men ingen är gripen ännu, säger Anders Wallin.
Händelsens rubriceras som försök till mordbrand.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.