– Det har varit en typisk midsommarafton, konstaterar Anders Wallin, vakthavande befäl vid Örebropolisen när han summerar polisens insatser. I Lindesberg fick polisen ganska mycket att göra när alkoholen hade gjort sitt på privata fester framåt sena kvällen.
Strax före midnatt spårade det ur på en fest som pågick i en lägenhet på Västerplan i Lindesberg. Av okänd anledning blev en 22-årig man ursinnig och slog sönder rutan i entrédörren och hotade därefter de andra festdeltagarna med en kniv. 22-åringen sprang från platsen när patrullen anlände.
– Han sprang men kom inte så långt innan patrullen kunde stoppa honom. Han greps och togs med för tillnyktring. Vi har precis börjat höra honom om händelsen, säger Anders Wallin, vakthavande befäl.
22-åringen är misstänkt för skadegörelse, olaga hot och försök till grov misshandel. Han förekommer i polisens register sedan tidigare.
Misshandlade sambon
Samtidigt som dramatiken pågår på adressen Västerplan, kallas polisen till en adress i Frövi där man fått larm om en pågående misshandel. En 35-årig man grips och tas med för tillnyktring.
– Han är misstänkt för misshandel av sin sambo. Mannen var väldigt berusad när han greps, berättar Wallin.
Småbråk i Gusselby
Bråk mellan ett okänt antal personer blossar upp i Gusselby. Polisen får flera samtal från vittnen till händelsen.
– Det verkar som att personerna var på väg hem från en fest och av någon anledning blivit osams. Det här handlade mer om småbråk, någon anmälan har inte gjorts med anledning av det inträffade, säger Anders Wallin.
Mordbrand i Storå
Klockan 03:26 larmas polis och brandkår om en brand i ett trapphus på Stationsvägen i Storå. Någon eller några hade tänt eld på en väska och lämnat den att brinna i trapphuset.
– Det fanns ingen risk för spridning eftersom det är ett trapphus med stenväggar. Vi har fått en del uppgifter om vem som kan ligga bakom branden, men ingen är gripen ännu, säger Anders Wallin.
Händelsens rubriceras som försök till mordbrand.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.