– Det har varit en typisk midsommarafton, konstaterar Anders Wallin, vakthavande befäl vid Örebropolisen när han summerar polisens insatser. I Lindesberg fick polisen ganska mycket att göra när alkoholen hade gjort sitt på privata fester framåt sena kvällen.
Strax före midnatt spårade det ur på en fest som pågick i en lägenhet på Västerplan i Lindesberg. Av okänd anledning blev en 22-årig man ursinnig och slog sönder rutan i entrédörren och hotade därefter de andra festdeltagarna med en kniv. 22-åringen sprang från platsen när patrullen anlände.
– Han sprang men kom inte så långt innan patrullen kunde stoppa honom. Han greps och togs med för tillnyktring. Vi har precis börjat höra honom om händelsen, säger Anders Wallin, vakthavande befäl.
22-åringen är misstänkt för skadegörelse, olaga hot och försök till grov misshandel. Han förekommer i polisens register sedan tidigare.
Misshandlade sambon
Samtidigt som dramatiken pågår på adressen Västerplan, kallas polisen till en adress i Frövi där man fått larm om en pågående misshandel. En 35-årig man grips och tas med för tillnyktring.
– Han är misstänkt för misshandel av sin sambo. Mannen var väldigt berusad när han greps, berättar Wallin.
Småbråk i Gusselby
Bråk mellan ett okänt antal personer blossar upp i Gusselby. Polisen får flera samtal från vittnen till händelsen.
– Det verkar som att personerna var på väg hem från en fest och av någon anledning blivit osams. Det här handlade mer om småbråk, någon anmälan har inte gjorts med anledning av det inträffade, säger Anders Wallin.
Mordbrand i Storå
Klockan 03:26 larmas polis och brandkår om en brand i ett trapphus på Stationsvägen i Storå. Någon eller några hade tänt eld på en väska och lämnat den att brinna i trapphuset.
– Det fanns ingen risk för spridning eftersom det är ett trapphus med stenväggar. Vi har fått en del uppgifter om vem som kan ligga bakom branden, men ingen är gripen ännu, säger Anders Wallin.
Händelsens rubriceras som försök till mordbrand.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.