– Det har varit en typisk midsommarafton, konstaterar Anders Wallin, vakthavande befäl vid Örebropolisen när han summerar polisens insatser. I Lindesberg fick polisen ganska mycket att göra när alkoholen hade gjort sitt på privata fester framåt sena kvällen.
Strax före midnatt spårade det ur på en fest som pågick i en lägenhet på Västerplan i Lindesberg. Av okänd anledning blev en 22-årig man ursinnig och slog sönder rutan i entrédörren och hotade därefter de andra festdeltagarna med en kniv. 22-åringen sprang från platsen när patrullen anlände.
– Han sprang men kom inte så långt innan patrullen kunde stoppa honom. Han greps och togs med för tillnyktring. Vi har precis börjat höra honom om händelsen, säger Anders Wallin, vakthavande befäl.
22-åringen är misstänkt för skadegörelse, olaga hot och försök till grov misshandel. Han förekommer i polisens register sedan tidigare.
Misshandlade sambon
Samtidigt som dramatiken pågår på adressen Västerplan, kallas polisen till en adress i Frövi där man fått larm om en pågående misshandel. En 35-årig man grips och tas med för tillnyktring.
– Han är misstänkt för misshandel av sin sambo. Mannen var väldigt berusad när han greps, berättar Wallin.
Småbråk i Gusselby
Bråk mellan ett okänt antal personer blossar upp i Gusselby. Polisen får flera samtal från vittnen till händelsen.
– Det verkar som att personerna var på väg hem från en fest och av någon anledning blivit osams. Det här handlade mer om småbråk, någon anmälan har inte gjorts med anledning av det inträffade, säger Anders Wallin.
Mordbrand i Storå
Klockan 03:26 larmas polis och brandkår om en brand i ett trapphus på Stationsvägen i Storå. Någon eller några hade tänt eld på en väska och lämnat den att brinna i trapphuset.
– Det fanns ingen risk för spridning eftersom det är ett trapphus med stenväggar. Vi har fått en del uppgifter om vem som kan ligga bakom branden, men ingen är gripen ännu, säger Anders Wallin.
Händelsens rubriceras som försök till mordbrand.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.