Utredningen av gruppvåldtäkten i Schröders Backe i höstas har lagts ner. Detta meddelar närpolisen i Lindesberg, som står utan nya uppslag i fallet och därför tagit detta beslut. Enda chansen att åter ta upp fallet vore om någon kunde ge konkreta tips om våldtäkten, meddelar man på polisstationen.
Våldtäkten inträffade första helgen i september, klockan var strax efter ett natten till lördag. Tre män överföll den 23-åriga kvinnan, slet med henne in i skogen och fullbordade en våldtäkt.
Utredningen körde ganska snart fast, trots att många hörde av sig till polisen. Uppgifterna var dock inte tillräckligt starka och under hela utredningstiden var polisens förhoppning att ett mer ”utpekande” tips skulle komma.
För några månader sedan kunde LindeNytt förmedla just ett sådant tips, direkt från en tipsare. Ett tips som pekade ut tre män i 20-årsåldern – med namn. Tipset ansågs vara mycket intressant, men efter en tid lades uppgiften åt sidan. Inget har under utredningens gång pekat på att dessa tre män skulle ha varit inblandade i våldtäkten, enligt närpolisens utredare.
Utredningen har nu lagts ned i brist på uppgifter. Men polisen uppger att utredningen lika snabbt kan tas upp igen om det skulle komma in nya uppgifter som kan leda utredarna närmare någon misstänkt.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.