Välförtjänt seger för LIF Lindesberg

Rimbo fick det svårt att utmana om segern under fredagskvällen när ett revanschsuget LIF Lindesberg klev in på planen i Stockholmstrakten, spelet från förra hemmamatchen mot Amo hade slipas åt ordentligt vilket gjorde att LIF äntligen fick spräcka den frustrerande segernollan i tabellen.

Under veckan meddelade LIF Lindesberg genom sin hemsida att man, i samarbete med elitlaget Eskilstuna GUIF, har lånat en spelare till kommande matcher inom Allsvenskan.

Det handlar om mittsexan Jesper Hedar som efter två säsonger i GUIFs A-lagstrupp kommer att spela med i LIF Lindesbergs Allsvenska matcher, medan Jesper söker kvalitativ speltid så söker samtidigt LIF-laget en duktig spelare som fyller ett tomrum i truppen som tidigare fyllts av lagets stjärnspelare Fatlum Ahmeti, en spelare som har tagit en paus från handbollsspelandet.

Lagets inlånade spelare fanns med i truppen när LIF stannade till för en bortamatch mot Rimbo under fredagskvällen och trots att Jesper inte stod för några mål så fick han vid flera tillfällen visa upp sig på planen.

Matchen inleddes direkt med fördel för LIF Lindesberg, efter två minuter utan mål inledde Herman Bosson målgörandet och utökade minuten därefter och skapade således ett övertag för Linde-laget, Rimbo kom snabbt tillbaka och efter fem och en halv minut var ställningen utjämnad till 2-2 där ett målbyte mellan lagen väntade.

LIF Lindesberg satte upp ett svårslaget försvar vilket hjälpte laget att åter dra undan med målen där matchens målglada spelare Herman Bosson och Algot Hane spelade in två ytterligare mål, medan Robert Mjörnander agerade vägg i målet innan Rimbo tog matchens första time-out, detta efter 14 minuter av matchen.

Med ett aggresivt och hållbart försvarsspel från LIF Lindesberg fick Rimbo-spelarna svårt att ta sig fram medan Linde-laget stod för flera fina prestationer, unga Asso Eliassi tog för sig allt mer under matchen där han efter ett snabbskottsmål som ändrade siffrorna till 8-11, gjorde sitt tredje mål under matchen.

Med 9-14 på poängtavlan blev det ivriga anfall från LIF Lindesbergs sida, något som Rimbo genast tog fördel av och med 12-15 kom en utvisning för LIF Lindesberg, detta följdes upp med att motståndarlaget fortsatte målgörandet och med dryga minuten kvar lyckades de utöka till 14-15 efter ett skott på öppet mål.

Med den andra halvleken i spel var anfallet i ordning där laget direkt inledde med tre raka mål där Jesper Nilsson bjöd på ett långskott, halvvägs till mittlinjen, som ändrade ställningen till 14-18.

Medan försvarsspelet höll sitt målgörande kunde Rimbo enbart få in en boll under halvlekens första sju minuter då Robert Mjörnander stod för flera fina räddningar där även han visade att formen från den föregående matchen inte var en engångsföreteelse.

Det var ett oroligt Rimbo som nu försökte sätta stopp på LIFs snabbspelande anfall och med punktning på Jesper Nilsson så fick Linde-lagets Karl Zetterlund göra matchdebut som målgörare där han efter ett snyggt inspel utökar till 16-23.

Med 14 minuter kvar av matchen kom ett rött kort för LIF Lindesberg där Axel Magnusson blåstes av planen efter att tagit emot sin tredje utvisning under matchens gång, med en man kort prövade LIF ett 6 mot 6-spel där man tog ut sin målvakt vilket gav Rimbo målchanser där man lyckades stjäla till sig bollen och fick även till skott på det öppna målet.

Rimbo närmade sig med målen men var samtidigt aldrig tillräckligt nära för att kunna utmana om någon seger, trots en dubbelpunktning där man nu även punktade ut Herman Bosson så kunde Algot Hane spela in dubbla bollar från kanten och efter att spelat in 25-31 så stod Rimbo chanslösa med tre minuter kvar, Asso Eliassi spelade in matchens sista mål precis när slutsignalen ljöd och utökade siffrorna till en 5-målsseger.

Visningsbilden är en arkivbild

Foto: Hasse Persson

Resultat Rimbo HK Roslagen-LIF Lindesberg

Slutresultat: 27-32 (14-15)

Publik: 43 personer (Maxgräns vid 50 personer)

Målgörare: Herman Bosson (7), Asso Eliassi (6), Algot Hane (6), Jesper Nilsson (6), Max Broman (4), Karl Zetterlund (2), Axel Magnusson

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Läget i tabellen: Med segern mot Rimbo avklarad placerar sig LIF Lindesberg på en åttonde plats med 3 inspelade poäng medan Rimbo placeras sist med sin målskillnad på -16, placeringen kan dock snabbt ändras då matchen mot Rimbo var omgångens första och de övriga 12 lagen i serien spelar sina matcher under helgen.

Nästa bortamatch: Fredag 16:e oktober vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 19.21

Publicerad 2 oktober 2020 klockan 23:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

24 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Privat

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.

20 februari 2026 klockan 15:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…

20 februari 2026 klockan 18:13 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

Stefan Jansson lämnar Kulturskolan Garnalia efter 24 år. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.

19 februari 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-27 05:01