Välförtjänt seger för LIF Lindesberg

Rimbo fick det svårt att utmana om segern under fredagskvällen när ett revanschsuget LIF Lindesberg klev in på planen i Stockholmstrakten, spelet från förra hemmamatchen mot Amo hade slipas åt ordentligt vilket gjorde att LIF äntligen fick spräcka den frustrerande segernollan i tabellen.

Under veckan meddelade LIF Lindesberg genom sin hemsida att man, i samarbete med elitlaget Eskilstuna GUIF, har lånat en spelare till kommande matcher inom Allsvenskan.

Det handlar om mittsexan Jesper Hedar som efter två säsonger i GUIFs A-lagstrupp kommer att spela med i LIF Lindesbergs Allsvenska matcher, medan Jesper söker kvalitativ speltid så söker samtidigt LIF-laget en duktig spelare som fyller ett tomrum i truppen som tidigare fyllts av lagets stjärnspelare Fatlum Ahmeti, en spelare som har tagit en paus från handbollsspelandet.

Lagets inlånade spelare fanns med i truppen när LIF stannade till för en bortamatch mot Rimbo under fredagskvällen och trots att Jesper inte stod för några mål så fick han vid flera tillfällen visa upp sig på planen.

Matchen inleddes direkt med fördel för LIF Lindesberg, efter två minuter utan mål inledde Herman Bosson målgörandet och utökade minuten därefter och skapade således ett övertag för Linde-laget, Rimbo kom snabbt tillbaka och efter fem och en halv minut var ställningen utjämnad till 2-2 där ett målbyte mellan lagen väntade.

LIF Lindesberg satte upp ett svårslaget försvar vilket hjälpte laget att åter dra undan med målen där matchens målglada spelare Herman Bosson och Algot Hane spelade in två ytterligare mål, medan Robert Mjörnander agerade vägg i målet innan Rimbo tog matchens första time-out, detta efter 14 minuter av matchen.

Med ett aggresivt och hållbart försvarsspel från LIF Lindesberg fick Rimbo-spelarna svårt att ta sig fram medan Linde-laget stod för flera fina prestationer, unga Asso Eliassi tog för sig allt mer under matchen där han efter ett snabbskottsmål som ändrade siffrorna till 8-11, gjorde sitt tredje mål under matchen.

Med 9-14 på poängtavlan blev det ivriga anfall från LIF Lindesbergs sida, något som Rimbo genast tog fördel av och med 12-15 kom en utvisning för LIF Lindesberg, detta följdes upp med att motståndarlaget fortsatte målgörandet och med dryga minuten kvar lyckades de utöka till 14-15 efter ett skott på öppet mål.

Med den andra halvleken i spel var anfallet i ordning där laget direkt inledde med tre raka mål där Jesper Nilsson bjöd på ett långskott, halvvägs till mittlinjen, som ändrade ställningen till 14-18.

Medan försvarsspelet höll sitt målgörande kunde Rimbo enbart få in en boll under halvlekens första sju minuter då Robert Mjörnander stod för flera fina räddningar där även han visade att formen från den föregående matchen inte var en engångsföreteelse.

Det var ett oroligt Rimbo som nu försökte sätta stopp på LIFs snabbspelande anfall och med punktning på Jesper Nilsson så fick Linde-lagets Karl Zetterlund göra matchdebut som målgörare där han efter ett snyggt inspel utökar till 16-23.

Med 14 minuter kvar av matchen kom ett rött kort för LIF Lindesberg där Axel Magnusson blåstes av planen efter att tagit emot sin tredje utvisning under matchens gång, med en man kort prövade LIF ett 6 mot 6-spel där man tog ut sin målvakt vilket gav Rimbo målchanser där man lyckades stjäla till sig bollen och fick även till skott på det öppna målet.

Rimbo närmade sig med målen men var samtidigt aldrig tillräckligt nära för att kunna utmana om någon seger, trots en dubbelpunktning där man nu även punktade ut Herman Bosson så kunde Algot Hane spela in dubbla bollar från kanten och efter att spelat in 25-31 så stod Rimbo chanslösa med tre minuter kvar, Asso Eliassi spelade in matchens sista mål precis när slutsignalen ljöd och utökade siffrorna till en 5-målsseger.

Visningsbilden är en arkivbild

Foto: Hasse Persson

Resultat Rimbo HK Roslagen-LIF Lindesberg

Slutresultat: 27-32 (14-15)

Publik: 43 personer (Maxgräns vid 50 personer)

Målgörare: Herman Bosson (7), Asso Eliassi (6), Algot Hane (6), Jesper Nilsson (6), Max Broman (4), Karl Zetterlund (2), Axel Magnusson

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Läget i tabellen: Med segern mot Rimbo avklarad placerar sig LIF Lindesberg på en åttonde plats med 3 inspelade poäng medan Rimbo placeras sist med sin målskillnad på -16, placeringen kan dock snabbt ändras då matchen mot Rimbo var omgångens första och de övriga 12 lagen i serien spelar sina matcher under helgen.

Nästa bortamatch: Fredag 16:e oktober vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 19.21

Publicerad 2 oktober 2020 klockan 23:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
23 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.

16 januari 2026 klockan 18:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla ...
16 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-28 20:03