Välförtjänt seger för LIF Lindesberg

Rimbo fick det svårt att utmana om segern under fredagskvällen när ett revanschsuget LIF Lindesberg klev in på planen i Stockholmstrakten, spelet från förra hemmamatchen mot Amo hade slipas åt ordentligt vilket gjorde att LIF äntligen fick spräcka den frustrerande segernollan i tabellen.

Under veckan meddelade LIF Lindesberg genom sin hemsida att man, i samarbete med elitlaget Eskilstuna GUIF, har lånat en spelare till kommande matcher inom Allsvenskan.

Det handlar om mittsexan Jesper Hedar som efter två säsonger i GUIFs A-lagstrupp kommer att spela med i LIF Lindesbergs Allsvenska matcher, medan Jesper söker kvalitativ speltid så söker samtidigt LIF-laget en duktig spelare som fyller ett tomrum i truppen som tidigare fyllts av lagets stjärnspelare Fatlum Ahmeti, en spelare som har tagit en paus från handbollsspelandet.

Lagets inlånade spelare fanns med i truppen när LIF stannade till för en bortamatch mot Rimbo under fredagskvällen och trots att Jesper inte stod för några mål så fick han vid flera tillfällen visa upp sig på planen.

Matchen inleddes direkt med fördel för LIF Lindesberg, efter två minuter utan mål inledde Herman Bosson målgörandet och utökade minuten därefter och skapade således ett övertag för Linde-laget, Rimbo kom snabbt tillbaka och efter fem och en halv minut var ställningen utjämnad till 2-2 där ett målbyte mellan lagen väntade.

LIF Lindesberg satte upp ett svårslaget försvar vilket hjälpte laget att åter dra undan med målen där matchens målglada spelare Herman Bosson och Algot Hane spelade in två ytterligare mål, medan Robert Mjörnander agerade vägg i målet innan Rimbo tog matchens första time-out, detta efter 14 minuter av matchen.

Med ett aggresivt och hållbart försvarsspel från LIF Lindesberg fick Rimbo-spelarna svårt att ta sig fram medan Linde-laget stod för flera fina prestationer, unga Asso Eliassi tog för sig allt mer under matchen där han efter ett snabbskottsmål som ändrade siffrorna till 8-11, gjorde sitt tredje mål under matchen.

Med 9-14 på poängtavlan blev det ivriga anfall från LIF Lindesbergs sida, något som Rimbo genast tog fördel av och med 12-15 kom en utvisning för LIF Lindesberg, detta följdes upp med att motståndarlaget fortsatte målgörandet och med dryga minuten kvar lyckades de utöka till 14-15 efter ett skott på öppet mål.

Med den andra halvleken i spel var anfallet i ordning där laget direkt inledde med tre raka mål där Jesper Nilsson bjöd på ett långskott, halvvägs till mittlinjen, som ändrade ställningen till 14-18.

Medan försvarsspelet höll sitt målgörande kunde Rimbo enbart få in en boll under halvlekens första sju minuter då Robert Mjörnander stod för flera fina räddningar där även han visade att formen från den föregående matchen inte var en engångsföreteelse.

Det var ett oroligt Rimbo som nu försökte sätta stopp på LIFs snabbspelande anfall och med punktning på Jesper Nilsson så fick Linde-lagets Karl Zetterlund göra matchdebut som målgörare där han efter ett snyggt inspel utökar till 16-23.

Med 14 minuter kvar av matchen kom ett rött kort för LIF Lindesberg där Axel Magnusson blåstes av planen efter att tagit emot sin tredje utvisning under matchens gång, med en man kort prövade LIF ett 6 mot 6-spel där man tog ut sin målvakt vilket gav Rimbo målchanser där man lyckades stjäla till sig bollen och fick även till skott på det öppna målet.

Rimbo närmade sig med målen men var samtidigt aldrig tillräckligt nära för att kunna utmana om någon seger, trots en dubbelpunktning där man nu även punktade ut Herman Bosson så kunde Algot Hane spela in dubbla bollar från kanten och efter att spelat in 25-31 så stod Rimbo chanslösa med tre minuter kvar, Asso Eliassi spelade in matchens sista mål precis när slutsignalen ljöd och utökade siffrorna till en 5-målsseger.

Visningsbilden är en arkivbild

Foto: Hasse Persson

Resultat Rimbo HK Roslagen-LIF Lindesberg

Slutresultat: 27-32 (14-15)

Publik: 43 personer (Maxgräns vid 50 personer)

Målgörare: Herman Bosson (7), Asso Eliassi (6), Algot Hane (6), Jesper Nilsson (6), Max Broman (4), Karl Zetterlund (2), Axel Magnusson

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Läget i tabellen: Med segern mot Rimbo avklarad placerar sig LIF Lindesberg på en åttonde plats med 3 inspelade poäng medan Rimbo placeras sist med sin målskillnad på -16, placeringen kan dock snabbt ändras då matchen mot Rimbo var omgångens första och de övriga 12 lagen i serien spelar sina matcher under helgen.

Nästa bortamatch: Fredag 16:e oktober vs Kärra HF i Lillekärrshallen med matchstart kl. 19.21

Publicerad 2 oktober 2020 klockan 23:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

25 februari 2026 klockan 15:31 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...
25 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Tv...
24 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket vä...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.

16 februari 2026 klockan 15:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina m...
14 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...
13 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-13

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-03-01 18:48