Natten till torsdag har Anders Byggvaror haft inbrott i butikslokalen. Tjuvarna har tagit sig in via entrédörren, som brutits upp. I butiken pågick en kampanj för olika maskiner, som borrmaskiner, sågar etc. Just därför fanns det fler maskiner än normalt ute i butiken. Och allt tyder på att tjuvarna visste om såväl kampanjen som var personalen förvarade tillbehören till maskinerna.
-Vi har ju inte batterierna i maskinerna ute i butiken, dessa förvarar vi i ett särskilt skåp och det är sällan vi visar det för kunder. De måste ha varit här tidigare och ”rekat” eller på annat sätt varit mycket väl informerade om att vi hade gott om maskiner och var vi förvarade tillbehören, konstaterar Anders Jansson.
Det är ännu oklart hur stora värden tjuvarna kommit över. Inventeringen pågår fortfarande. Dock har man konstaterat att drygt 60 maskiner saknas. Cirka 15 stycken av dessa är av billigare modell i 1000-kronorsklassen medan resterande är rena proffsmaskiner i prisklassen 3000-5000 kronor.
-Man ser ju vad de varit ute efter. Det billigare märket har lämnats orört. Istället är det Makita och Bosch de varit ute efter, och det beror ju på att de är dyrare helt enkelt. Det är mycket pengar i maskinerna, och utöver det kommer det kosta bortåt 25 000 kr att få en ny dörr, för den måste bytas ut, berättar Anders.
Larmet gick i butiken klockan halv tre i natt. En vakt från vaktbolaget Securitas var på brottsplatsen bara tre minuter senare, men då hade tjuvarna redan hunnit lämna platsen. Gärningsmännen är fortfarande oidentifierade.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.