Natten till torsdag har Anders Byggvaror haft inbrott i butikslokalen. Tjuvarna har tagit sig in via entrédörren, som brutits upp. I butiken pågick en kampanj för olika maskiner, som borrmaskiner, sågar etc. Just därför fanns det fler maskiner än normalt ute i butiken. Och allt tyder på att tjuvarna visste om såväl kampanjen som var personalen förvarade tillbehören till maskinerna.
-Vi har ju inte batterierna i maskinerna ute i butiken, dessa förvarar vi i ett särskilt skåp och det är sällan vi visar det för kunder. De måste ha varit här tidigare och ”rekat” eller på annat sätt varit mycket väl informerade om att vi hade gott om maskiner och var vi förvarade tillbehören, konstaterar Anders Jansson.
Det är ännu oklart hur stora värden tjuvarna kommit över. Inventeringen pågår fortfarande. Dock har man konstaterat att drygt 60 maskiner saknas. Cirka 15 stycken av dessa är av billigare modell i 1000-kronorsklassen medan resterande är rena proffsmaskiner i prisklassen 3000-5000 kronor.
-Man ser ju vad de varit ute efter. Det billigare märket har lämnats orört. Istället är det Makita och Bosch de varit ute efter, och det beror ju på att de är dyrare helt enkelt. Det är mycket pengar i maskinerna, och utöver det kommer det kosta bortåt 25 000 kr att få en ny dörr, för den måste bytas ut, berättar Anders.
Larmet gick i butiken klockan halv tre i natt. En vakt från vaktbolaget Securitas var på brottsplatsen bara tre minuter senare, men då hade tjuvarna redan hunnit lämna platsen. Gärningsmännen är fortfarande oidentifierade.
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!