Natten till onsdag slog tjuvarna till i Rya. Antagligen var det väl genomtänkt och planerat eftersom de doningar man stal inte är något man direkt tar under armen och knallar iväg med. –Troligtvis har man haft en lastbil som transportmedel, säger Curt Gehrman vid närpolisen i Lindesberg. Och en lastbil kan nog behövas när man ska frakta bort en skopa, tillhörande en grävmaskin, som rymmer 3,8 kubikmeter. Det är mycket tunga grejer, och polisen misstänker därför att det varit välplanerat in i minsta detalj. Dessutom passade man på att frakta bort en diseltank som stod intill. Under morgonen och förmiddagen gick radion ut med nyheten och ganska snart hörde folk av sig till polisen angående en diseltank som man sett efter vägen i södra länsdelen. –Vi har ännu inte fått folk till platsen och kan därför inte med säkerhet säga om det är den tank som stals i natt, säger Johnny Utther, förundersökningsledare, närpolisen i Lindesberg. Värdet på grävskopan uppskattas till ca 70 000 kronor.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.