Några ungdomar utrustade med sprayfärg tog sig under helgen in på Linde Energis anläggning på Kyrkberget och klottrade hejvilt omkring sig. Hela den mur som skyddar kylanordning och transformatorer blev helt nedkladdad, även en del av kylutrustningen gick ungdomarna på. Man gjorde sig inte bara skyldig till brott vid tilltaget, man var faktiskt farligt nära döden. Strax bakom muren ligger nämligen de transformatorer som genererar 40 000 volt. Man var med andra ord närmare högspänningen då än vad energiverkets personal är under arbeten inne på området. Troligtvis var man inte medveten om att det räcker med att komma i närheten av dem för att det ska smälla.
–När vi arbetar inne på området har vi en säkerhetsgräns på flera meter. Det är alltså mycket stor risk att en olycka ska inträffa om man t ex hade klottrat på själva transformatorerna, förklarar Göran Karlsson, elchef för Linde Energi. För en tid sedan inträffade en olycka med dödlig utgång vid ett ställverk på annan ort, men det verkar inte ha avskräckt vandalerna i Lindesberg från att beträda området. Ställverket på Kyrkberget har inga brister i säkerheten vad gäller inhägnaden. Stängslet mäter ca 2,5 meter och är försett med taggtråd för att hålla folk borta från högspänningen. Men dessa ungdomar hade troligtvis planerat att ta sig in på området, men exakt hur man gjort det är ännu okänt. Så sent som i förra veckan gjordes en kontroll av ställverket, detta görs flera gånger om året för att bl a se över stängslet. Den här typen av ställverk är svårt att göra mycket säkrare än vad dom är idag. Vill man ta sig in så kan man alltid göra det på något sätt, därför kommer inte Linde Energi i dagsläget att göra några förändringar ur säkerhetssynpunkt.
-Vi ska se över grinden eftersom vi misstänker att man tagit den vägen, i övrigt kan vi inget göra, säger Göran.
Boende i området berättar för LindeNytt att man sett killar i 15-årsåldern vistas på området och att man hittat flera sprayburkar strax utanför inhägnaden. Linde Energi gjorde på måndagen en polisanmälan och saken kommer nu att utredas.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.