– Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med, säger Susanne Karlsson, Centerpartiet. Hon syftar på hur det egna partiet – men också övriga partier – får sina valaffischer förstörda och att det kostar både energi och pengar.
Bara sedan i måndags har Susanne Karlsson tvingats släppa arbetet inför valet vid två tillfällen för att istället ta kontakt med polisen och göra anmälningar om skadegörelse. Valrörelsen 2018 har inneburit betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.
– Jag har aldrig upplevt något liknande i tidigare valrörelser. Att en och annan skylt kan få sig en smäll, det kan ju hända – men nu är det så frekvent och sker med ett sådant engagemang, att det är direkt oroande. Som exempel kan nämnas att en skylt som hade förankrats riktigt ordentligt i marken ändå inte klarade sig. Det har alltså krävts en hel del kraft, styrka och engagemang för att förstöra skylten, berättar Susanne Karlsson.
Det inträffade har nu resulterat i att partiet är mer försiktig med hur mycket man syns i det allmänna rummet.
– På bara några dagar har vi fått fyra skyltar förstörda på olika platser. Vi vågar inte placera ut fler på andra platser eftersom vi behöver ha skyltar på lager och ersätta de som förstörs, säger Karlsson.
Partiet är nu extra noga med att frekvent ”patrullera” i de områden som deras skyltar finns för att hålla koll.
– Det är jättetråkigt att man måste åka runt och hålla koll. Det här skall man ju inte behöva lägga tid och energi på. Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med. Det är inte sådant här valrörelsen skall handla om, suckar Susanne Karlsson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.