– Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med, säger Susanne Karlsson, Centerpartiet. Hon syftar på hur det egna partiet – men också övriga partier – får sina valaffischer förstörda och att det kostar både energi och pengar.
Bara sedan i måndags har Susanne Karlsson tvingats släppa arbetet inför valet vid två tillfällen för att istället ta kontakt med polisen och göra anmälningar om skadegörelse. Valrörelsen 2018 har inneburit betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.
– Jag har aldrig upplevt något liknande i tidigare valrörelser. Att en och annan skylt kan få sig en smäll, det kan ju hända – men nu är det så frekvent och sker med ett sådant engagemang, att det är direkt oroande. Som exempel kan nämnas att en skylt som hade förankrats riktigt ordentligt i marken ändå inte klarade sig. Det har alltså krävts en hel del kraft, styrka och engagemang för att förstöra skylten, berättar Susanne Karlsson.
Det inträffade har nu resulterat i att partiet är mer försiktig med hur mycket man syns i det allmänna rummet.
– På bara några dagar har vi fått fyra skyltar förstörda på olika platser. Vi vågar inte placera ut fler på andra platser eftersom vi behöver ha skyltar på lager och ersätta de som förstörs, säger Karlsson.
Partiet är nu extra noga med att frekvent ”patrullera” i de områden som deras skyltar finns för att hålla koll.
– Det är jättetråkigt att man måste åka runt och hålla koll. Det här skall man ju inte behöva lägga tid och energi på. Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med. Det är inte sådant här valrörelsen skall handla om, suckar Susanne Karlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.