– Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med, säger Susanne Karlsson, Centerpartiet. Hon syftar på hur det egna partiet – men också övriga partier – får sina valaffischer förstörda och att det kostar både energi och pengar.
Bara sedan i måndags har Susanne Karlsson tvingats släppa arbetet inför valet vid två tillfällen för att istället ta kontakt med polisen och göra anmälningar om skadegörelse. Valrörelsen 2018 har inneburit betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.
– Jag har aldrig upplevt något liknande i tidigare valrörelser. Att en och annan skylt kan få sig en smäll, det kan ju hända – men nu är det så frekvent och sker med ett sådant engagemang, att det är direkt oroande. Som exempel kan nämnas att en skylt som hade förankrats riktigt ordentligt i marken ändå inte klarade sig. Det har alltså krävts en hel del kraft, styrka och engagemang för att förstöra skylten, berättar Susanne Karlsson.
Det inträffade har nu resulterat i att partiet är mer försiktig med hur mycket man syns i det allmänna rummet.
– På bara några dagar har vi fått fyra skyltar förstörda på olika platser. Vi vågar inte placera ut fler på andra platser eftersom vi behöver ha skyltar på lager och ersätta de som förstörs, säger Karlsson.
Partiet är nu extra noga med att frekvent ”patrullera” i de områden som deras skyltar finns för att hålla koll.
– Det är jättetråkigt att man måste åka runt och hålla koll. Det här skall man ju inte behöva lägga tid och energi på. Valrörelsen skall ju vara rolig, men det här är verkligen inte ett dugg roligt att behöva hålla på med. Det är inte sådant här valrörelsen skall handla om, suckar Susanne Karlsson.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.