Tillgången på narkotika är relativt stor i Lindesberg just nu. Det är framförallt hasch och amfetamin som är det största problemet för polisens narkotikagrupp.-Det här är ett problem som går i vågor och just nu har vi dessvärre en topp i Lindesberg, kommenterar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Att ungdomar hamnar på privata fester och konsumerar alkohol, är inget ovanligt. Men just nu råder större risk för dessa att introduceras i umgängen där narkotika är lika vanligt som alkohol. Anledningen är att narkotikaflödet är relativt stort i norra länsdelen. Lindesberg är inte på något sätt förskonat från detta.
-Därför behöver vi naturligtvis all hjälp vi kan få för att bekämpa det här problemet. Självklart är det så att allmänheten ofta får nys om på vilka adresser droger eventuellt förekommer innan vi på polisen får vetskap om det. Allmänhetens iakttagelser är jätteviktiga för oss, förklarar Jäderqvist.
Anonyma tips
Angående narkotikaärenden, har polisen inga krav på att folk som tipsar eventuellt måste fullfölja hela rättsproceduren. Man kan förbli anonym.
-Jag tycker det är viktigt att poängtera detta. Man behöver alltså inte berätta vem man är, man kan tipsa anonymt om man känner till något, t ex att droger förekommer på en särskild adress. Vi behöver bara få vetskap om vad som pågår för att göra något åt det, berättar Thomas Jäderqvist.
På polisens hemsida finns information om hur man kan tipsa polisen, bland annat via SMS eller mail.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.