Tillgången på narkotika är relativt stor i Lindesberg just nu. Det är framförallt hasch och amfetamin som är det största problemet för polisens narkotikagrupp.-Det här är ett problem som går i vågor och just nu har vi dessvärre en topp i Lindesberg, kommenterar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Att ungdomar hamnar på privata fester och konsumerar alkohol, är inget ovanligt. Men just nu råder större risk för dessa att introduceras i umgängen där narkotika är lika vanligt som alkohol. Anledningen är att narkotikaflödet är relativt stort i norra länsdelen. Lindesberg är inte på något sätt förskonat från detta.
-Därför behöver vi naturligtvis all hjälp vi kan få för att bekämpa det här problemet. Självklart är det så att allmänheten ofta får nys om på vilka adresser droger eventuellt förekommer innan vi på polisen får vetskap om det. Allmänhetens iakttagelser är jätteviktiga för oss, förklarar Jäderqvist.
Anonyma tips
Angående narkotikaärenden, har polisen inga krav på att folk som tipsar eventuellt måste fullfölja hela rättsproceduren. Man kan förbli anonym.
-Jag tycker det är viktigt att poängtera detta. Man behöver alltså inte berätta vem man är, man kan tipsa anonymt om man känner till något, t ex att droger förekommer på en särskild adress. Vi behöver bara få vetskap om vad som pågår för att göra något åt det, berättar Thomas Jäderqvist.
På polisens hemsida finns information om hur man kan tipsa polisen, bland annat via SMS eller mail.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.