Tillgången på narkotika är relativt stor i Lindesberg just nu. Det är framförallt hasch och amfetamin som är det största problemet för polisens narkotikagrupp.-Det här är ett problem som går i vågor och just nu har vi dessvärre en topp i Lindesberg, kommenterar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Att ungdomar hamnar på privata fester och konsumerar alkohol, är inget ovanligt. Men just nu råder större risk för dessa att introduceras i umgängen där narkotika är lika vanligt som alkohol. Anledningen är att narkotikaflödet är relativt stort i norra länsdelen. Lindesberg är inte på något sätt förskonat från detta.
-Därför behöver vi naturligtvis all hjälp vi kan få för att bekämpa det här problemet. Självklart är det så att allmänheten ofta får nys om på vilka adresser droger eventuellt förekommer innan vi på polisen får vetskap om det. Allmänhetens iakttagelser är jätteviktiga för oss, förklarar Jäderqvist.
Anonyma tips
Angående narkotikaärenden, har polisen inga krav på att folk som tipsar eventuellt måste fullfölja hela rättsproceduren. Man kan förbli anonym.
-Jag tycker det är viktigt att poängtera detta. Man behöver alltså inte berätta vem man är, man kan tipsa anonymt om man känner till något, t ex att droger förekommer på en särskild adress. Vi behöver bara få vetskap om vad som pågår för att göra något åt det, berättar Thomas Jäderqvist.
På polisens hemsida finns information om hur man kan tipsa polisen, bland annat via SMS eller mail.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.