Just nu har Lindesbergs kommun vänortsbesök från Tyskland, Danmark och Norge. Under några dagar har man utbytt erfarenheter, idéer och Lindesberg har fått tillfälle att visa upp bland annat Familjecentralen och den nya brandstationen.
Två deltagare från Oppdal i Norge, sex personer från Jammerbugt i Danmark och tre representanter från Hassberge i Tyskland är på plats i Lindesberg för vänortsbesök. Det var i måndags delegaterna anlände, och redan idag vänder några åter hem igen. Det har varit fullspäckade dagar, och bland annat har man diskuterat och talat om hur vi arbetar med barn, oavsett var de kommer ifrån, ur socialt perspektiv, och hur man på bästa sätt ska få ungdomar att fullfölja skolan för att sedan komma ut i arbetslivet, där man på den fronten ser Tyskland som ett gott exempel.
– Delegaterna har gjort besök på Familjecentralen och på asylboendet i Vedevåg, berättar kommunchef Christer Lenke.
Att sådana här vänbesök är nyttiga, lärorika och intressanta är man enigt övertygade om.
– Det är självklart bra. Allt som utvecklar är bra, och man kan lära av andra, då behöver man inte uppfinna hjulet själv. Vi
Foto: Ida Lindkvist
får också en känsla av att gör saker bra, för det är lätt att glömma bort. Så det här är väldigt positivt, man får utveckla sig själv och vara med i en process, säger kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
– Man får lära sig från varandra och lär sig från Sverige, Norge och Danmark, och utvecklar sig, säger distriktschef Wilhelm Schneider, Hassberge.
Något som de utländska besökarna fastnade riktigt för var Lindesbergs Familjecentral på Kristinavägen.
– Det var väldigt intressant, de på Familjecentralen får träffa barnen hela vägen, från förlossningen tills de är stora. Så är det inte i Tyskland, där är det bara tills barnen är ett år, så det är skillnad, det här är väldigt bra, säger Schneider.
Och för Lindesberg lockar i sin tur Danmark.
– Vi vill gärna titta på Danmarks nybyggda skola för år 7-9. Vi är ju på g med samma sak, och då vill vi gärna se hur deras process sett ut, berättar Pär-Ove Lindqvist (M) och fortsätter:
– Vi utbyter kulturella saker och umgås med varandra för att hålla öppet. Vi har också mycket elevbyten. En gymnasieklass har varit ner till Tyskland och tittat, restaurangprogrammet, och då haft ett utbyte. Det är mycket sådant spännande som pågått under tid. Det här är en dörröppnare.
Det är ett konferenstillfälle per termin som gäller, och näst på tur är det Tyskland som står som värdar.
– Det är viktigt att vi utser deltagare som är ute i verksamheterna där man har de direkta kunskaperna, säger Lenke.
Under eftermiddagen besöker sällskapet den nybyggda brandstationen, Lindesberg Arena och nybyggnationen av flervåningshusen vid Åkilsbacken. Och om tiden de här dagarna har räckt till svarar Pär-Ove:
– Man får se till att vara effektiv!
Fotnot: Norge och Danmark har varit kommunens vänort sedan 80-talet, medan samarbetet med Tyskland fick sin start 1995.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.
17 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln