Vänsterpartiets Erik Löf överraskade många då han, i Barn- och utbildningsnämndens arbetsutskott i förra veckan, gav Socialdemokraterna sin röst och därmed gav majoritet till ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna med 10 procent. Nu har Vänsterpartiet ångrat sig.
När frågan kommer upp på torsdag har inte Socialdemokraterna längre majoritet i sitt förslag. Detta meddelar Vänsterpartiet i ett pressmeddelande. Anledningen till att man har tänkt om, och inte längre ger Arnold Bengtsson stöd i frågan, beror på att man nu sett effekterna av förslaget.
-Efter att vi gått igenom detaljerna och sett effekterna av det här sparförslaget så har vi tänkt om. Vi tänker inte ge vårt stöd till förslaget, säger Erik Löf.
Det omdiskuterade sparförslaget, som Arnold Bengtsson önskar driva igenom, skulle innebära att 10 procent, eller 450 000 kr, av friskolornas bidrag tas bort.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.