Vänsterpartiet i Lindesberg svarar på avhoppet

I ett pressmeddelande på fredagen, svarar Vänsterpartiet på de folkvalda politikernas avhopp, att man tycker det är skönt att de lämnar partiet så att man nu kan jobba med de frågor som ligger dem närmast: som t ex att arbeta mot nedskärningar inom skola och omsorg.Hela pressmeddelandet finns att läsa nedan:

”Skönt att de politiska vildarna lämnat partiet!
Så säger Vänstern i Lindesberg efter beskedet att Agneta Nilsdotter m fl lämnat Vänsterpartiet och valt att sitta kvar på borgerliga mandat som politiska vildar. För medlemmarna i Vänsterpartiet är det en fråga om anständighet. Har vi lämnat samverkan med de borgerliga, är det omoraliskt att sitta kvar på borgerliga mandat och börja bedriva vänsteropposition.

Men det är förstås inte problem för dem som nu lämnat partiet. De har ju i tre års tid agerat stödtrupp till borgarna. När de efter valet 2006 gick i allians med borgarna, hade inte medlemmarna informerats i förväg. Än mindre fått diskutera saken. Många blev då väldigt upprörda. Vi hade ju i valet lagt våra röster på Vänstern, men upptäckte plötsligt att det blivit till stöd åt borgerligt styre i kommunen!

Många vände då partiet ryggen och vi förstår dem. Vi hoppas de nu ska komma tillbaka. Medlemmar som stannade kvar har i tre års tid haft munkavle. Vi tilläts inte utåt kritisera borgarna, inte ens högerregeringen! Motioner skulle granskas av borgarna innan de fick gå vidare…
Om de som nu lämnat partiet över huvud dök upp på våra möten, så inte fick vi diskutera vad de gick med på i maktens slutna rum. Partiets tidigare goda samarbete med bl a fackliga organisationer och med socialdemokrater upphörde helt.

Vi gjorde till sist uppror och valde med stor majoritet bort vildarna i demokratiska val. (Så var det med det som de i uttalanden i media nu kallar ”brist på öppenhet och demokrati”). Detta blev följden av att vi fått veta att de givit stöd åt borgarnas budgetförslag, som innebär enorma nedskärningar i skolan och i barn- och äldreomsorgen 2010.
Vi tar bestämt avstånd från sån typisk högerpolitik, som låter barn, gamla, arbetslösa och sjuka betala krisen, samtidigt som den borgerliga regeringen öser skattelättnader (med lånade pengar) över alla rika och över oss som är friska och har jobb.

Politiska vildar är föraktade inom alla partier. De har ju fått sina politiska uppdrag genom att stå på sitt partis valsedel. Att man sen kan bli oense med sitt parti är varken ovanligt eller konstigt. Men normal anständighet kräver att man då lämnar sin plats. Att sitta kvar efter det att en stor majoritet av medlemmarnas förklarat förtroende förbrukat, är djupt odemokratiskt.

Att påstå att de ”valts av folket” på mandat som de borgerliga givit Vänsterpartiet i den samverkan vi nu sagt upp, är också fräckt. Vi skulle vara beredda betala hittelön till den som hittar någon enda väljare som röstat på Vänstern i hopp om att få högerstyre i Lindesberg!
Vänsterns huvuduppgift är att få bort den högerledda regeringen. I Lindesberg vill vi närmast stoppa de borgerligas enorma nedskärningar i kvalitén i omsorg om barn och gamla. Vi är så glada att slippa dessa vildar i partiet. Nu kan vi koncentrera oss på att driva det som medlemmarna önskar!”

Ulf Axelsson, partiordförande
Jeanette Rapp, partisekreterare

Publicerad 25 september 2009 klockan 15:02

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Gruppledare Verona Andersson och Elisabeth Falk, drift och underhållsarbetare, har fullt upp i medarbetarnas kreativa verkstad. Foto: Lindesbergs kommun

Nu ska kommunen påskpyntas – Måbra-projekt bakom idén

Nu ska Lindesbergs kommun pyntas inför påsk. Det är arbetsgruppen från enheten Anläggning som, med stort engagemang och kreativitet, hjälps åt att skapa påskkärringar, harar och ägg som kommer att placeras ut för att sprida glädje.
– Vi vill bidra med något roligt och positivt, och vi hoppas att våra invånare ska tycka att det är trevligt att se pyntet runtom i vår kommun, förklarar Monica Lind, enhetschef för Anläggning.

9 april 2025 klockan 13:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Svar på ”Synpunkter på utredning om nedläggning av Vedevågs skola”

INSÄNDARE/DEBATT: Vi är mycket förvånade över att ledamöter i BUN missat...

Synpunkter på utredning om nedläggning av Vedevågs skola

INSÄNDARE/DEBATT: På BUN:s senaste möte var det åter dags att diskutera Vedevågsskolans framtid...

Nya demensdagvården invigd: ”Äntligen!”

Efter flera års dvala är dagvården för personer med kognitiv svikt tillbaka, till anhörigas stora glä...

Under ledning av Rickard Larsson genomförde manskören Harmoni sitt rep på söndagen. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Manskörens första fullskaliga rep inför capricen

Härlig stämning och ljuva toner fyllde Lindeskolans aula under söndagen när manskören Harmoni repeterade inför årets spektakulära Caprice, som i år firar 40 år. Med endast tre veckor kvar till jubileumskonserten var alla delar på plats för första gången – inklusive bandet och dansarna – vilket gav en tydlig känsla av att det snart bär iväg. Som vanligt är det mesta av showen hemligt, men Roland kan ändå avslöja att det kommer att bjudas på något extra just i år.
– Eftersom vi firar jubileum kommer det att bjudas på en del överraskningar, det kan jag avslöja, säger Roland Hellsing, manskören Harmoni.

7 april 2025 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesbergs centrum. Foto: Fredrik Stenfelt

Gröna ytor och långsiktig hållbar planering får betala

INSÄNDARE/DEBATT: Förtätning har varit ett modeord ganska länge, eller snarare så att små städer satt likhetstecken mellan framsteg, utveckling och förtätning.

7 april 2025 klockan 09:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand utanför Lindesberg: ”Snabb spridning”
UPPDATERAD KL. 14.08: Det brinner just nu i området Östra Hagen, Gusselby/Aspa, utanför Lindesberg. Enligt polisen skall det röra sig om en ...
6 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: På span efter kärlekskranka tuppar – orrspelen 2025 har börjat
Klockan 03.00 på fredagsmorgonen ljöd larmet. Det var dags att ge sig ut i vildmarken och beskåda 2025 års första orrspel.
4 april 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.

4 april 2025 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man gripen – misstänks ha misshandlat kvinna inför barn

En man i 35-årsåldern greps på fredagsmorgonen av polis misstänkt för misshandel av sin partner. Misshandeln skall ha skett i parets gemensamma bostad där även barn har befunnit sig under händelsen. Mannen misstänks därför även för barnfridsbrott.
– Vi blir kontaktade klockan 06.05 med anledning av en pågående misshandel i en bostad i Lindesberg. På plats upptäcker vi att det även finns barn i bostaden och att det ser ut att ha varit ett rejält bråk där, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

4 april 2025 klockan 11:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Energier från andra sidan i fokus under paranormal afton

Under onsdagskvällen fylldes Brasserie All In i Lindesberg av nyfikna besökare som ville utforska ...

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio ...

Holkmästarna i Löa till SM-final – igen: ”Väldigt glada”

Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga ...

Foto: Privat

Till minne av Andreas Carlsson

Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.

1 april 2025 klockan 11:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ökad brandrisk när kvicksilvret stiger

Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men ...

Man gripen efter misstänkt misshandel i Vedevåg

En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna...

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken

Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i Bergslagens trafik. Detta ledde till sammanlagt 67 timmars förseningar i tågtrafiken, vilket är en kraftig ökning jämfört med året innan, skriver Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande. Att gena över spåren skapar även en ökad risk för påkörningar, och därför vill man nu uppmärksamma allmänheten på de allvarliga konsekvenser det kan innebära när man beträder spåret.
– Vi vill lyfta fram detta problem eftersom spårspring inte bara är livsfarligt, utan även orsakar stora förseningar och skapar en svår arbetsmiljö för lokförare, kommenterar Gabriel Andersson, pressansvarig på Tåg i Bergslagen.

27 mars 2025 klockan 11:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
26 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hejda centraliseringen i tid – NU!
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett ...
26 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför lyser det rött
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken ...
26 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-26

2025-03-25

2025-03-25

2025-03-25

2025-03-24

2025-03-24

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-20

2025-03-20

2025-03-20

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-09 21:04